Get Adobe Flash player

Ogólne

Najbliższe plany, czerwiec

W najbliższych tygodniach czeka nas sporo spotkań:

5 czerwca – Super Senior w Wirtach, zbiórka o 10-ej na przystanku PKS

20 czerwca – Noc Kupały, tym razem w Czarnej Wodzie, zbiórka o 17-ej

27 czerwca – jednodniowa wycieczka do Grudziądza, koszt 50zł., zgłoszenia do Eli Adamowskiej i Lucynki Kaweckiej

czerwiec Turniej bouli – Cieciorka, termin ustalimy w zależności od pogody

Przebieg Zebrania Walnego

Doroczne Walne odbyło się 16 kwietnia 2024 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach. Przybyło nań ok 60-ciu członków Stowarzyszenia.
Ponieważ liczba przybyłych była niewystarczająca do kworum, zabranie rozpoczęło się w drugim terminie, czyli po upływie kwadransa. Spotkanie prowadziła kol. Zofia Czarnowska, protokołowała kol. Dorota Pryba, do komisji skrutacyjnej wybrano kol. Annę Szarafin, kol. Alicję Jutrzenkę-Trzebiatowską i kol. Jana Połoma

Główna część zebrania poświęcona została sprawozdaniom: merytorycznemu (przedstawiła Elżbieta Pasterka), finansowemu (Lucyna Kawecka)oraz Komisji Rewizyjnej (Aleksandra Dawicka).

Po krótkiej dyskusji i przegłosowaniu Zarząd Stowarzyszenia otrzymał absolutorium. Jednogłośnie! Za co serdecznie dziękujemy Koleżankom i Kolegom.

Na zebraniu poruszono też dwie palące kwestie: wysokości składek oraz przyjmowania nowych członków. W wyniku wymiany zdań gremium wyraziło przyzwolenie na podniesienie wysokości składki rocznej do 60-ciu złotych i zdecydowało, że Stowarzyszenie nie ma już możliwości przyjmowania w swoje szeregi chętnych spoza gminy Kaliska.

W dalszej kolejności koleżanki Elżbieta Pasterska oraz Elżbieta Adamowska przedstawiły plany imprez na bieżący rok. Szczegóły przedstawiamy na bieżąco i informujemy o kolejnych imprezach na tablicach ogłoszeń, na FB i naszej stronie internetowej, na której właśnie piszę te słowa. Najbliższe majowe imprezy to majówka dla Super Seniora (Wirty) i popołudnie z baśniami, Cieciorka, 16 maja, godz. 15-ta. W rolę bajarz wciela się p. Szymon Góralczyk. Dotarcie we własnym zakresie.

Efekty lutowego spotkania Zarządu

Zebranie Zarządu miało miejsce 27 lutego, jak zwykle w ostatni wtorek miesiąca.  Spotkanie w dużej mierze dotyczyło sprecyzowaniu naszych planów  na bieżący rok.

I tak: 6 marca o godzinie 16-ej Ks. Proboszcz Krzysztof Ossowski odprawi  Mszę Świętą w naszej intencji w  kościele w Kaliskach,
9 marca  GOK organizuje koncert dla wszystkich chętnych Pań z okazji ich święta, początek godzina 18-a

Kwiecień – Zebranie Walne (I poł.miesiąca), sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok 2023.
Kwiecień – jednodniowy wyjazd Grudziądza, wstępnie między 10-ym a 20-ym,

Lipiec – jednorazowy wypad na trasie
Tleń-Żur-Osie

Wrzesień, od 5-ego do 8-ego – kilkudniowa
wycieczka na Mazury

Dokładne terminy podamy na bieżąco.

Poza tym zorganizujemy wszystkie nasze stałe imprezy: Super Senior, Noc Kupały, biwak w Bartlu, teatr, kino…

Zapraszamy!

Spotkanie Zarządu umiliły obchody urodzin Eli Adamowskiej, która, jak wiecie, organizuje nam wspaniałe wycieczki.
Były życzenia, kwiaty, upominek i słodkości.

Zarząd, 28.11

Najważniejsza informacja wynikająca z zebrania Zarządu jest taka, że spotkanie opłatkowe odbędzie 19 grudnia o godzinie 15.00 w kaliskim Gminnym Ośrodku Kultury.

Mieliśmy też wielką przyjemną świętować urodziny i imieniny trójki z nas, czyli Lucynki, Karola i Andrzeja. Odwiedziła nas też Danusia Miszewska z przynosząc dla każdego z nas podarunek-niespodziankę.

Ponadto przypominamy, że należy jak najszybciej wpłacać 80 zł. na lutowy wyjazd do Bydgoszczy. Musimy wcześniej zapłacić za bilety, inaczej wyjazd nie dojdzie do skutku.

Listopadowe święto zadumy

„Dzień zaduszny” – Brzechwa Jan

Kiedy miedzianą rdzą
pożółkłych jesiennych liści więdną obłoki,
zgadujemy, czego od nas obłoki chcą,
smutniejące w dali swojej wysokiej.
Na siwych puklach układa się babie lato,
na grobach lampy migocą umarłym duszom,
już niedługo, niedługo czekać nam na to,
już i nasze dusze ku tym lampom wkrótce wyruszą.
Jeżeli życie jest nicią – można przeciąć tę nić,
i odpłynąć na obłoku niby na srebrnej tratwie…
Ach, jak łatwo, ach, jak łatwo byłoby żyć,
gdyby nie żyć było jeszcze łatwiej!

Nasze Święto

Było na bogato!

Jak dobrze spotkać się w tak licznym gronie!

Okazją było doroczne Święto Seniora. Zebraliśmy się 5 października w kaliskiej restauracji ZUNAFI p. S.Kuchty (dawniej: Twoja Chata). Powoli zapełniały się stoliki, goście wybierali dogodne dla siebie miejsca. Sala prezentowała się bardzo elegancko: białe obrusy, takież talerze na złotych podstawkach, delikatne bukieciki marcinków i świeczuszki.

Kilka minut po 16-ej rozpoczęła się część oficjalna. Zaproszeni „notable” składali na ręce naszej Pani Prezes serdeczne życzenia wszystkim zgromadzonym. Padło pod naszym adresem wiele ciepłych i życzliwych słów, otrzymaliśmy piękne wiązanki kwiatów.

Po tej porcji serdeczności przyszła pora posiłek. Najpierw smaczny obiad, potem kawa z ciastami. Na stołach pojawiły się również liczne przekąski: ryba w galarecie, galaretka drobiowa, deski wędlin…nie sposób wymienić wszystkiego. W porze kolacyjnej mogliśmy też raczyć się gorącym barszczem.

Ledwie skończyliśmy jeść obiad, a już pani Dorotka z panem Zbyszkiem szykowali instrumenty. Zagrzmiała muzyka, głośno i rytmicznie, tak żeby cała okolica widziała, jak się bawią seniorzy. Z energią, radością i uśmiechem na twarzy. Kto nie wierzy, niech obejrzy zdjęcia z imprezy!

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje wszystkim, którzy sprawili, że nasze święto przebiegło tak udanie: Urzędowi Gminy, Radzie Gminy, koleżankom i kolegom, którzy przygotowali smaczne wypieki, muzykantom, obsłudze lokalu.
Impreza sfinansowana została ze środków Samorządu Gminy oraz naszych zasobów własnych.

I ja tam byłam, sok i winko piłam,
A co zobaczyłam, w zdjęciach uwieczniłam

Wernisaże i wystawy

W zabytkowych budynkach Muzeum Ziemi Kociewskiej miesiąc temu  odbył wernisaż prac śp. Leszka Baczkowskiego. Znaliśmy Go wszyscy doskonale, stąd liczna grupa mieszkańców gminy Kaliska zjawiła się na wystawie.
Wciąż jeszcze mam to zdarzenie w pamięci ze względu na nietuzinkową postać twórcy i jego dzieła. Na wystawie znalazło się wiele bardzo różnorodnych prac Leszka. Ważne miejsce w Jego twórczości zajmowały świątki; postaci znanych świętych, Święta Rodzina i kapliczki. Przepięknie wyrzeźbione, w żywych barwach wymalowane. Podobnie drewniane zabaweczki, które wielu z nas pamięta ze swojego dzieciństwa, a których dziś trudno  zobaczyć gdzie indziej.
W zaimprowizowanym  na miejscu warsztacie rzeźbiarskim, mogliśmy przyjrzeć się narzędziom, jakich używał Leszek, by stworzyć wszystkie te cudeńka.
Imponująco też wyglądała wystawka dyplomów, jakie Artysta zdobył w minionych latach. Dowód jak wiele zdziałał i jak bardzo był doceniany.

A teraz z innej
dziedziny sztuki: zainteresowani malarstwem mogą obejrzeć wystawę  prac Zbigniewa Beksińskiego w Teatrze Szekspirowskim
w Gdańsku. Na wystawie zgromadzono  kilkadziesiąt obrazów artysty, które pod
każdym względem wywierają wielkie wrażenie.

W lipcu
natomiast mieszkanka naszej Gminy p. Barbara Żmuda-Trzebiatowska, miała wystawę
prac malarskich w Młynie wodnym na Wdzie w Lipuszu.

Zmiana planów

Z przykrością informuję, że w związku ze zbyt małą liczbą chętnych wyjazd na wycieczkę do Pelplina nie odbędzie się.

Wymierzono, odważono, policzono…

Kochani, wiemy już ile będą nas kosztować kolejne atrakcje, jakie przygotowaliśmy ku wspólnej uciesze:

6 lipca (czwartek) – zwiedzanie oczyszczalni i spotkanie przy ognisku we Franku – 10zł. Zbiórka przed GOK o 13.45

13 lipca wyjazd do Pelplina – zwiedzanie z przewodnikiem obiektów 60zł. Ponadto 35 zł. za obiad w miejscowym refektarzu. Wyjazd o 9.00 z przystanku PKS. Ela Adamowska przyjmuje zgłoszenia i wpłaty. Telefon kontaktowy 661 875 570

15-17 września – weekend w Łebie. Koszt noclegów i przejazdu 250zł. Zgłoszenia również u Eli Adamowskiej

Toczą się kule…

6 czerwca spotkaliśmy się na turnieju bule, tym razem na kaliskim obiekcie sportowym. Dzięki uprzejmości Urzędu mogliśmy skorzystać z zaplecza socjalnego Victorii. Nasi strażacy użyczyli  nam swój grill. Rozłożyliśmy się w cieniu, zajęliśmy trzy stanowiska do gry. Rozpoczęliśmy turniej, w którym wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn. W międzyczasie smażyliśmy kiełbaski, o które zadbała Ela Adamowska i po swojemu ucztowaliśmy rozmawiając i radując się dobrą pogodą i towarzystwem.

W wyniku rozgrywek wyłoniły się kolejne lokaty:
1m. panowie Witek Bruniecki i Jan Połom
2 m. państwo Renia i Czesław Prabuccy
3m. panie Krysia Winnicka i Renia Szarmach.

Ponadto w turnieju wzięli udział: Grażynka Lipska, Andrzej Dziemiński, Janka Knitter, Basia Ossowska, Irka Lewandowska i pisząca te słowa Basia Płonka.
Zwycięzcy i pozostali gracze otrzymali w nagrodę talony do zrealizowania w miejscowym sklepie.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu turnieju.
Zdjęcia z imprezy do obejrzenia w naszej galerii.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin