Get Adobe Flash player

Monthly Archives: lipiec 2014

Warsztat malarski

Niezwykle ciekawe spotkanie przeżyliśmy dzisiaj, czyli w środę 30 lipca, we Franku. Pod kierunkiem p. Ryszarda Rosławskiego zgłębialiśmy tajemnice malarstwa. Pan Ryszard jest profesjonalnym malarzem ze Starej Kiszewy. Poznaliśmy go wcześniej, bowiem w kwietniu miał w naszym GOK-u swoją wystawę. Latem ubiegłego roku malował też w ogrodach Frank-Raju.
Artysta jest bardzo wesołym i kontaktowym człowiekiem, stąd dzisiejsze zajęcia były nie tylko pożyteczne, ale bardzo przyjemne. Poznaliśmy różne techniki i przybory malarskie, posiedliśmy sporą wiedzę fachową (oczywiście na miarę skromnym ram czasowych).
W drugiej części spotkania, wyruszyliśmy „w ogrody”, by poszukać sobie odpowiedniego pleneru. Dzięki temu, w przyszłym tygodniu będziemy mogli od razu zabrać się do szkicowania, rysowania, malowania…

Zapraszamy na następne spotkanie.

Tekst: Barbara Płonka
Zdjęcia : Elżbieta Pasterska, Barbara Płonka

Biwak w Bartlu

Informujemy zainteresowanych, że 11 sierpnia planujemy doroczny biwak w Bartlu Wielkim. Będziemy planować nasz udział w spartakiadzie sportowej, która w tym roku odbędzie się 6 września. Można już teraz zastanawiać się, w której konkurencji (są w zasadzie takie jak  ubiegłym razem)  chce się wziąć udział. Poza tym – jak zawsze – będziemy miło spędzać czas.

Wyjazd do Bartla o godz. 14.00 (Piec ewentualnie o 13.45) sprzed Urzędu Gminy.

B.P.

Lipcowe spotkanie Zarządu

W ostatni wtorek odbyło się spotkanie Zarządu poświęcone poniższym tematom:

  • podsumowanie dotychczasowej realizacji projektu „Senior w ogrodzie”,
  • wstępny zarys wieczorku słowno-muzycznego,
  • sierpniowy biwak w Bartlu Wielkim,
  • uczestnictwo w X spartakiadzie sportowej.

B.P.

 

Warsztat fotograficzny

Zgodnie z zapowiedzią, chociaż z drobnym poślizgiem, odbyliśmy w minioną środę warsztat fotograficzny. Spotkanie zaczęliśmy jednak od złożenia życzeń p. Kornelii Ziółkowskiej, która akurat obchodziła urodziny. Następnie w tajniki  sztuki fotograficznej wprowadził nas p. Sławomir Witos, który od wielu lat zajmuje się fotografią. Przede wszystkim wskazał, jak regulować migawkę i przesłonę, kiedy używać lampy błyskowej, jak eliminować efekt tzw. czerwonych oczu… Wyjaśnił,  na jakie inne czynniki należy zwrócić uwagę, chcąc wykonać dobre zdjęcie. Po porcji wiedzy teoretycznej udaliśmy w plener i już w praktyce sprawdzaliśmy swoje możliwości, wynajdując interesujące do fotografowania obiekty.
Kiedy wróciliśmy pod daszek namiotu, czekała na nas urodzinowa kawusia z ciastem, które w międzyczasie przygotowała córka p. Kornelii, p.Radosława.

Panu Sławkowi dziękujemy, że znalazł czas i zechciał go poświęcić  naszej grupie.

 

 

Tekst i zdjęcia B. Płonka

 

23 lipca warsztaty fotograficzne

Z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy zmienić kolejność spotkań w ramach projektu „Senior w ogrodzie”. W związku z tym warsztaty fotograficzne przewidziane na 16 lipca odbędą się w następnym tygodniu, 23 lipca.

Za zmiany serdecznie przepraszamy i zapraszamy na  spotkanie z fotografią.

Drugie spotkanie we Franku

„Od nasionka do roślinki” – tak brzmiał tytuł naszego drugiego spotkania w ramach projektu „Senior w ogrodzie”. Pod namiotem wszystko było przygotowane na nasze przyjście: roślinki, ziemia, kamyczki, doniczki…Pod kierunkiem p. Wandy Kopciowskiej mieliśmy stworzyć własne kompozycje kwiatowe. Najpierw pani Wandzia zaprosiła nas do ogródka bylinowego, byśmy mogli obejrzeć rabaty obsadzone rojnikami. Opowiedziała o różnorodności gatunków rojników i warunkach ich uprawy.  Następnie, pod namiotem, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób stworzyć kompozycję. Dostaliśmy po doniczce i do dzieła! Efekty naszej pracy można obejrzeć na zdjęciach. Na koniec każde z nas zabrało swoje „dzieło” do domu.

Dziękujemy p. Wandzi za fachowy instruktaż i życzliwe wsparcie naszych twórczych działań.

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne za tydzień.

No i zaczęło się!

W środę, 9 lipca rozpoczęliśmy realizację naszego nowego projektu pt.: „Senior w ogrodzie”. Przy pięknej pogodzie, pod daszkiem przygotowanego specjalnie namiotu, na terenie Polskich Ogrodów Ozdobnych we Franku spotkała się wielka rzesza emerytów, sympatyków i osób zainteresowanych. Byli gospodarze obiektu, państwo Wanda i Hubert Kopciowscy, zaproszeni goście: pp. Mirosława Borucka, Iwona Ciemińska, Jolanta Ignaciuk wraz z Młodzieżową Rada Gminy, instruktorzy warsztatów: panie Anna Muszyńska, Katarzyna Różek i pan Ryszard Rosławski.
Wszystkich zebranych – uczestników i gości – przywitała prezeska Elżbieta Pasterska, następnie kol. Barbara Płonka przedstawiła założenia oraz cele projektu, po czym rozdała terminarz spotkań.
Następnie całą grupą ruszyliśmy na spacerek po obiekcie. Pan Hubert Kopciowski przyjął na siebie rolę przewodnika i niezwykle interesująco opowiedział historię poszczególnych ogrodów od  średniowiecznego po modernistyczny. Zajrzeliśmy także do palmiarni, gdzie obejrzeliśmy wiele roślin egzotycznych, zawędrowaliśmy do ogródka bylinowego, ziołowego, przespacerowaliśmy się po ogródku japońskim.
Bardzo nam się wszystko podobało, tym bardziej że słoneczko jeszcze pięknie przygrzewało, a wiejący delikatnie wietrzyk łagodził upalne powietrze. Otaczało nas mnóstwo kwitnących roślin, wokół roztaczały się przyprawiające o zawrót głowy zapachy. W sumie wspaniałe popołudnie!
Zapraszamy na następne spotkanie za tydzień, 16 lipca.

Tekst: Barbara Płonka

 

Inauguracja projektu „Senior w ogrodzie”

W środę 9 lipca zaczynamy realizację projektu „Senior w ogrodzie”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z programu Działaj Lokalnie. Zapraszamy zainteresowanych  na godzinę 17.00  do ogrodów pp. H. W. Kopciowskich (Polskie Ogrody Ozdobne ) we Franku.
W ramach projektu będziemy się spotykać co środę o tej samej porze aż do 10 września. Pierwsze spotkanie to uroczyste rozpoczęcie, w trakcie którego poinformujemy szczegółowo o założeniach projektu, podamy terminarz spotkań i zwiedzimy z p. Hubertem Kopciowskim ogrody, których jest pomysłodawcą i wykonawcą.
Poniżej zapoznajemy zainteresowanych z harmonogramem całości:

Spotkanie I    -09.07 – Spacerkiem po ogrodach i historii – spotkanie inauguracyjne
Spotkanie II   -16.07 – Utrwalone na matrycy – warsztat fotograficzny
Spotkanie III  -23.07 – Od nasionka do roślinki – tworzenie kompozycji z roślin ozdobnych
Spotkanie IV   -30.07 – Lato w butelki rozlane – malowanie na szkle
Spotkanie V    -06.08 – Kredką lub pędzlem, cz. I – warsztat malarski
Spotkanie VI   -13.08 – Kredką lub pędzlem, cz. II – warsztat malarski
Spotkanie VII  -20.08 – Cudeńka  pani Ani – warsztat plastyczny
Spotkanie VIII -27.08 – Przy muzyce ze słowem, cz. I – warsztat literacki
Spotkanie IX –   03.09 – Przy muzyce ze słowem, cz. II – warsztat literacki
Spotkanie X –   10.09 – Wieczorek poetycki przy ognisku – zakończenie projektu

B.P.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin