Z myślą o Wielkanocy
Państwo Grażyna i Tadeusz Leśnikowie znaleźli świetny sposób na odpoczynek i wyciszenie. To haft krzyżykowy. W tej technice stworzyli wiele prac (niektóre pokaźnych rozmiarów) o tematyce sakralnej.
Myślą także o czasie bieżącym i już pilnie przygotowują się do Wielkanocny, dzięki czemu powstała piękna kolekcja dekoracji świątecznych.
Zdjęcia pozostałych prezentowanych prac znajdziecie, oczywiście, w galerii.
Kobieto, puchu marny…
Tak o kobiecie wspominał Adam Mickiewicz, zawiedziony w swej romantycznej miłości do Maryli. No, zdarza się, że kobiety łamią męskie serca, ale czy gdyby nie to poeta napisałby tak piękne strofy:
Precz z moich oczu!… posłucham od razu,
Precz z mego serca!… i serce posłucha,
Precz z mej pamięci!… nie tego rozkazu
Moja i twoja pamięć nie posłucha.
Z drugiej strony, tenże Mickiewicz stworzył poetycki portret Emilii Plater, bohaterki powstania listopadowego (w wierszu Śmierć pułkownika). Przykładów kobiet-bohaterek w historii, literaturze, sztuce nie brakuje.
Nie brakuje także tych, które po cichu kształtują naszą codzienną rzeczywistość: matki, żony, babcie; lekarki, kelnerki, ekspedientki, nauczycielki, krawcowe, prawniczki…
Nie ma staruszek. Każda kobieta, w każdym wieku, jeśli kocha i jest dobra, daje mężczyźnie chwilę nieskończoności. Jules Michelet
Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów. Pierre de Brantome
Bóg także jest autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta. Napoleon Bonaparte
Sentymentalne wspomnienia
Po krótkiej przerwie powracam do kontynuacji mini galerii.
Powróćmy jeszcze raz pamięcią do sylwetki naszej Koleżanki Kornelii Ziółkowskiej, która była zaangażowana nie tylko w życie naszej społeczności, ale też aktywnie spędzała każdą chwilę wolnego czasu: malowała, szydełkowała, robiła na drutach, haftowała.
Warto w galerii pooglądać efekty pracy Jej rąk, do czego serdecznie dziś zachęcam.