Get Adobe Flash player

Monthly Archives: październik 2015

Październikowy Zarząd

Jak zwykle spotkanie rozpoczęliśmy od podsumowania imprez, które wydarzyły się od ostatniego zarządu. Jest to ważne działanie, gdyż pozwala przeanalizować to co się udało i przyjrzeć się ewentualnym błędom i niedociągnięciom.
Kol. Ela Pasterska poinformowała grono o możliwości ubiegania się o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Spróbujemy naszych sił. To zawsze warto!
Kol. Zosia Czarnowska zapoznała nas pokrótce  z Programem współpracy Gminy Kaliska z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2016. Dotyczy to również naszego Koła.

Przypominamy o zapisach na koncert zespołu Zakopower.

Sprawozdanie roczne

Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach za 2014-2015r.

Ubiegły rok pracy naszego koła minął bardzo szybko, pewnie to dlatego, że dostaliśmy mocne skrzydła Kociewskiego Gryfa. Jest to nagroda Starosty Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Te skrzydła uwiliśmy z piórek Kociewskiego Pióra, które otrzymaliśmy w ubiegłym roku, a Kaliski Słonecznik wlał w nasze serca wiele słońca. W tym roku otrzymał go nasz kolega Feliks Światczyński. Teraz możemy wznosić się i sięgać naszych marzeń. Za otrzymany talon 2000zł  kupiliśmy aparat fotograficzny, z którym wędrujemy wszędzie i uwieczniamy wszystkie nasze piękne chwile, by kilka dni później pokazać je na naszej stronie internetowej www. emeryci-kaliska.pl  Za nami stają murem liczne rzesze naszych sprzymierzeńców, toteż potrafimy skutecznie wyciągnąć broń przeciw starości. Tą bronią są nasze zainteresowania. W minionym czasie zrealizowaliśmy kilka wycieczek. 21 maja zwiedziliśmy Żarnowiec, Kaszubskie Oko, Gniewino, Nadole, Krokowa, Groty Mechowskie, a kiedy nie udał się wyjazd do Warszawy, zaproponowaliśmy Toruń- Ciechocinek, które zwiedziliśmy 10 września. Co roku organizujemy wyjazdy do teatru, tym razem w Teatrze Muzycznym w Gdyni oglądaliśmy  „Chłopów” wg powieści Wł. St. Reymonta. W Galerii Kociewskiej w Tczewie widzieliśmy komedię „Wkręceni 2”.

„Świadomość pięknie przepędzonego życia i pamięć wielu dobrych czynów jest wielką dla człowieka radością”- mówił Cyceron. Nasz Zarząd w pełni te słowa realizuje przygotowując Majówkę dla  Super Seniora. Tym  razem wspaniałe chwile minęły we Frank-Raju, w  ogrodach u pp. Kopciowskich,  jako kontynuacja projektu „ Senior w ogrodzie”. Tam pasowaliśmy kilkoro naszych członków na Super Seniora (oczywiście świeżo upieczonych 80-latków). Pamiętamy również o ich jubileuszach: składamy życzenia urodzinowe, z okazji rocznic ślubu. Dodam, że takich seniorów jest w kole coraz więcej, na dziś 32 osoby.

Ciągle jeszcze pracujemy nad wyrabianiem w sobie cech charakteru. Pokonujemy lenistwo, wygodę , nicnierobienie na rzecz  ruchu. Gramy w bulle. W stały terminarz wpletliśmy turniej  na boisku we Franku, na hali w zimie startowaliśmy w I Halowym Turnieju w petanque, a we wrześniu licznie braliśmy udział w XI Powiatowej Spartakiadzie Emerytów Rencistów i Osób Niepełnosprawnych W Starogardzie. Tam, jak w ubiegłym roku, zajęliśmy II m. Ucieszyła nas nie tylko tak wysoka lokata na 13 zespołów, ale również talon 300zł od naszego Wójta, który starym zwyczajem był z nami w tej ważnej chwili.

Na tę wysoką lokatę zapracowali koleżanki i koledzy zdobywając 12 medali: 5 złotych(T. Skórczewski, J. Dębiński, K. Winnicka, F. Światczyński, A. Plata) 2 srebrne(St. Grzywacz, M. Dombkowski z B. Beling) oraz 5 brązowych: (E.Dziemińska, T. Skórczewski, R. Szarmach, B. Płonka, S. Grzywacz). Nie tylko oni się zasłużyli, bo  jest ważny  również udział wszystkich zawodników, a drużyna liczyła 27sportowców. Liczyły się wszystkie punkty do 10 miejsca. Dziękuję im wszystkim, a również kibicom. Muszę dodać, że najwierniejszymi kibicami są A. i Z. Różewiczowie, p. Ania jest 32 lata w naszym kole. Są zawsze  tam, gdzie się coś dzieje i czerpiemy od nich tę energię. Jak oni nie narzekają, to i nam nieco młodszym  nie wypada. Brawa!!! Do tych zmagań przyczyniły się zapewne nasze kijki, treningi, gimnastyka i biwak w Bartlu, żeby naładować pozytywną energią nasze akumulatory.

Starość nie przeszkadza nam, byśmy do końca życia zachowali nasze zamiłowania, ba, byśmy  odkrywali swoje talenty i rozwijali je. Aktywnie korzystamy z propozycji Domu Kultury. Chodzimy na aerobic, robótki ręczne, gotowanie i warsztaty malarskie. Nasze małe dzieła sztuki możecie oglądać na wernisażach. Niebawem pokażemy nasze prace na wernisażu „Sami Swoi” i  na Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Starogardzie Gd „Spotkajmy się”.

Wzięliśmy udział w Naradzie Obywatelskiej „Włącz się Kociewie” poświęconej odnawialnym źródłom energii, która trwała od stycznia do końca czerwca.

Nie zabrakło nas w Przeglądzie Gwary Kociewskiej „Kociewski Skowronek” w Skarszewach przy Zamku Joannitów (wyróżnienie E. Pasterska za gadkę: „Jak emerytka szła sia balować”) 18 lipca.

Reprezentowaliśmy nasze koło na Fantastycznej Nocy w bibliotece szkolnej, w czasie której m. in.  nauczyliśmy naszą młodzież gry w kulki, w którą gramy co czwartek.

Ostatnio postawiliśmy mocno na integrację. Pojechaliśmy na biwak do Osieka spotkać się i zabawić z kołem seniorów. Przy okazji zwiedziliśmy Radogoszcz, gdzie bawiliśmy się w Indian oraz Dobry Brat, ośrodek sanatoryjny. Wspieramy również realizację projektów Kaliskie Inicjatywy. Razem ze Środowiskowym Domem Samopomocy uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych.

Dziękuję Wam, Koleżanki i Koledzy, za tak wielkie zaangażowanie w realizację naszych zadań, a szczególne podziękowania kieruję do Zarządu Koła za ciekawe pomysły, kierowanie i troskę, by wszystko się udało. Pogoda, choć często kapryśna w naszych zadaniach nie przeszkadzała. Z niebios czuliśmy błogosławieństwo i wsparcie.

Sprawozdanie kończę myślą Cycerona: „A mojej starości bardzo jestem wdzięczny, że zwiększyła we mnie pragnienie rozmowy, a zmniejszyła chęć jedzenia i picia”

 

Sporządziła: Elżbieta Pasterska

Zakopower w Starogardzie Gdańskim

10 listopada  Zakopower z liderem Sebastianem Karpiel Bułecką zagra w Starogardzie charytatywny koncert promujący nową płytę zespołu: „Drugie pół”. Impreza odbędzie się w hali sportowej  im. A. Grubby przy stadionie. W ubiegłych latach mieliśmy okazję wysłuchać koncertów m.in.braci Golców, Z. Wodeckiego, Eleni, A. Majewskiej. Były to bardzo udane imprezy.

Chętni mogą zgłosić swój udział kol. Lucynie Kaweckiej. Koszt wyjazdu to 20 zł za bilet i 10zł na przejazd autobusem. Wyjazd spod UG o godzinie 16.45.

 

XIX Przegląd Twórczości Artystycznej

W sobotę, 17 października uczestniczyliśmy w Przeglądzie Twórczości Artystycznej pn. „Spotkajmy się”. Była to już XIX edycja imprezy. Emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne mieli okazję zaprezentować w Starogardzkim Centrum Kultury swój dorobek artystyczny. Składały się nań różnorodne formy twórczości: malarstwo, rzeźba, prace szydełkowe, kroniki, fotografie, itp. Znalazły one swój wyraz w wystawie, której towarzyszyły występy śpiewacze poszczególnych kół emeryckich.  Bardzo pięknie zaprezentowały się m.in. zespoły ze Skarszew, Pinczyna,  Zblewa, Osieka. Piosenki przeplatały się z żywym słowem, wierszami, opowiastkami, gawędami wygłoszonymi  po kociewsku.

Nasze Koło reprezentowały  panie: Elżbieta Pasterska, Kornelia Ziółkowska, Barbara Płonka. Przywiozły ze sobą gadkę kociewską, obrazy olejne, kronikę ostatnich dokonań Koła i prace wykonane na szydełku.

Na zakończenie obecne na przeglądzie Koła otrzymały puchary, a twórcy indywidualni dodatkowo książkowy upominek.

Szczególnie ucieszyła nas obecność koła z Osieka, z którym zapoznaliśmy się, jak zapewne pamiętacie, na ognisku nad jeziorem Kałębie w czasie naszej wakacyjnej wyprawy. Osieczaków spotkaliśmy również na piątkowym wernisażu Sami Swoi w kaliskim  GOK-u.  Miło mieć takich sympatycznych znajomych jak emeryci z Osieka!

Święto Seniora – październik 2015

„Starość, proszę mi wierzyć,
jest dobrą i przyjemną rzeczą.
To prawda, że schodzi się ze sceny
delikatnie przygarbionym,
ale dostaje się za to wygodne miejsce
na przedzie jako widz”. Konfucjusz

       Dopiero co planowaliśmy Święto Seniora, a to już za nami. Kto był jej uczestnikiem wie, że było wspaniale! Szampańska zabawa, radosna przyjacielska atmosfera!

Zaczęło się bardzo oficjalnie, bo Święto Seniora to też walne zebranie całego naszego Koła, więc okazja do rocznych podsumowań. W związku z tym kol. Elżbieta Pasterska przedstawiła roczne sprawozdanie merytoryczne z działalności Zarządu, a kol. Lucyna Kawecka sprawozdanie finansowe. Kol. Kornelia Ziółkowska omówiła pokrótce plany na przyszłość, w tym plany wycieczkowe.
Kol. Barbara Płonka złożyła w imieniu Zarządu Koła  okazjonalne życzenia. Po niej głos zabrali zaproszeni goście: wójt Sławomir Janicki, przew. RG Zbigniew Szarafin, starosta powiatowy Leszek Burczyk, prezes powiatowego Zarządu Jan Brdak, dyr. szkół Wojciech Wałaszewski i Karol Gołąbek, dyr. GOK-u Mirosława Borucka i ŚDS-y  Iwona Ciemińska. Szacowne to grono miało dla kaliskich emerytów wiele ciepłych, serdecznych słów. Następnie kol. Felek Światczyński pięknie odśpiewał kaliski hymn i odtworzył, wcześniej przygotowaną przez siebie, prezentację muzyczną.

Na tegoroczne święto przygotowaliśmy niespodziankę – zaprosiliśmy muzyka, p. Milewskiego. Zatem poza różnymi smakołykami, jakie znalazły się na stołach, były także tańce! Hulaliśmy beztrosko aż do końca spotkania. Catering przygotowała nam firma z pp. Cieplińskich z Gogolinka, ciasta popiekły koleżanki-emerytki.

Wszystkim dobrym, pomocnym duszkom, dzięki którym piątkowa impreza zawdzięcza sukces, serdecznie dziękujemy.

 

Ostatni wtorek września-Zarząd

Ostatnie wrześniowe spotkanie Zarządu poświęciliśmy głównie przygotowaniom do Święta Seniora. Ustaliliśmy, jaki będzie przebieg imprezy, kiedy i jak przygotujemy salę, czym poczęstujemy naszych gości-seniorów, jakie niespodzianki  przygotujemy.

Ponadto dokonaliśmy podsumowania poprzednich imprez, czyli wycieczki do Torunia i Ciechocinka oraz spartakiady sportowej.

Omówiliśmy również nasz udział w zbliżającym się wernisażu Sami Swoi i przeglądzie artystycznym pn.  Spotkajmy się w Starogardzie Gdańskim.

Tak to jest:  żyjemy od imprezy do imprezy. Ciągle jest coś do zrobienia, wciąż  nowe wyzwania. I dobrze! Niech się dzieje!

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin