Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Get Adobe Flash player

Aktualności

11 Listopada

Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .
Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć
.
Jan Paweł II .

 Polsko, nie jesteś już niewolnicą”

Polska, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto,
swym własny dźwignąłeś się duchem.

Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,
z ludów jedyny ty lud czystych dłoni.
Co swych zaborców zdumieniem oniemia,
Iż, tym zwycięża jeno, że się broni.

                                                                         Leopold Staff

My tysz tak możym – Kaliska, 26.10

Przygotowania do listopadowego święta zabrały nieco czasu, ale mamy to już za sobą. Znalazło się więcej czasu na nasze seniorskie sprawy. Powróćmy pamięcią do ostatniego spotkania z 26 października. Tym razem projekt realizowaliśmy w OSP w Kaliskach. Tytuł spotkania to „My tysz tak możym”. Świetlica strażacka zapełniła się po brzegi i naprędce trzeba było dostawiać stoły i krzesełka.
Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem kociewskiego hymnu, a potem zebrani prezentowali wykonane  przez siebie prace. I zrobił się mały wernisaż rękodzieła: hafty, roboty szydełkowe i na drutach, makramy, ozdoby choinkowe, obrazy, albumy, różne ozdóbki. Słowem cudeńka!
Autorzy prac z wielką swadą przekazywali informacje o wykonanych pracach; o tym, jak zaczęli swoją działalność, komu zawdzięczają talenty, jak rozwijali nabyte umiejętności. Wystąpiły m.in. panie: Zofia Czarnowska, Małgorzata Pozorska, Maria Rożewicz, Teresa Muchowska, Krystyna Winnicka, Kornelia Ziółkowska, Lucyna Kawecka, a także jeden nasz kolega, pan Lucjan Dzierżak.
Przegląd rozpoczęły dziewczyny z zespołu muzycznego mini koncertem. Pięknie wyglądały, cudnie śpiewały. Miały własny sprzęt, nagłośnienie… bisowały i bisowały.
Talenty kulinarne koleżanek przejawiały się w pysznych ciastach, sałatkach.
Pokazy zakończył kol. Felek Światczyński prezentacją rozmaitych harmonijek ustnych od tych najprostszych po te nowoczesne. Wykonał też dla słuchaczy kilka utworów.

W organizacji spotkania pomagał nam również jeden ze strażaków, p. Treydowski.

Wszystkim zgromadzonym dziękujemy za przybycie, prezentowanie prac i wspaniałą atmosferę.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

 

 

Sprawozdanie finansowe 2016/2017

 

 

Sporządziła Lucyna Kawecka

Wernisaż „Sami Swoi”. Kaliska 14.10

Nasze Stowarzyszenie w ramach realizacji projektu Dycht rychtych po naszamu wzięło udział w gminnej imprezie pn. Sami Swoi organizowanej przez GOK w Kaliskach.
Projekt nasz, jak wiadomo, traktuje o życiu, języku, zwyczajach, kulturze i przyrodzie regionu Kociewia. Tłem a jednocześnie ubogaceniem spotkań ma być twórczość artystyczna i rękodzieło zw. z tematyką projektu. Prace zaprezentowane na wystawie ilustrują ( w obrazach i fotografiach) piękno naszej Gminy i otaczającej ją przyrody. Wykorzystaliśmy również dzieła, które powstały nieco wcześniej, ale oddają nasze przywiązanie do tutejszej Małej Ojczyzny, pokazują, jaka ciekawa i piękna jest Kaliska Ziemia. A znalazło się tych prac niemało!
Dzieła swoje eksponowały: Teresa Olszańska, Teresa Łasicka, Danuta Szramka, Kornelia Ziółkowska, Elżbieta Pasterska, Julia Janicka, Barbara Płonka, Barbara Żmuda-Trzebiatowska.
Dziękujemy.

„Spotkajmy się”. Starogard Gdański, 14.10

14 października zostaliśmy zaproszeni przez Oddział Rejonowy PZERiI do wzięcia udziału XXI Przeglądzie Twórczości Artystycznej Spotkajmy się w Starogardzie Gdańskim. Było nam miło skorzystać z zaproszenia p. Jana Brdaka, mimo że nie należymy już do związku. Wczesnym sobotnim rankiem udaliśmy się z p. Felkiem Światczyńskim do SCK w Starogardzie.

Impreza przebiegała dwutorowo. Na sali widowiskowej występowały zespoły z różnych gmin, poza salą znajdowała  się ekspozycja prac plastycznych, jakie na okazję przeglądu przywieźli seniorzy. Tam też prezentowane były kroniki poszczególnych kół. Na tegorocznym przeglądzie wystąpiło 13 zespołów wokalnych, jedna grupa parateatralna oraz indywidualnie autorka gadek i wierszy w gwarze – nota bene nasza koleżanka Elżbieta Pasterska.

Występy zespołów zajmują sporo czasu, każdy bowiem przygotowuje 3 do 5 piosenek. W tym roku szczególnie podobały nam się prezentacje chóru Jutrzenka z Lubichowa, zespół Osieczaki z Osieka, a przede wszystkim wyjątkowo piękny i profesjonalny występ grupy Espero z Zamku Kiszewskiego.  Wspaniały występ dala również grupa z Pinczyna, która przyjechała z przedstawieniem Rajby ji zaranczyny Mani zez Jankiem. Całość w gwarze, dopracowane dialogi, czysty śpiew, żywe tańce.  Nasza koleżanka wygłosiła gadkę pt. Kunsztownica oraz kilka wierszyków dla przedszkolaków (Jestem sobie Kociewiaczek, mam pindelek i rubzaczek…). W holu prace plastyczne prezentowały: Kornelia Ziółkowska, Barbara Płonka, Lucyna Kawecka i Elżbieta Pasterska, z kroniką Stowarzyszenia przyjechała Halina Beling.

Po występach nastąpiło wręczenie upominków i dyplomów uczestnictwa, a w jadalni na każdego uczestnika czekał tzw. posiłek regeneracyjny.

Dużą zaletą Przeglądu jest też możliwość spotkania ze znajomymi, wymiana doświadczeń i rozmowy kuluarowe, całkiem już prywatne.

Święto Seniora AD 2017

 

Podobny obraz

6 października już od samego rana Zarząd był na pełnych obrotach, aby do godziny 14-ej wszystko przygotować na tip-top.  Należało poustawiać stoły i krzesła na 100 osób, ponakrywać obrusami, udekorować stoły i salę. W kuchni czekało na pokrojenia kilka blach ciasta, które upiekły nasze koleżanki. Oprócz tego owoce i słodycze. Zamówiony został catering u pani Martyny Cieplińskiej z Gogolinka.

Już od wpół do drugiej po południu goście zaczęli się schodzić. Poza członkami Stowarzyszenia przybyli na naszą uroczystość p. Leszek Burczyk, starosta powiatowy, p. Zbigniew Szarafin przewodniczący Rady Gminy, p. Sławomir Janicki wójt Gminy Kaliska, p. Karol Gołąbek, dyr. ZSP w Kaliskach, p. Iwona Ciemińska, dyr. ŚDS, p. Mirosława Borucka, dyr. GOK oraz p. Anna Ałanowicz, prezes Stowarzyszenia RWDN Dziecko Miłości.

Piątkowe spotkanie  było ogólnopolskim świętem seniorów, ale też naszym zebraniem sprawozdawczym. W związku z tym na początek nasza prezes Elżbieta Pasterska zdała relację z działalności Zarządu za ostatni rok (od października 2017 do końca września br), po czym kol. Lucyna Kawecka zdała sprawę z finansów za tenże okres. Okazuje się, że założenie stowarzyszenia zdecydowanie polepszyło stan naszych funduszy. warto więc było zaryzykować zmianę.

W dalszej kolejności kol. Barbara Płonka przypomniała główne zapisy  statutu  Stowarzyszenia , po czym głos zabrali zaproszeni goście. Na zgromadzonych „spadł deszcz” życzeń i gratulacji. Wszystkim było niezmiernie miło, że tak pozytywnie jesteśmy odbierani w środowisku  Powiatu  i Gminy.

Kol. Kornelia Ziółkowska w imieniu Zarządu złożyła życzenia najstarszym członkom Stowarzyszenia, którzy w tych dniach świętowali urodziny: p. Zofii Bryńskiej, Zdzisławie Dorawie (która dołączyła do grona  Super Seniorów ) oraz p. Hubertowi Kopciowskiemu.

Na tym zakończyła się część oficjalna piątkowej uroczystości. Potem nastał czas ogólnej zabawy, tańce, śpiewy, korowody. Było wspaniale, wesoło, radośnie, jak to mówią młodzi; totalny odlot.
Co by nie mówić, umiemy się bawić!

W międzyczasie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć naszą kronikę, którą pięknie prowadzi kol. Halina Beling

O powodzenie imprezy postarał się cały Zarząd wraz z chętnymi do pomocy koleżankami i kolegami:

Muzykę przygotował Felek Światczyński

Ciasta upiekły: Kornelia Ziółkowska, Basia Beling, Zosia Czarnowska, Ela Troka, Danusia Piszczek, Ela Pasterska, Krysia Pawłowska i Ewa Zdrowowicz

W przygotowaniu sali pomagali: Jurek Pasterski, Wanda i Mietek Dombkowski, Karol Piszczek, Andrzej Dziemiński, Lucyna Kawecka

O gości dbali: Krysia Pawłowska, Basia Beling, Danusia i Karol Piszczek

Zaproszenia przygotowała Magdalena Janicka

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Święta Seniora składamy serdeczne podziękowania.

Znalezione obrazy dla zapytania kwiaty malarstwo

 

Zebranie Zarządu – 26.09

Wrześniowe spotkanie Zarządu naszego Stowarzyszenia poświęciliśmy omówieniu organizacji najbliższych spotkań:

1. piątego spotkania w ramach projektu Dycht rychtych po naszamu – 28 września w Dąbrowie,
2. Święto Seniora – 6 października w GOK w Kaliskach,
3. szóstego spotkania w ramach projektu w Piecach.

Poza tym Zarząd podjął decyzję, by wziąć udział w Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Starogardzie Gdańskim, na który dostaliśmy zaproszenie od Powiatowego Koła PZERI.

Kol. Elżbieta Pasterska poinformowała również, że uruchomiony zostanie kurs obsługi komputera.

 

Najbliższe terminy spotkań

1.Znalezione obrazy dla zapytania kwiatuszki

Koleżanki i Koledzy, już niedługo, bo 28 września spotykamy się w Dąbrowie. Dojazd autobusem, który wyjedzie z przystanku PKS o 16,45. Impreza w całości opłacona ze środków projektowych.

2. Znalezione obrazy dla zapytania kwiatuszki

6 października zapraszamy na doroczne Święto Seniora. Odbędzie się ono w sali GOK w Kaliskach, początek o godz.14.00

Zarząd 29 sierpnia

Sierpniowe zebranie zarządu poświęcone zostało bieżącym sprawom, przede wszystkim mającym się odbyć w najbliższym czasie spotkaniom w ramach realizowanego projektu:  31 sierpnia w Iwicznie, 14 września w Cieciorce i 28 września w Dąbrowie. Zarząd przedyskutował przebieg każdego ze spotkań, środki transportu do poszczególnych miejscowości oraz finanse.

Wstępnie omówiono także organizację tegorocznego Dnia Seniora (05 października, sala GOK, godz.14.00).

Zarząd zdecydował, że w związku z brakiem chętnych, Stowarzyszenie nie weźmie udziału w spartakiadzie w Starogardzie Gdańskim.

Kwestię ewentualnego wyjazdu na wycieczkę pozostawiono do rozstrzygnięcia członkom Stowarzyszenia na najbliższym spotkaniu,
30 sierpnia.

Na koniec omówiono sposób wydatkowania kwot pieniężnych, jakie Stowarzyszenie otrzymało od sołectw z Kalisk oraz Czarnego. Część kwoty przeznaczona ma być na drobne upominki dla członków Stowarzyszenia (jako nagrody w konkursach…) , a część na opłacenie zespołu muzycznego na DS.

 

Zemsta…w Opera Nova w Bydgoszczy

 

 

Gminny Ośrodek Kultury organizuje na wrzesień wyjazd do Opery Nova do Bydgoszczy na operetkę J. Straussa „Zemsta nietoperza”.  Grupa chętnych seniorów może skorzystać z tej propozycji i dołączyć.

Wyjazd zaplanowany jest na 8 września o godz. 16.15 spod GOK-u. Koszt dla seniora 80 zł, dla pozostałych 110 zł. Operetka radosna z piękną muzyką znanego nam już Johanna Straussa syna (Baron cygański -Zemsta melodyjne arie , barwne stroje, żywe tańce. Na pewno warto się wybrać.

Dodatkowe informacje pod adresem:

http://gok.kaliska.pl/operetka-zemsta-nietoperza-johanna-straussa/