Get Adobe Flash player

Sprawozdanie roczne

Sprawozdanie z działalności Gminnego Koła PZERiI w Kaliskach

                         za okres X 2015 – X 2016 r.

 

Często za bardzo żyjemy przeszłością i nieustannie martwimy się o przyszłość. Tym samym DZIŚ nam ucieka. Dlatego na co dzień kierujmy się filozofią zawartą w słowach Jana Pawła II: „…tylko dziś jest twoje”. I tym „dziś” starajmy się cieszyć każdego dnia.

Dlatego i ja cieszę się, że znów Was widzę w to nasze święto, Święto Seniora, Koleżanki i Koledzy! Miło, że razem z nami będą świętować nasi zacni goście. Witam Was  bardzo serdecznie!

Nasze spotkanie jest również walnym zebraniem naszego Koła. Jako jego przewodnicząca, chcę podsumować miniony rok naszej społecznej pracy, naszej aktywności. Pracowaliśmy bardzo wytrwale przez wszystkie miesiące minionego roku, nie mieliśmy w ogóle wakacji .Zarząd spotyka się w każdy ostatni wtorek miesiąca, ale to nie starcza. Dodatkowe spotkania w domach przy kawie trudno policzyć. Jesteśmy zdania, że na emeryturze jest fajnie, tylko nie ma czasu. Staramy się wypełniać dni jak tylko możemy aktywnie, a przy tym atrakcyjnie. W naszym planie pracy znajdują się zadania sprawdzone  od szeregu lat oraz te , poszukujące nowych  wyzwań  i  nowych przeżyć. Do tych, powiedzmy rutynowych, należy troska o Super Seniorów, ich jubileusze, rocznice , udział w zadaniach programowych Zarządu Rejonowego, biwaki, wyjazdy na koncerty charytatywne, wycieczki, wieczorki taneczne, spotkania opłatkowe itp.   Muszę wspomnieć, że w minionym roku świętowaliśmy 100 urodziny kol. Bernardyny Zielińskiej, która razem z innymi była na Majówce dla Super Seniora , tym razem w Cieciorce. Dla przykładu w listopadzie byliśmy na koncercie zespołu Zakopaver  w Starogardzie , w czerwcu zwiedziliśmy Gierłoż i Świętą Lipkę, w marcu w Operze Nova obejrzeliśmy „Halkę” Stanislawa Moniuszki.

Do stałego harmonogramu weszła Spartakiada Sportowa w Starogardzie Gd. W tym roku startowaliśmy już po raz jedenasty, tylko nie byliśmy na pierwszej  spartakiadzie. Zajęliśmy IV m na 12 drużyn kół powiatu. Najbardziej cieszy mnie fakt, że reprezentowaliśmy naszą gminę tak licznie: startowało 24 zawodników, prócz tego kibicowało nam 11 kolegów z koła. Korzystając z okoliczności, że jest nas tak dużo,  wyrażam moje uznanie za determinację, zaangażowanie, sportową rywalizację wszystkim zawodnikom nie tylko tym, którym udało się zdobyć medal, ale  i tym, którym poszło trochę gorzej, ale przecież też zdobyli ważne punkty!  Nasi medaliści to:

– złoto-  Jan Walkowski- strzelanie do małej bramki

Andrzej Dziemiński- rzut lotką do tarczy

– srebro- Agnieszka Plata- rzut piłką do kosza

Elżbieta Dziemińska- rzut piłką lekarską

– brąz- Dorota Pryba-  wyścig rowerowy

Zofia Czarnowska- wbijanie gwoździ

Elżbieta Pasterska- strzelanie z wiatrówki

Mogło być lepiej, ale zabrakło kilku  ubiegłorocznych mistrzów, którzy nie mogli tym razem uczestniczyć w naszych zmaganiach .Mimo to cieszymy się z wyniku, a i Pan Wójt  był  rad, kiedy przybył na wręczenie medali i podziękował nam jak zwykle to bywało .Szampan czeka na wystrzał!!!Rada Sołecka Czarnego ufundowała drobne upominki dla zwycięzców. Serdecznie im za to dziękujemy!

Drugim takim zadaniem corocznym jest udział w Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Starogardzie Gd. Jest to już 20 raz. Ubolewam nad tym, że nie prezentujemy żadnego chóru czy zespołu wokalnego, jednak swoje uczestnictwo  deklarują koleżanki, prezentując   prace ręczne  na szydełku, prace hafciarskie, obrazy olejne,  gadkę kociewską oraz zawsze piękną kronikę.

Od kilku lat gramy w boule . Grupa seniorów w tym roku  grała w eliminacjach ogólnopolskich do I Mistrzostw Polski .Zawsze w czerwcu zbieramy się na boisku we Franku  i rozgrywamy konkurs. Są zmagania sportowe, zacięta rywalizacja, a potem nagrody i smażenie kiełbaski na ognisku , śpiewy i tańce. W tym roku nagrody  ufundowała nam Rada Sołectwa Kaliska, a były to talony na rośliny z Frank-Raju. Serdecznie dziękujemy całej radzie a szczególnie sołtysowi, który nas mocno wspiera i  chwali nasze  działania.

Od kilku lat zarząd naszego koła składa wnioski o dotację w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie”  Chaty Kociewia i zawsze otrzymujemy pieniążki na realizację. Były to projekty: „Stary, ruszaj się”, „Bądź artystą- twórz piękno”, „Seniorze, brukuj rozum”, „Seniorze, nie irytuj się”, „Senior w ogrodzie”, gdzie  pozyskaliśmy ok.25tys.Projekty spotkały się z pozytywnym odzewem środowiska oraz władz lokalnych i powiatowych, mających odzwierciedlenie w nagrodach: „Kociewskie Pióro”, „Kociewski Gryf”, „Kaliski Słonecznik” W tym roku ten zaszczyt przypadł naszym koleżankom: Honorowego Słonecznika otrzymała kol. Barbara Płonka za całokształt pracy społecznej  oraz kol. Lucyna Kawecka wyróżnienie. W mijającym roku

Rada Gminy   nominowała nasze koło  do nagrody Marszałka Wojewódzkiego „Bursztynowy Mieczyk”.

Obecny  projekt  zatytułowaliśmy „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”  i otrzymaliśmy na jego realizację 2600 zł . Naszym zamierzeniem była aktywizacja członków naszego koła oraz integracja z innymi grupami środowiska gminnego przy pracy i zabawie wokół aktualnego i jakże ważkiego tematu jakim jest Chrzest Polski i początki państwa polskiego. Zaplanowaliśmy 10 spotkań od czerwca do listopada. W swobodnej często zabawowej formie wciągamy, (projekt jeszcze trwa), w krąg staropolszczyzny, zapoznajemy z jej zwyczajami, językiem, dniem codziennym i świętami .Przeżyliśmy starosłowiańską Noc Kupały z ogniskiem i wiankami w Gogolinku, obejrzeliśmy wczesnosłowiańską osadę w Owidzu, gdzie poznaliśmy w zarysie życie naszych przodków. Zorganizowaliśmy wycieczkę do Gniezna i na Pola Lednickie  do kolebki naszej państwowości i do miejsca, gdzie prawdopodobnie Mieszko chrzest brał. Poznaliśmy elementy języka staropolskiego, słuchając poezji M. Reja i Jana Kochanowskiego i śpiewając najstarsze znane pieśni polskie „Bogurodzicę” i „Psalm91” Jana Kochanowskiego. Wspaniała uczta staropolska w Cieciorce, gdzie kosztowaliśmy dzika i bigos, na długo zostanie  we wspomnieniach. Jesteśmy w trakcie realizacji, toteż czeka nas jeszcze wyjazd do Gniewa, gdzie zapoznamy się z życiem dworskim, zwyczajami rycerskimi, tańcami, muzyką dawną.  Pozyskane pieniążki po zakończeniu projektu zostaną skrupulatnie rozliczone wg planu .

Członkowie naszego koła chętnie włączają się w działania Stowarzyszeń, np. pomagaliśmy  przy organizacji zawodów ogólnopolskich  w boule.  Współpracujemy z Radą Gminy np. przy strategii rozwoju, uczestniczymy w sesjach, występujemy z wnioskami( dodam, że w bieżącym roku  nasz wniosek zyskał poparcie i Honorowym  Obywatelem  Kalisk  został  kol. Jan Radzewicz).  Korzystamy  z propozycji GOK-u: warsztatów kulinarnych, malarskich, robótek ręcznych, gimnastycznych. Grupę lektorów w Narodowym Czytaniu Qvo vadis  również zasiliły nasze koleżanki: Kornelia Ziółkowska i Barbara Płonka. Aktywnie uczestniczymy  w wernisażach, festynach, plenerach malarskich. Podjęliśmy już po raz kolejny  zaproszenie na Noc w Bibliotece, gdzie m.in. nauczyliśmy uczniów grać w „kulki”. Kontynuujemy projekt „Seniorze, nie irytuj się  i co czwartek spotykamy się w Domu Kultury na grach stolikowych. Codzienne spacery z kijkami to dalszy ciąg projektu Stary, ruszaj się. Projekt „Senior w ogrodzie” obudził w nas pasję malowania na płótnie i co wtorek  poznajemy  tajniki malarstwa, bierzemy udział w plenerach, by potem  na wernisażach prezentować swoje małe dzieła.

Nie sposób podać nasze wszystkie działania. Jest nas 130 członków i w tym bardzo wiele aktywnych. Na frekwencję nigdy nie narzekamy, wręcz przeciwnie, martwimy się, czy jeden autobus wszystkich zabierze. To pewnie dlatego, że stawiamy na integrację i zapraszamy do naszego grona osoby spoza grupy seniorów: kolegów, sąsiadów, wnuki, młodzież.. I może też dlatego, że wyjeżdżamy z naszym programem do świetlic wiejskich, gdzie proponujemy i zachęcamy do udziału w naszych zajęciach.

Zarząd naszego koła dostrzega wsparcie  gminy, GOK-u, nadleśnictwa, szkoły, sołectw, kół gospodyń wiejskich , GOPS-u, Stowarzyszenia Rozwoju Gminy… Do kogo się nie zwrócimy ze swoimi problemami, to czujemy mocne przyjazne ramię , na którym możemy się wesprzeć. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło i serdecznie dziękujemy.

Pozwólcie, że zakończę moje sprawozdanie po staropolsku.

Uwiadomić przy tym pragnę, że się wszytko jako Pombóg przykazał odbyło, niejedna biesiada się odprawiła jako się patrzy i wszytcy bodaj szczęśliwie wielce jako tam nie zapłakać ze szczęścia.

Nieustająca mnie zżera ciekawość, jakoż by historyja potoczy się dalej?  Kaducznie rzecz eksensowna, przecie raz do roku ścierpieć idzie i w kompaniji jaki dzień przejdzie.

Już M. Rej powiedział: „A czemuż ty sobie masz mierzić starość swoję albo się ją brzydzić?… Azaż ty nie masz czym tego poczyrniałego domku  swego, tej starości swojej, zachędożyć  a nadobnie zafarbować? Pociechami rozlicznymi swymi, opuściwszy rozliczne burdy, frasunki, a kłopoty świata tego, będziesz używał rozkoszy swojej, patrząc na ony sprawy swoje, któreś sobie sprawił i postanowił za czasów dużości swojej”.

A więc; „Używaj, moja miła duszo, bo masz wszytkiego dosyć” , tylko już sobie rozkoszuj z miłymi przyjaciółmi swymi.

A także i Ty, mój krześcijański bracie, (zwracam się do zacnych gości) nic się nie dziwuj tym dziwnym sprawom. A bądź pilen, abyś pojął, co Ci rzekę:

Jaśnie wielmożnym Panom, Paniom

Staroście Starogardzkiemu,

Panu Wójtowiu Gminnemu

Dyrektorowiu Szkolnemu

Wielmożnej Nadleśniczynie

Nadleśniczemu miłościwemu

Wszytkim Panom swym zawżdy

Miłościwym i łaskawym

– życzliwi  iście na wszem  – służebniki- KALISKIE EMERYTY się kłaniają

Data z Kalisk, dzień św. Marii i św. Marka roku pańskiego 2016.

Comments are closed.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin