Get Adobe Flash player

Sprawozdania z działalności

Sprawozdanie merytoryczne za 2017/2018

Sprawozdanie z działalności Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów

                                           za rok 2017/2018

Cóż za piękny dzień! Cóż za znakomici goście! Witam Was bardzo serdecznie – koleżanki i koledzy  w nasze święto – Święto Seniora. Cieszę się, że spotykamy się w tak znakomitym gronie. Dziękuję za obecność i witam gorąco:

– Starostę Starogardzkiego Leszka Burczyka

-Wójta Gminy Sławomira Janickiego

-Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Szarafina

-Dyrektora ZSP w Kaliskach Adama Lewandowskiego

-Dyrektora GOK-u Mirosławę Borucką

-Dyrektora ŚDS Iwonę Ciemińską

-Kierownika GOPS-u Monikę Szmaglińską

-Prezesa Stowarzyszenia Dziecko Miłości- Annę Ałanowską

-Prezesa zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia  Aktywny Senior ze Starogardu Gd kol. Danutę Kozikowską(szczególnie ciepło, z powodu, że są pierwszy raz)

W imieniu całego zarządu naszego stowarzyszenia chcę zdać sprawozdanie z działalności za ubiegły rok naszej pracy. W zarządzie pracują koleżanki: Kornelia Ziółkowska, Barbara Płonka, Lucyna Kawecka, Zofia Czarnowska, Elżbieta Adamowska, Krystyna Pawłowska, Barbara Beling i dwóch kolegów: Feliks Światczyński i Karol Piszczek. To zasługa całego zarządu, co udało się zrealizować przez cały rok. Posłuchajcie uważnie, by przekazać później cenne uwagi do dalszej pracy.

Półtora roku pracujemy już w innym wymiarze nie Gminnego Koła PZERiI a samodzielnego Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów. Bieżący rok to rok szczególny- 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość! Nasze myśli i zadania skupiały się wokół tej szczególnej daty. „Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”- powiedział nasz wielki rodak Jan Paweł II. Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć! Dlatego nasz projekt, który realizujemy nosi tytuł „Nasza Biało- Czerwona”. Wniosek, to już 8 z kolei, złożyliśmy w Chacie Kociewia do Akumulatora Społecznego i otrzymaliśmy 3140 zł. Dzięki temu możemy się spotykać i spełniać nasze założenia, by uroczyście przeżyć Święto Niepodległości- 11.11. W czwartkowe popołudnie spotykamy się, by śpiewać pieśni patriotyczne, robić kotyliony, słuchać poezji, opowieści z czasów wojny, a wszystko to w przyjaznej miłej atmosferze przy filiżance kawy czy herbaty. Jestem niezmiernie dumna, że tyle kolegów angażuje się w projekt. Bardzo się wzruszyłam w Noc Kupały w Czarnym, gdy widziałam Was , drogie kol. i koledzy w tych naszych narodowych barwach śpiewających hymn i inne pieśni patriotyczne, choć był to czas zabawy. Było nas wtedy wiele ,ok. 70-ciu, gdyż było to spotkanie integracyjne. Zaprosiliśmy Aktywnych Seniorów ze Starogardu Gd. A przerażenie nas ogarnęło czy wszystkich pomieścimy w sali. Niebiosa były dla nas łaskawe, bo wypogodziło się i mogliśmy w większości spędzić czas na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem spotkania było puszczanie wianków, które zachwycały nas nie tylko wyglądem, ale niecodziennym rozwiązaniem technicznym. Ciekawe jak daleko popłynęły i co o nas powiedziały…

Tegoroczne wyjazdy, to wycieczki do Gdańska: w szczególności zwiedzanie muzeów: II wojny światowej i Solidarności oraz 3-dniowa do Wrocławia i Pragi.

Pojechaliśmy 2 sierpnia  na Jarmark Dominikański na Dzień Kociewski (już drugi raz integrując się ze szkołą, gminą, kołem gospodyń wiejskich).Na przyszły rok pewnie zaprezentujemy się na czele z Wójtem i jego małżonką w strojach regionalnych, które szyjemy.(razem 22 +2) Jak zwykle bawiliśmy się na biwaku w Bartlu, tym razem był obiad z pieczonym dzikiem z gruszkami i bigosem.

Rok w rok wyjeżdżamy do kina i teatru. Tym razem byliśmy w kinie w Starogardzie na filmie  Listy do M oraz w Teatrze Muzycznym na musicalu Notre Dame de Paris. Byliśmy również w jednym z kościołów starogardzkich  na koncercie charytatywnym Moniki Kuszyńskiej, na koncercie kolęd.

Nie zapominamy o najstarszych naszych kolegach, mają w naszych sercach swoje miejsce. To dla nich, dla  Super Seniorów zorganizowaliśmy majówkę w Wirtach, gdzie meleksami objeżdżaliśmy po ogrodzie dendrologicznym i na ognisku piekliśmy kiełbaski. Był to przepiękny czas kwitnienia azalii i rododendronów.

Nasze dzisiejsze hasło brzmi: Ludzie nie dlatego  przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić. Wierni temu hasłu bawimy się i się ruszamy. Co roku w czerwcu stajemy do rywalizacji gry w bulle. Po zawodach, które rozgrywamy zawsze na boisku we Franku, świętujemy zwycięstwo( bo każdy jest najlepszy),wręczamy nagrody ufundowane przez Radę Sołecką, DZIĘKUJEMY!, pieczemy kiełbaski i się bawimy.

Jak widzicie , starzenie się to nie tragedia. Nawet w najbardziej zaawansowanym wieku możesz zacząć żyć wspaniale, owocnie, aktywnie i twórczo, lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Niejeden z nas dopiero na emeryturze odkrył swoje talenty .Można zobaczyć prace naszych seniorów na wernisażu Sami Swoi, który odbędzie się 26.10 w naszym Domu Kultury(obrazy, robótki ręczne). Można zobaczyć efekty naszych prac z plenerów malarskich w Bartlu i we Frank- Raju, efekty uczestnictwa w projektach GOK-u. Jesteśmy wszędzie, gdzie nas poproszą, angażujemy się w rozmaite projekty innych stowarzyszeń. Miło spędziliśmy sobotnie popołudnie bawiąc się razem z członkami stowarzyszenia Dziecko Miłości, które realizowało projekt grupy nieformalnej Drzewo Miłości „spotkanie przy kiełbasce” Poprowadziłam lekcje regionalizmu w ŚDS-ie, realizującym projekt i na kółku polonistycznym w szkole.

Nie tylko dbamy o ciało, ale także o umysł. Na hasło: Będzie kurs komputerowy- zgłosiło się 30 uczestników. Uczyliśmy się od listopada do końca czerwca  w trzech grupach po dziesięcioro. Co działo się i czego nas nauczono mówi wiersz, który ułożyłam po zajęciach:      

Senior przy komputerze

Po zimnym lecie  jesień znów na nas czeka

Co przyjdzie tu robić?- pytasz mnie z daleka.

Zawsze coś mamy w zanadrzu i dla ciebie,

Będziesz czuł się z nami, jak w siódmym niebie.

Propozycja jedna wpadła mi do głowy:

Ma się zacząć dla nas kurs komputerowy.

Unia Europejska, tudzież Urząd Marszałka

Sprawili, że tak szybko zapadła już klamka.

Seniorów trzydzieści stanęło tutaj rzędem:

Będziemy się uczyć! Załatwiaj już z urzędem!

Wypełniać nam też przyszło papierów plik cały

Główkuj tak jak umiesz- seniorze mój wspaniały!

Harmonogram  dostałeś, notesik, pisadło,

Teraz nic już nie zrobisz, choćby co wypadło.

Gminna salka „sejmowa”  wypełnia się śmiechem,

Niepewnym spojrzeniem i  nerwowym oddechem.

Może herbata, może kawa coś pomoże,

Ale głowa zakuta, zmiłuj się mój Boże!

Oswoić się nam  przyszło z kablami, myszami,

Z  pendrivem,  internetem oraz laptopami.

Mysz bierzesz do swej  ręki, raz i drugi klikasz,

Gdzie lewa, gdzie prawa?-  wciąż martwisz się i wzdychasz.

Co chwilę też  Małgosię na ratunek wołasz

Ma dziewczyna cierpliwość,  nauczy i woła!

Tu mi uciekło, nie wiem, nie wiem  gdzie schowało,

Pokazać raz i drugi to ciągle za mało!

Papeteria, koperta i znaczek pocztowy

Schowaj  już  do lamusa!  List wnet jest gotowy

Gdy siądziesz i  postukasz w klawisze maleńkie,

Wnet  piękny liścik wyślesz z ozdobnym cudeńkiem.

Kwiatek i kotek, piesek  czy inny cudaczek

Zastąpi pomysłów twych nawet  sto jeden paczek!

I wysłać też możesz to do stu swoich gości

Jednym twym kliknięciem, mój miły jegomościu!

Rano się nie martwisz,  boś na emeryturze

Po gazetę nie musisz, pośpisz nieco dłużej.

Siądziesz  przy laptopie i  same wiadomości

Dają nie tylko rozrywkę,  kupę mądrości.

Tak powoli do przodu z postępem idziemy,

Co się w świecie dzieje, my  zawsze zrozumiemy.

Do podziękowań, uśmiechów zawsze skorzy

Wdzięczni za naukę – Kaliscy Seniorzy!!!

Muszę dodać, że obecnie trwa kurs i dalej podnosimy nasze kwalifikacje.

Jesteśmy zdania, że starzeć się należy ładnie. Sędziwy wiek ma swoją wspaniałość, piękno i mądrość. Jesteśmy tak młodzi, jakimi się czujemy. Sędziwy wiek to nasz atut. Możemy się dzielić wiedzą, doświadczeniem, mądrością .Pamiętaj- śmiało spoglądaj w przyszłość, bowiem życie jest bezkresne. Jesteśmy przekonani, że odkrywanie cudów i wspaniałość życia nigdy się nie kończy. Staraj się stale odkrywać coś nowego, a twój umysł pozostanie zawsze młody.- Rozwijaj umysł, a za nim podąży ciało, gdyż jest ono zwierciadłem myśli-  powiedział autor książki „Potęga podświadomości”.

Życie powinno być przygodą.

Życie powinno być spełnieniem.

Życie powinno być czymś więcej niż tylko zwykłym egzystowaniem.

I tego się trzymajmy!!!

 

 

Kol. Basia Płonka– moja zastępczyni; prowadzi str. Inter., pisze artykuły, robi fotki, ta, co pisze wnioski do chaty Kociewia o pieniążki, rozwiesza ogłoszenia; sekunduje mi we wszystkich poczynaniach

Kol. Kornelia Ziółkowska- od organizowania wycieczek, wyjazdów, od pomysłów, troszczy się, żeby doszły życzenia urodzinowe, jubileuszowe, troszczy się o Super Seniorów, choć sama jest Super Seniorka, kiedy już sama wątpię w powodzenie jakiegoś pomysłu, podnosi mnie na duchu i wlewa nową porcję optymizmu. Nadajemy na tych samych falach! Jeszcze jedno- postać nietuzinkowa o fenomenalnej pamięci.

Kol. Lucyna Kawecka- liczy, liczy, liczy- pieniążki, ilość kol., ile nas było, ile kosztowało, robi zakupy, zbiera składki, układa wszystko pod sznureczek Posiadaczka kilku portfeli, pełnych portfeli, pierwsza na zebraniach.

Kol.Zofia Czarnowska– skrupulatnie zapisuje, co robi zarząd na zebraniach; pisze protokoły, pracuje przy organizacji spotkań, przywozi koleżanki z Pieców, jest łącznikiem z gminą

Kol. Ela Adamowska– odpowiedzialna za organizację wycieczek wraz z kol. Kornelią

Kol. Krysia Pawłowska-obsługuje wszystkie zebrania i te zarządu i te walne Jej opowieści i kawały rozładowują nie raz napięte sytuacje i zatroskane głowy

Kol.Basia Beling– obsługuje zebrania, spotkania, jemy jej pyszne ciasta, smakowity smalec…

Kol.Felek Światczyński– wymyśla i organizuje wyjazdy do kina , teatru. Przygotowuje muzykę, gra i śpiewa. Nasz kulturalno- oświatowiec- mówiło się w PRL-u

Kol. Karol Piszczek– organizuje spotkania, biwaki, rozgrywki; sekunduje mu w tym jego małżonka Danusia

POMAGAJĄ:

Halina Beling– nasza kronikarka; z matematyczną dokładnością zapisuje wszystkie ważniejsze wydarzenia, umieszcza zdjęcia

Danusia Miszewska– finanse, papiery, papiery, papiery

— czego ja nie znoszę,

– no i ja…..jestem od gadania!!!

Z taką drużyną można grać- stać na czele i gadać! Każdy robi to, co umie najlepiej!  MISTRZOSTWO ŚWIATA jak SIATKARZE!!!

                                                                            

 

 

 

 

Sprawozdanie z działalności za 2017r.

Sprawozdanie z działalności KALISKIEGO STOWARZYSZENIA SENIORÓW

od założenia do końca lutego 2018r

KSS zostało założone 26.05 2017r na wniosek członków Gminnego Koła PZERiI. Zarząd wniosek rozpatrzył i zaopiniował, a 23 marca na zebraniu założycielskim po głosowaniu złożył w sądzie.

Od końca maja kaliscy seniorzy pracują w Stowarzyszeniu. Praca przebiega jak dotychczas rytmicznie i wg planu.  Dziesięcioosobowy  zarząd w składzie:

E .Pasterska, B. Płonka, L. Kawecka, Z. Czarnowska, K. Ziółkowska,

K. Pawłowska, B. Beling, E. Adamowska , F. Światczyński, M. Piszczek, spotyka się raz w miesiącu ( ostatni wtorek od 1000– 1200), a skarbnik dodatkowo            (w ostatnią środę od 1000-1200).

Sprawozdanie z działalności seniorów za miniony rok zostało przedstawione na walnym zebraniu w październiku, ale gwoli przypomnienia od maja zorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy w wydarzeniach:

majówka dla Super Seniora w Gogolinku z policjantami ( razem z nami była nasza stuletnia Super Seniorka- Bernardyna Zielińska)

wycieczka do Biskupina i Wenecji

Noc Kupały w Gogolinku z zabawą i ogniskiem

happening :„Jak nie czytam, jak czytam” z biblioteką szkolną przy ZSP

turniej w boule we Franku z nagrodami i ogniskiem

– udział w Jarmarku Wdzydzkim i Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku( Gmina Kaliska w obrazach- obrazy olejne)

biwak w Bartlu Wielkim

wernisaż Sami Swoi w GOK-u (podsumowanie prac twórczych po projekcie Chaty Kociewia)

wystawa malarska w Skarszewach w Zamku Joannitów

szkolenie komputerowe (30 osób)

wyjazd  na operetki „Zemsta nietoperza” J. Straussa  i na „Księżniczkę czardasza” Imre Kalmana  do Opery Nova w Bydgoszczy

wyjazd do kina w Starogardzie Gd na film „Listy do M”

udział w WOŚP (fanty obrazy : B. Płonka, B. Żmuda- Trzebiatowska,
E. Pasterska)

– udział w Powiatowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Starogardzie Gd

( gadka kociewska „Kunsztownica” i obrazy olejne)

-realizacja projektu Chaty Kociewia „Dycht rychtych po naszamu”(9 spotkań, 9 nowych doznań, 9 innych miejsc, gdzie gadelim po naszamu, strojylim sie po kociewsku, wyplatelim bulwowe kipki, wcinelim brukew na gysiach, pokazywelim co możym i jak możym hyklować, wyszywać, malować, psiec kuchy i wiela wiela inkszych rzeczy)

 

Tyle tych zadań, tyle różnych propozycji, że myślę dla każdego coś się znalazło. Staramy się stale odkrywać coś nowego, aby nasz umysł był zawsze młody. Nie chcemy, aby kiedykolwiek poszedł na emeryturę. Jest jak spadochron, nie ma z niego pociechy, dopóki się go nie otworzy. Więc pozostań otwarty i chłonny na wszelkie nowe pomysły, zadania, które przed nami. Trwają szkolenia komputerowe. Korzysta z nich 30 osób  po10 w trzech grupach. Dzięki tym umiejętnościom możemy zajrzeć m. in. na naszą stronę internetową:  www. emeryci-kaliska.pl i tam sobie przypomnieć, co już za nami, a co jeszcze przed.

Zapytałby kto: Dla kogo to robisz?, a usłyszałby odpowiedź: Dla kogoś ważnego! Dla mnie!

Od zawsze mottem naszej społecznej pracy są słowa Jana Pawła II:

„Tyle jesteś wart, ile z siebie możesz dać drugiemu”.

I to szczęście, że możesz pomagać drugiemu, dla kogoś coś zrobić, widzę na waszych uśmiechniętych twarzach, bo wiecie, że: „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszystkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.

 

Przygotowała: E Pasterska

 

Sprawozdanie z działalności za okres – październik 2016-wrzesień 2017

                         Sprawozdanie z działalności

Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów   za 2016/17 r.

Na sprawozdaniu widnieje  nagłówek: Kaliskie Stowarzyszenie Seniorów. Mogłam już tak napisać, gdyż nasze Stowarzyszenie jest oficjalne, prawomocne, zarejestrowane w sądzie. Po 45 latach działalności w Gminnym Kole PZERiI postanowiliśmy pójść dalej, dalej się rozwijać, pozostawiając po sobie wiele wspomnień, różnorodnych zadań, doświadczeń, sukcesów. Wspomnę chociaż kilka: Kaliski Słonecznik dla Zarządu i niejednego z nas, Kociewskie Pióro, Kociewski Gryf. Poczuliśmy mocne skrzydła szczególnie po zdobyciu tego Kociewskiego Gryfa, przyznanego przez naszego Starostę i jego kapitułę  i uznaliśmy po wieloletnich przymiarkach, dyskusjach, że jesteśmy gotowi samodzielnie pokierować  rozwojem naszych seniorów. Przy wydatnym wsparciu naszego Wójta, p. dyr. GOK-u  M.Boruckiej, kier.ŚDS  I. Ciemińskiej zarejestrowaliśmy 26 maja br. nowe stowarzyszenie o nazwie Kaliskie Stowarzyszenie Seniorów. Sprawozdanie jednak przedstawia pracę całoroczną od października 2016r.do dziś. Realizacją zadań pod moim przewodnictwem kierował zarząd w składzie: B.Płonka, L.Kawecka, Z. Czarnowska, K. Ziółkowska, B.Beling, E. Adamowska, K. Pawłowska, F.Światczyński, K. Piszczek. Zarząd miał w tym roku trudny orzech do zgryzienia. Musieliśmy się przekształcić z Koła w Stowarzyszenie. Wszystko, co robiliśmy, było nowe, inne. Od czasu walnego zebrania w grudniu, na którym zapadła decyzja o powołaniu Stowarzyszenia, całą zimę pracowaliśmy, aby wszystkie dokumenty przygotować do rejestracji w sądzie. Dzięki ogromnej pracy Zarządu i  wsparciu udało nam się  wszystkie  przeszkody pokonać. Działamy dalej tak samo, albo jeszcze lepiej .

Prócz tego najważniejszego zadania  zaplanowane prace  szły swoim torem. Braliśmy udział  w turniejach w boule: o puchar Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych na hali w naszej szkole, w corocznym turnieju seniorów na boisku we Franku, na który nagrody ufundowała Rada Sołecka, zorganizowaliśmy zabawę karnawałową, pojechaliśmy do Bydgoszczy na operetkę Księżniczka czardasza Imre Kalmana, węgierskiego kompozytora, uczestniczyliśmy w jubileuszach naszych kolegów i nie tylko ( J Marulski- organista). Byliśmy na wycieczce w Biskupinie i okolicy, na majówce w Gogolinku z Super Seniorami. Spotkaliśmy się z Policją, by poczuć, że dbają o nasze bezpieczeństwo.

O naszej pracy świadczy  fakt, że wcale nie jest nas mniej, a wręcz odwrotnie; codziennie dołączają nowe koleżanki i koledzy. Staliśmy się otwarci i w naszych szeregach pojawili się nie tylko seniorzy, ale wszyscy ci, którzy chcą być z seniorami, razem z nami spędzać czas, bawić się, uczyć, poznawać świat i jednym słowem cieszyć się życiem. Zawsze się coś dzieje, bo śmiejemy się, że do setki mamy bardzo blisko i musimy z wszystkim zdążyć. Mamy również wielu nowych sprzymierzeńców. Gdziekolwiek się nie zwrócimy o pomoc, mamy pełne zrozumienie i pomocną dłoń. Jesteśmy wdzięczni za okazane nam serce i ku temu dzisiaj  jest okazja, by podziękować.

Jak co roku pracowaliśmy nad projektem do Chaty Kociewia.Jest to już 7.projekt. I tym razem udało nam się pozyskać ponad 4 tys.zł. W 9 spotkaniach realizujemy hasło: Gadómy dycht rychtych po naszamu. Sięgamy do naszych korzeni i poznajemy, jak gadeli nasze lólki w Cieciórce, jak wyplateli bulwowe kipki, jake śpsiyweli frantówki, jaki maltych co dziań  mnieli. Po mnitce do kłambka ślim, coby łobaczyć skóndy sie wzioń Izydor Gulgowski i jak Gulgowści dziś gospodarzó. Poznelim tysz, jake so z nas wandrowczyki i czy możym eszcze obaczyć nowe kociewske steczki. I możemy-  nawet zobaczyliśmy co u naszych sąsiadów Kaszubów dzieje się na Jarmarku we Wdzydzach i przy okazji odwiedziliśmy grób Gulgowskiego .Pojechaliśmy również na Jarmark Dominikański do Gdańska, gdzie, wraz z młodzieżą i paniami z Koła Gospodyń,  prezentowaliśmy swoją gminę  w korowodzie kociewskim i w namalowanych na warsztatach w GOK-u obrazach.

Właściwie gdzie nie ma seniorów? Jesteśmy wszędzie, gdzie się coś dzieje. I na zebraniach, na warsztatach organizowanych przez GOK (sportowych, kulinarnych, malarskich, robótek ręcznych…)Bierzemy udział w akcjach szkolnych organizowanych przez bibliotekę: co roku w  Nocy w Bibliotece ,po raz pierwszy w akcji bicia rekordu: Jak nie czytam jak czytam. W  narodowym czytaniu też jedynymi słuchaczami byli seniorzy. Spełniamy swoje marzenia, rozwijamy pasje, uczymy młodych i myślę, że zachęcamy do aktywności.Za tydzień jedziemy jak co roku na Przegląd Twórczości Artystycznej „ Spotkajmy się” do Starogardu Gd. Zarząd Rejonowy PZERiI  taki Przegląd organizuje, my planujemy wyjazd, mimo to, że już w związku nie jesteśmy. Nawiasem dodam, że to kaliscy seniorzy w Kaliskach zapoczątkowali tę imprezę. Skorzystaliśmy również z zaproszenia Domu Kultury w Skarszewach i pokazaliśmy swoje zdolności malarskie w obrazach.Za tydzień na wernisażu Sami Swoi wystawimy również swoje obrazy pod hasłem: Piękne nasze Kociewie i  inne prace. Na festynach angażujemy się czynnie i pokazujemy jakie z nas gospodynie. Dzisiejsze kuchy( mówiąc gwarą)są naszymi wizytówkami: Kociewianki są najlepszymi kucharkami na świecie! Spróbujcie, skosztujcie, a poznacie swoje talenty, bo przecież każdy jakieś ma, tylko trzeba je odkryć!!!To w skrócie tyle, gdyż nie sposób wyliczyć ile czasu pracujemy społecznie, nawet w wakacje.

Hołdujemy prawdzie, że nie liczy się wcale wspaniałość tego działania, ale miłość, jaką w nie włożyliśmy. Nie to jak wiele uczyniliśmy, ale przede wszystkim to, jak wiele miłości włożyliśmy w swe czyny!!!

 

Sporządziła Elżbieta Pasterska

Sprawozdanie finansowe – 01 październik 2015 – 30 wrzesień 2016

 

 

Sprawozdanie roczne

Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach

                         za okres X 2015 – X 2016 r.

 

Często za bardzo żyjemy przeszłością i nieustannie martwimy się o przyszłość. Tym samym DZIŚ nam ucieka. Dlatego na co dzień kierujmy się filozofią zawartą w słowach Jana Pawła II: „…tylko dziś jest twoje”. I tym „dziś” starajmy się cieszyć każdego dnia.

Dlatego i ja cieszę się, że znów Was widzę w to nasze święto, Święto Seniora, Koleżanki i Koledzy! Miło, że razem z nami będą świętować nasi zacni goście. Witam Was  bardzo serdecznie! Czytaj...

Sprawozdanie roczne

Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach za 2014-2015r.

Ubiegły rok pracy naszego koła minął bardzo szybko, pewnie to dlatego, że dostaliśmy mocne skrzydła Kociewskiego Gryfa. Jest to nagroda Starosty Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Te skrzydła uwiliśmy z piórek Kociewskiego Pióra, które otrzymaliśmy w ubiegłym roku, a Kaliski Słonecznik wlał w nasze serca wiele słońca. W tym roku otrzymał go nasz kolega Feliks Światczyński. Teraz możemy wznosić się i sięgać naszych marzeń. Za otrzymany talon 2000zł  kupiliśmy aparat fotograficzny, z którym wędrujemy wszędzie i uwieczniamy wszystkie nasze piękne chwile, by kilka dni później pokazać je na naszej stronie internetowej www. emeryci-kaliska.pl  Za nami stają murem liczne rzesze naszych sprzymierzeńców, toteż potrafimy skutecznie wyciągnąć broń przeciw starości. Tą bronią są nasze zainteresowania. W minionym czasie zrealizowaliśmy kilka wycieczek. 21 maja zwiedziliśmy Żarnowiec, Kaszubskie Oko, Gniewino, Nadole, Krokowa, Groty Mechowskie, a kiedy nie udał się wyjazd do Warszawy, zaproponowaliśmy Toruń- Ciechocinek, które zwiedziliśmy 10 września. Co roku organizujemy wyjazdy do teatru, tym razem w Teatrze Muzycznym w Gdyni oglądaliśmy  „Chłopów” wg powieści Wł. St. Reymonta. W Galerii Kociewskiej w Tczewie widzieliśmy komedię „Wkręceni 2”.

„Świadomość pięknie przepędzonego życia i pamięć wielu dobrych czynów jest wielką dla człowieka radością”- mówił Cyceron. Nasz Zarząd w pełni te słowa realizuje przygotowując Majówkę dla  Super Seniora. Tym  razem wspaniałe chwile minęły we Frank-Raju, w  ogrodach u pp. Kopciowskich,  jako kontynuacja projektu „ Senior w ogrodzie”. Tam pasowaliśmy kilkoro naszych członków na Super Seniora (oczywiście świeżo upieczonych 80-latków). Pamiętamy również o ich jubileuszach: składamy życzenia urodzinowe, z okazji rocznic ślubu. Dodam, że takich seniorów jest w kole coraz więcej, na dziś 32 osoby.

Ciągle jeszcze pracujemy nad wyrabianiem w sobie cech charakteru. Pokonujemy lenistwo, wygodę , nicnierobienie na rzecz  ruchu. Gramy w bulle. W stały terminarz wpletliśmy turniej  na boisku we Franku, na hali w zimie startowaliśmy w I Halowym Turnieju w petanque, a we wrześniu licznie braliśmy udział w XI Powiatowej Spartakiadzie Emerytów Rencistów i Osób Niepełnosprawnych W Starogardzie. Tam, jak w ubiegłym roku, zajęliśmy II m. Ucieszyła nas nie tylko tak wysoka lokata na 13 zespołów, ale również talon 300zł od naszego Wójta, który starym zwyczajem był z nami w tej ważnej chwili.

Na tę wysoką lokatę zapracowali koleżanki i koledzy zdobywając 12 medali: 5 złotych(T. Skórczewski, J. Dębiński, K. Winnicka, F. Światczyński, A. Plata) 2 srebrne(St. Grzywacz, M. Dombkowski z B. Beling) oraz 5 brązowych: (E.Dziemińska, T. Skórczewski, R. Szarmach, B. Płonka, S. Grzywacz). Nie tylko oni się zasłużyli, bo  jest ważny  również udział wszystkich zawodników, a drużyna liczyła 27sportowców. Liczyły się wszystkie punkty do 10 miejsca. Dziękuję im wszystkim, a również kibicom. Muszę dodać, że najwierniejszymi kibicami są A. i Z. Różewiczowie, p. Ania jest 32 lata w naszym kole. Są zawsze  tam, gdzie się coś dzieje i czerpiemy od nich tę energię. Jak oni nie narzekają, to i nam nieco młodszym  nie wypada. Brawa!!! Do tych zmagań przyczyniły się zapewne nasze kijki, treningi, gimnastyka i biwak w Bartlu, żeby naładować pozytywną energią nasze akumulatory.

Starość nie przeszkadza nam, byśmy do końca życia zachowali nasze zamiłowania, ba, byśmy  odkrywali swoje talenty i rozwijali je. Aktywnie korzystamy z propozycji Domu Kultury. Chodzimy na aerobic, robótki ręczne, gotowanie i warsztaty malarskie. Nasze małe dzieła sztuki możecie oglądać na wernisażach. Niebawem pokażemy nasze prace na wernisażu „Sami Swoi” i  na Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Starogardzie Gd „Spotkajmy się”.

Wzięliśmy udział w Naradzie Obywatelskiej „Włącz się Kociewie” poświęconej odnawialnym źródłom energii, która trwała od stycznia do końca czerwca.

Nie zabrakło nas w Przeglądzie Gwary Kociewskiej „Kociewski Skowronek” w Skarszewach przy Zamku Joannitów (wyróżnienie E. Pasterska za gadkę: „Jak emerytka szła sia balować”) 18 lipca.

Reprezentowaliśmy nasze koło na Fantastycznej Nocy w bibliotece szkolnej, w czasie której m. in.  nauczyliśmy naszą młodzież gry w kulki, w którą gramy co czwartek.

Ostatnio postawiliśmy mocno na integrację. Pojechaliśmy na biwak do Osieka spotkać się i zabawić z kołem seniorów. Przy okazji zwiedziliśmy Radogoszcz, gdzie bawiliśmy się w Indian oraz Dobry Brat, ośrodek sanatoryjny. Wspieramy również realizację projektów Kaliskie Inicjatywy. Razem ze Środowiskowym Domem Samopomocy uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych.

Dziękuję Wam, Koleżanki i Koledzy, za tak wielkie zaangażowanie w realizację naszych zadań, a szczególne podziękowania kieruję do Zarządu Koła za ciekawe pomysły, kierowanie i troskę, by wszystko się udało. Pogoda, choć często kapryśna w naszych zadaniach nie przeszkadzała. Z niebios czuliśmy błogosławieństwo i wsparcie.

Sprawozdanie kończę myślą Cycerona: „A mojej starości bardzo jestem wdzięczny, że zwiększyła we mnie pragnienie rozmowy, a zmniejszyła chęć jedzenia i picia”

 

Sporządziła: Elżbieta Pasterska

Sprawozdanie z działalności za 2014 rok

 

Mija następny rok naszej pracy i wcale nie zwalniamy. Ciągle przed nami nowe zadania. Każde zadanie pociąga za sobą inne potrzeby. Tak podejmujemy się „największej sztuki życia, by z wdziękiem się zestarzeć”- jak głosi motto na następny rok pracy. Czytaj...

Sprawozdanie roczne – 2013/14

Mija następny rok naszej pracy i wcale nie zwalniamy. Ciągle przed nami nowe zadania. Każde zadanie pociąga za sobą inne potrzeby. Tak podejmujemy się „największej sztuki życia, by z wdziękiem się zestarzeć”- jak głosi motto na następny rok pracy.

Nasze plany prawie wszystkie zostały zrealizowane. Trudno jednak wszystko przewidzieć, toteż niektóre zadania należało zweryfikować .Było ich tak wiele, że nie mieliśmy nawet wakacji .Realizowaliśmy następny projekt z Chaty Kociewia Działaj Lokalnie pod hasłem „SENIOR W OGRODZIE”. Program wymagał spotkań we Frank- Raju pod chmurką, stąd chcieliśmy wykorzystać piękne dni lata na jego realizację. Pomysł cieszył się uznaniem naszych kolegów i nie tylko, ponieważ był kierowany nie tylko do seniorów .Udział wzięli m.in. nasze dzieci, wnukowie, młodzież ,sąsiedzi… Stawialiśmy na integrację środowiska i to nam się w pełni udało. W ogrodach przekonaliśmy się, ile drzemie w nas talentów. Tam malowaliśmy pod okiem prawdziwego malarza artysty. Często po raz pierwszy na sztalugach farbami akrylowymi  na podobraziach przedstawialiśmy fragmenty ogrodów, malowaliśmy pastelami, na szkle, laliśmy świece z kolorowych wosków, sadziliśmy roślinki,  bawiliśmy się słowami, tworzyliśmy scenariusz na 25 lecie Wolności, by przy ognisku go zaprezentować .Tak bawiliśmy się każdą środę, korzystając z gościnności pp.W.H. Kopciowskich, twórców tych niezwykłych ogrodów. Projekt jeszcze trwa, a jego efekty będzie można podziwiać na wernisażu Sami Swoi, organizowanym co roku przez GOK .I choć zaplanowane spotkania zakończyliśmy, wcale nie znaczy, że to koniec przygody. Tak jak inne projekty, wciąż odwiedzamy ogrody, by dokończyć nasze dzieła, bądź tworzyć nowe. Dalej gramy w rozmaite gry; w boulle ,a szczególnie „kulki” stały się popularne. Przypomnę, że tę grę przywiózł z Hamburga kol. Mietek Dombkowski. To rezultat projektu „ Seniorze, nie irytuj się”. Również kontynuujemy projekt „Stary, ruszaj się”. Chodzimy dla zdrowia z kijkami, przygotowujemy się do spartakiady. W tym roku zajęliśmy II m w powiecie na 14 drużyn .Byliśmy gorsi tylko o 2 pkt. od Zblewa .Wzięli rewanż za poprzedni rok! Dla nas, dla Zarządu i tak jesteśmy MISTRZAMI, ponieważ zawodników mieliśmy 28, a razem z kibicami w zawodach wzięło udział 45 osób ze wsparciem naszego sołtysa w charakterze cheerleaderki. Zdobyliśmy 5złotych medali ( B. Płonka, T.Skórczewski 2x ,L.Nowakowski,J.Pasterski),, 6 srebrnych(D.Pryba,B. Nowakowska, E. Dziemińska, J. Dębiński, M Dombkowski, W.M. Dombkowscy) i 3 brązowe (T Kubiak, W.M. Dombkowscy, E. Pasterska). Miło nam było ,  oprócz medali , pucharu, upominków, otrzymać gratulacje od naszego Wójta , który jako jedyny na tyle gmin, przybył na wręczenie nagród.

Nie zaniedbaliśmy również zadań tych stałych corocznych. Zorganizowaliśmy  wycieczki. Byliśmy w Gołubiu, Sikorzynie, Będominie, Skarszewach śladami Józefa Wybickiego. Zorganizowaliśmy Majówkę dla Super Seniora w Wirtach. Obejrzeliśmy film Jack Strong w Galerii Kociewskiej w Tczewie, byliśmy na spektaklu  Klejnoty w teatrze w Elblągu. Kilka miesięcy chodziliśmy do szkoły na zajęcia komputerowe. Za zgodą dyrektora szkoły i korzystając z bezinteresowności kol. S. Witosa przeszliśmy II etap szkolenia. Umiemy korzystać z komputera, naszej strony internetowej www. emeryci kaliska.pl, prowadzonej przez kol. B. Płonkę.

Z tego wynika, że współpraca układa nam się coraz lepiej i w szerszym zakresie: ze szkolą, GOK-em, ŚDPS, MRG, UG, świetlicami wiejskimi, stowarzyszeniami…

Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy coraz lepsi i cieszymy się, że inni też to dostrzegają. Wójt Gminy nominował nas do KOCIEWSKIEGO GRYFA, a nominacja do KOCIEWSKIEGO PIÓRA , nagrody Wójta Gminy Zblewo zakończyła się sukcesem. Nagrodę otrzymaliśmy w dziedzinie ANIMACJA KULTURY ZBIOROWO za 2013r.To było tylko jedno „PIÓRO”, ale znaczyło dla nas tyle, że chciałoby się powtórzyć za J. Kochanowskim: Kto mi dał skrzydła,

Kto mię odział pióry

I tak wysoko postawił,

Że z góry wszystek świat widzę

I jako trzeba tykam się nieba?

Ta nagroda otrzymana na początku tego roku dodała nam, czyli Zarządowi skrzydeł do dalszej pracy . Cieszymy się, że możemy swój czas, swoje umiejętności wykorzystać ,niosąc radość drugiemu człowiekowi.

Każdy kolega, każda koleżanka z Zarządu to takie jedno piórko, które razem połączone tworzy mocne skrzydła. Razem możemy pofrunąć daleko! Życzę Wam( Nam) wysokich lotów! Bądżcie zdrowi!!!

Te piórka to kol. K. Ziółkowska, B. Płonka, L .Kawecka, K. Pawłowska, Z. Czarnowska, E. Adamowska, B. Beling, F. Światczyński,  K. Piszczek i ja Elżbieta i im należą się podziękowania. Brawo!!!

Kończę z życzeniami za J.Kochanowskim słowami X Pieśni:

„Szlachetne dusze, które swej dzielności

Macie zapłatę niebieskie radości

Życzcie ojczyźnie, aby wam rodziła

Podobnych siła”

 

Sprawozdanie roczne za okres 2012/2013

Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach

za rok 2012/2013

I znów jesteśmy o rok…mądrzejsi. Ten rok był wyjątkowy, bo upłynął pod znakiem jubileuszy, różnych jubileuszy.

Nasze Koło świętowało swoje 40- lecie – Rubinowe Gody.

Jeszcze piękniejszy jubileusz, bo Diamentowe Gody (60-lecie małżeństwa) obchodzili pp. Anna i Zygmunt  Rożewiczowie. Natomiast Złote Gody obchodziło kilka par: Helena i Franciszek Mecowie, Bernadeta i Antoni Juszczyńscy, Zofia i Wiktor Machnikowscy, Małgorzata i Feliks Światczyńscy, a niebawem Jadwiga i Janusz Deręgowscy.

Piękne urodziny, 80-te świętowała nasza koleżanka z Zarządu Kornelia Ziółkowska oraz Irena Sarnowska, Teresa Muchowska, Leon Szmidt.

Ale nie tylko świętowaliśmy. Miniony rok był również owocny w sukcesy Koła; w nagrody i odznaczenia. Nasza praca została dostrzeżona przez władze zwierzchnie. Miło mi poinformować Was, Koleżanki i Koledzy, że członek naszego Zarządu, kol. Zofia Czarnowska otrzymała ZŁOTĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ przyznaną przez Zarząd Główny naszego Związku. Serdecznie gratulujemy!!! Cały Zarząd natomiast otrzymał Nagrodę Wójta- Kaliski Słonecznik 2012 z dziedziny Praca Społeczna.

Dużym sukcesem zakończyła się IX Powiatowa Spartakiada Sportowa Emerytów i Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gd. Nasza drużyna, licząca ok.30 osób po raz pierwszy zajęła I miejsce na 13 startujących kół. Zdobyliśmy 176 pkt. przed Zblewem 153 pkt. i Pinczynem 132 pkt. Zdobyliśmy 15 medali: 4 złote, 8 srebrnych, 3 brązowe. Jak widać i w sporcie jesteśmy coraz lepsi. Efekty pewnie przynoszą treningi na naszej pięknej hali sportowej, a zachęca nas do działania biwak w Bartlu.

Jak w poprzednich latach, tak i w minionym, zorganizowaliśmy kilka wycieczek. Zwiedziliśmy Hel, a tam fokarium, Muzeum Obrony Wybrzeża, poznaliśmy wiele ciekawych miejsc w naszych Borach Tucholskich: Nową Cerkiew, Krojanty, Woziwodę, Mylof, Fojutowo. Wycieczka ta była piękną lekcją historii, geografii, przyrody, a w autobusie i lekcją śpiewu.

Pełnym wrażeń był również wyjazd do Bydgoszczy do Opery Nowa na operetkę Hrabina Marica. Przed spektaklem kierownik zaprowadził nas za kulisy, gdzie pokazał techniczne możliwości sceny, rekwizyty, a nawet którędy wjeżdżają na scenę koniki, uczestniczące w przedstawieniu.

Naszym Super Seniorom zorganizowaliśmy Majówkę. Tym razem byliśmy w Czarnym w Gogolinku, gdzie spędziliśmy kilka miłych godzin na świeżym powietrzu nad jeziorem.

W tym roku również podjęliśmy się zadania napisania projektu do Chaty Kociewia- Działaj Lokalnie. Wniosek nasz zyskał uznanie komisji i otrzymaliśmy na jego realizację 4950 zł. Projekt nosi tytuł : Seniorze, nie irytuj się. To już czwarte tego typu zadanie, które realizujemy przy współpracy z innymi organizacjami. Tym razem naszym sprzymierzeńcem jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kaliska z kol. Jarosławem Ottą na czele. Projekt nasz zyskał uznanie w środowisku. Cieszymy się, że na każdym spotkaniu, a zaplanowaliśmy ich 9, spotyka się liczna grupa nie tylko członków naszego Koła. Wymiernym efektem są nowi pozyskani członkowie, chociaż nie tylko takie mamy zamierzenia.

O wszystkich naszych zadaniach, tych obecnych i tych minionych możemy wyczytać na naszej stronie internetowej: www.emeryci.kaliska.pl, która funkcjonuje już od 2009r., a została założona przez p. Magdalenę Janicką. Pragnę również dodać, że p. Magdalena jest autorką tych pięknych zaproszeń, jakie otrzymujecie ostatnio na nasze ważniejsze uroczystości. Obecnie stronę internetową prowadzi kol. Barbara Płonka, członek naszego Zarządu .

Po wyborach nastąpiły zmiany w Zarządzie.  W miejsce niezwykle zaangażowanych kolegów, którzy zrezygnowali z pracy w kole, mamy godnych następców. Chcę przypomnieć, że oprócz kol. Barbary Płonki, mamy nowego skarbnika- kol. Lucynę Kawecką, ponadto pracę podjęła Barbara Beling, Elżbieta Adamowska i kol. Karol Piszczek. Ze starego zarządu pozostali: Kornelia Ziółkowska, Zofia Czarnowska, Krystyna Pawłowska, Feliks Światczyński i Elżbieta Pasterska.

Stanowimy jeden jakby psi zaprzęg, który zmierza do celu nie patrząc na nic. Uwierzcie mi, że przewodniczyć takiemu zaprzęgowi to czysta przyjemność, ponieważ każdy w tej sforze równo ciągnie, chociaż zna swoje miejsce w szeregu.

Jesteśmy zdania, że wszystko możemy, nic nie musimy i stąd nasza radość dawania i co za tym idzie zadowolenie i sukcesy. Te moje diamenty, jak nazwałam swoje koleżanki i kolegów, dalej błyszczą pięknym  światłem, które odbija się w Waszych oczach, bo nie ma na świecie nic piękniejszego, jak Wasze jasne spojrzenie i uśmiechnięta twarz. Zatem : „Uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj, na dzień szczęśliwy nie czekaj, bo kresu nadejdzie czas, nim uśmiechniesz się chociaż raz”, bo „ Człowieczy los nie jest bajką ani snem, człowieczy los jest zwyczajnym szarym dniem .Człowieczy los niesie z sobą żal i łzy. Pomimo to można los zmienić w dobry lub zły”. Te piękne mądre słowa  śpiewała Anna German.

Przewodnicząca Koła

Elżbieta Pasterska

 

Aktywność emerytów – Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach

Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach za okres od 1.10.2o10 do 1.10.2011r.

 

Gminne Koło PZERiI w Kaliskach liczy już 130 członków i ciągle się rozrasta. Na czele stoi  11-osobowy zarząd w składzie: Czytaj...

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin