O rycerstwie słów kilka
Tym razem całą naszą uwagę poświęciliśmy średniowiecznemu rycerstwu. Rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej przygotowanej przez kol. Barbarę Płonkę. W oparciu o sekwencję kilkunastu slajdów przypomnieliśmy sobie podstawowe wiadomości o rycerskim stanie: jak ci dawni wojownicy żyli, czym się zajmowali, jakie były ich obyczaje. Sięgnęliśmy po fakty historyczne oraz literackie (H. Sienkiewicz Krzyżacy) i plastyczne (J. Matejko Bitwa pod Grunwaldem) ich wyobrażenia. Wspomnieliśmy też o teraźniejszych bractwach rycerskich, które kultywują niegdysiejsze tradycje i o rekonstrukcjach turniejów rycerskich i wielkich bitew, jakie odbywają się w różnych miejscach w Polsce.
Po tej porcji wiedzy teoretycznej przeszliśmy do praktyki. Metodą dramy przenieśliśmy się w odległe czasy i w świat dawnych rycerzy. Odbyło się więc pasowanie na rycerzy giermków Zbyszka, Jędrzeja i Franka, pod czujnym okiem króla Feliksa, był wybór damy serca, którymi zostały Halszka, Małgorzatka i Marychna, ślubowanie, a na koniec miał miejsce poważny rycerski turniej. Pasowani wcześniej rycerze mieli do wykonania trzy arcytrudne zadania: rzut do celu kółkiem ringo, nawleczenie igły kordonkiem, by wybranka serca miała czym haftować oraz eleganckie podanie królewskiego napoju (tu: kawa, herbata). Rycerze wywiązali się z zadań bez zarzutu i obdarowani zostali przez Zarząd drobnymi upominkami, a co ważniejsze – wielką przychylnością swojej wybranki .
Dodatkową atrakcją spotkania była wizyta leśnika p. mgr. inż. Jana Banackiego, którego udało się zaprosić z racji rozlicznych znajomości w środowisku „leśnych” p. Kornelii. Pan Jan przygotował na spotkanie bogate w treści opracowanie, dzięki czemu zdobyliśmy obszerną wiedzę na temat historii i teraźniejszości Borów Tucholskich: zalesień, metod gospodarowania, polityce administracyjnej, edukacji leśników, ludzi związanych z lasami…
Prelekcja ilustrowana pokazem multimedialnym była niezwykle interesująca, p. Jan mówił o naszych lasach baaardzo ciekawie i barwnie. Widać, że nie tylko posiada rozległą wiedzę merytoryczną, ale też prawdziwą pasję, głębokie zainteresowanie tematem. Po prelekcji wywiązała się dalsza dyskusja między najbardziej zainteresowanymi.
Składamy p. Janowi Banackiemu serdeczne podziękowania.
A przed nami ostatnie spotkanie projektowe – 14 listopada w GOK, godz. 16. Obecność obowiązkowa.
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej
Najbliższe imprezy
Szanowni Seniorzy!
Kaliskie Gminne Koło Emerytów i Rencistów zaprasza na najbliższe imprezy:
27.10 – Rycerskie rzemiosło – kolejne spotkanie
w ramach projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka (spotkanie odbędzie się w sali ŚDS, godz. 16.00)
Uwaga: z przyczyn obiektywnych i od nas niezależnych wyjazd do Gniewa przełożony na późniejszy termin.
Wpłacone pieniądze do odbioru u kol. Lucyny Kaweckiej
14.11 – Zakończenie projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka. Sala widowiskowa GOK, godz. 16.00
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej
„Spotkajmy się” po raz XX
XX edycja Przeglądu Twórczości Artystycznej pn. „Spotkajmy się” odbyła się w Starogardzie Gdańskim 16 października.
W widowiskowej sali SCK zgromadzili się licznie członkowie Związku z całego powiatu. Były to głównie chóry i zespoły śpiewacze. Na obrzeżach sali pięknie prezentowały się różnorodne prace artystów-amatorów.
Nasza delegacja (Krystyna Winnicka, Lucyna Kawecka, Halina Beling, Kornelia Ziółkowska, Barbara Płonka) przywiozła prace szydełkowe, hafty krzyżykowe, kronikę Koła i malarstwo olejne; kol. Ela Pasterska przygotowała gadkę kociewską.
Organizatorzy zadbali o oprawę, sprawne prowadzenie; przygotowali też poczęstunek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy obdarowani zostali upominkami: zespoły wyjeżdżały z pucharami, pozostali z nagrodami książkowymi.
Sprawozdanie roczne
Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach
za okres X 2015 – X 2016 r.
Często za bardzo żyjemy przeszłością i nieustannie martwimy się o przyszłość. Tym samym DZIŚ nam ucieka. Dlatego na co dzień kierujmy się filozofią zawartą w słowach Jana Pawła II: „…tylko dziś jest twoje”. I tym „dziś” starajmy się cieszyć każdego dnia.
Dlatego i ja cieszę się, że znów Was widzę w to nasze święto, Święto Seniora, Koleżanki i Koledzy! Miło, że razem z nami będą świętować nasi zacni goście. Witam Was bardzo serdecznie! Czytaj...
07. 10. – Święto Seniora
Coroczna październikowa uroczystość seniorów to przede wszystkim okazja do zdania relacji z całorocznej pracy Zarządu, ale też okazja do spotkania się z wieloma członkami naszego kaliskiego Koła.
Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście ze Starostą Powiatu p. Leszkiem Burczykiem na czele.
Spotkanie rozpoczęliśmy od rocznych sprawozdań, ale chwilę przed tym mieliśmy okazję jeszcze raz pogratulować naszym sportowym medalistom. Każdy z nich otrzymał od Zarządu drobny upominek, strzelił też korek od szampana, którym to szampanem obdarował nas po spartakiadzie Wójt Gminy Kaliska p. Sławomir Janicki.
Sprawozdania merytoryczne przygotowała i wygłosiła kol. Elżbieta Pasterska, finansowe zaś kol. Lucyna Kawecka. Oba teksty przyjęte zostały przez zgromadzonych pozytywnie, bez uwag.
Następnie głos zabierali szacowni goście. Padło wiele serdecznych słów uznania dla pracy Zarządu i ciepłych życzeń pod adresem członków naszego Koła. Towarzyszyły temu piękne bukiety kwiatów, dyplomy, laurki.
Po części oficjalnej nastał czas ogólnej zabawy. Do tańca grał i śpiewał p. Zbyszek Milewski z koleżanką Dorotą. Tańcowaliśmy do upadłego. W parach, w kółeczku, był taneczny wąż i wszelkie inne figury. Jak podpowiadała wyobraźnia. Dopisywał szampański humor, na buziach widać było radosny uśmiech, oczy błyszczały ogniem!
Czas mijał nie wiadomo kiedy i – jak to zwykle bywa przy takich okazjach – zbyt szybko trzeba było się rozstać.
Catering zapewniła nam firma p. M. Cieplińskiej z Gogolinka, fundusze na ten cel przekazał Urząd Gminy.
Wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości składamy serdeczne podziękowania.
Wrześniowe zebranie Zarządu
Wrześniowe spotkanie Zarządu poświecone zostało głównie sprawom organizacji zbliżającego się Święta Seniora. Datę uroczystości wyznaczono na 7 października. Catering zapewni p. Cieplińska z Gogolinka (ciasta upieką za darmo nasze koleżanki), dekoracją sali
i przygotowaniem stołów zajmie się Zarząd, przygotowanie zaproszeń zlecono jak zwykle kol. Felkowi Światczyńskiemu. Do tańca zagra, za niewielką odpłatnością, p. Z.Milewski z kol. Dorotą.
Nadmieniamy, że nasze Święto dofinansowuje Urząd Gminy.
Ponadto na Zarządzie:
– podsumowano nasz udział w spartakiadzie sportowej,
– omówiono uczestnictwo w kolejnym Przeglądzie Artystycznym w Starogardzie Gdańskim,
– przedyskutowano przebieg kolejnych spotkań w ramach realizowanego projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”.
W spotkaniu uczestniczyła również nasza koleżanka Halina Beling, która poprowadzi kronikę Koła (począwszy od 2015 roku). Zaprezentowała swoją dotychczasową pracę, która zyskała wielkie uznanie Zarządu.