Get Adobe Flash player

Monthly Archives: listopad 2016

Muzyka, taniec i…koniec projektu

 

W poniedziałkowe popołudnie spotkaliśmy się w GOK, by ostatecznie podsumować wielomiesięczną realizację projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”. Rozpoczynaliśmy w czerwcu, zbieraliśmy się w różnych miejscach naszej Gminy: w Cieciorce, Gogolinku, Iwicznie, w ŚDS i w GOK-u w Kaliskach. Zrobiliśmy dwa wypady „w czasie i w realu” jednocześnie: odwiedziliśmy średniowieczne grodzisko i pierwszą stolicę Polski. Obcowaliśmy z postacią Mieszka I, poznaliśmy jego zamysły i działania. Otarliśmy się o świat średniowiecznego rycerstwa, dworskiej kultury i obyczajów, osłuchaliśmy się ze staropolskim językiem.
W końcu, 14 listopada nadszedł kres tej specyficznej wędrówki w czasie. Na początek kol. Ela Pasterska podziękowała wszystkim tym, którzy wspierali nas w realizacji projektu, po czym kol. Barbara Płonka – w prezentacji multimedialnej – przypomniała, co przeżyliśmy w czasie kolejnych spotkań. Na koniec tej części programu, kol. Ela przeczytała po kociewską gadkę, specjalnie na tę okazję przez siebie napisaną.

Nie obyło się bez zabawy – quizu. Przygotowaliśmy szereg pytań dotyczących omawianej na spotkaniach tematyki. Kto odpowiedział poprawnie na wylosowane przez siebie pytanie, mógł sobie wybrać upominek. Było nie tylko pouczająco, ale i zabawnie, a na dodatek dozwolone było podpowiadanie!

Ostatnią część spotkania poświęciliśmy muzyce i dawnym tańcom. Pani Ewelina Smuczyńska, nauczycielka z ZSP w Kaliskach przygotowała z grypą uczennic pokaz dawnego tańca dworskiego. Tak bardzo nam się ten pokaz spodobał, że postanowiliśmy również spróbować swoich sił i pod kierunkiem wyedukowanych przez p. Ewelinę tancerek ruszyliśmy na parkiet. Trzeba przyznać, że całkiem nieźle sobie radziliśmy!

A już całkiem na koniec złożyliśmy urodzinowe życzenia kol. Lucynie Kaweckiej, było „sto lat”, kwiaty i upominek.

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

Zakończenie projektu

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że ostatnie spotkanie projektowe odbędzie się 14 listopada, początek  o godz. 16-ej w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach.

Serdecznie zapraszamy!

Jesienna zaduma

 

Ostatnie zwiędły kwiaty…

Ostatnie zwiędły kwiaty, zwarzone kasztany
Sieją po szarej drodze liście złotordzawe.
Brunatnym skib kożuchem nakryły się łany
I ziemia żegna krasę swą, jak starość sławę.

Wiatr przegania po polach siwych mgieł tumany,
Zmarłe lato w zmierzch wiozą chmury niełaskawe,
A staw w zwierciadle wody do snu kołysanej
Tę charonową piękna odbija przeprawę.

I gdy w gałęziach nagich trwogą krzyczy ptactwo,
W smutku pory znajduje duch powinowactwo
Własnej doli i spada nań brzemię żałoby.

Jak pielgrzym o głaz twardy wspomnień się potyka,
Lecz jeśli się pochyla, to li do rzemyka,
By ciaśniej opiąć sandał na drodze przez groby.


Leopold Staff

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin