This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Get Adobe Flash player

Monthly Archives: Listopad 2016

Muzyka, taniec i…koniec projektu

 

W poniedziałkowe popołudnie spotkaliśmy się w GOK, by ostatecznie podsumować wielomiesięczną realizację projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”. Rozpoczynaliśmy w czerwcu, zbieraliśmy się w różnych miejscach naszej Gminy: w Cieciorce, Gogolinku, Iwicznie, w ŚDS i w GOK-u w Kaliskach. Zrobiliśmy dwa wypady „w czasie i w realu” jednocześnie: odwiedziliśmy średniowieczne grodzisko i pierwszą stolicę Polski. Obcowaliśmy z postacią Mieszka I, poznaliśmy jego zamysły i działania. Otarliśmy się o świat średniowiecznego rycerstwa, dworskiej kultury i obyczajów, osłuchaliśmy się ze staropolskim językiem.
W końcu, 14 listopada nadszedł kres tej specyficznej wędrówki w czasie. Na początek kol. Ela Pasterska podziękowała wszystkim tym, którzy wspierali nas w realizacji projektu, po czym kol. Barbara Płonka – w prezentacji multimedialnej – przypomniała, co przeżyliśmy w czasie kolejnych spotkań. Na koniec tej części programu, kol. Ela przeczytała po kociewską gadkę, specjalnie na tę okazję przez siebie napisaną.

Nie obyło się bez zabawy – quizu. Przygotowaliśmy szereg pytań dotyczących omawianej na spotkaniach tematyki. Kto odpowiedział poprawnie na wylosowane przez siebie pytanie, mógł sobie wybrać upominek. Było nie tylko pouczająco, ale i zabawnie, a na dodatek dozwolone było podpowiadanie!

Ostatnią część spotkania poświęciliśmy muzyce i dawnym tańcom. Pani Ewelina Smuczyńska, nauczycielka z ZSP w Kaliskach przygotowała z grypą uczennic pokaz dawnego tańca dworskiego. Tak bardzo nam się ten pokaz spodobał, że postanowiliśmy również spróbować swoich sił i pod kierunkiem wyedukowanych przez p. Ewelinę tancerek ruszyliśmy na parkiet. Trzeba przyznać, że całkiem nieźle sobie radziliśmy!

A już całkiem na koniec złożyliśmy urodzinowe życzenia kol. Lucynie Kaweckiej, było „sto lat”, kwiaty i upominek.

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

Zakończenie projektu

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że ostatnie spotkanie projektowe odbędzie się 14 listopada, początek  o godz. 16-ej w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach.

Serdecznie zapraszamy!

Jesienna zaduma

 

Ostatnie zwiędły kwiaty…

Ostatnie zwiędły kwiaty, zwarzone kasztany
Sieją po szarej drodze liście złotordzawe.
Brunatnym skib kożuchem nakryły się łany
I ziemia żegna krasę swą, jak starość sławę.

Wiatr przegania po polach siwych mgieł tumany,
Zmarłe lato w zmierzch wiozą chmury niełaskawe,
A staw w zwierciadle wody do snu kołysanej
Tę charonową piękna odbija przeprawę.

I gdy w gałęziach nagich trwogą krzyczy ptactwo,
W smutku pory znajduje duch powinowactwo
Własnej doli i spada nań brzemię żałoby.

Jak pielgrzym o głaz twardy wspomnień się potyka,
Lecz jeśli się pochyla, to li do rzemyka,
By ciaśniej opiąć sandał na drodze przez groby.


Leopold Staff

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin