Get Adobe Flash player

Monthly Archives: wrzesień 2017

Jak wyplateli bulwowe kipki – Dąbrowa, 28.09

 

   

 

W ostatni czwartek, 28 września spotkaliśmy się na przystanku PKS i pojechaliśmy z panem Andrzejem Prabuckim do Dąbrowy. W tamtejszej świetlicy serdecznie przyjęła nas pani sołtys Alicja Lipska. Czekał też na nas poczęstunek w postaci kompotu z dyni (który ugotowała nasza koleżanka Krysia Pawłowska),  smaczne placki, kawa i herbata. Jednym słowem pyszności, jakie zwykle na projektowych spotkaniach bywają.

W Dąbrowie czekali też na nas specjalni goście. Na początek policjanci w kaliskiego posterunku – panowie aspir. sztab. Andrzej Romańczuk  oraz aspir.sztab. Maciej Deja. Jeśli czytacie uważnie nasze strony, to wiecie, że było to już drugie spotkanie seniorów z policją. Cieszymy się, że gminni stróże prawa szczególnie dbają o bezpieczeństwo ludzi starszych i utrzymują z nami ciągły kontakt. Dzięki temu wiemy, że jesteśmy pod dobrą opieką.

W drugiej części spotkania mieliśmy okazję gościć pp. Urszulę i Gerarda Jurczyków. Oboje są na naszym terenie od dawna znani, gdyż od dawna trudnią się wyplataniem koszy z różnych materiałów.  Pan Gerard opowiedział nam obszernie o tym, jak zaczęła się jego droga zawodowa, jak uczył się trudnej sztuki wyplatania , jak zdobywał materiał (korzenie, wiklinę, itp.)…, a pani Urszula zademonstrowała swoje umiejętności w tym fachu. Zachęciła też niektóre koleżanki do podjęcia próby wyplatania. Przygotowała wcześniej kilka szkieletów i zadaniem koleżanek było dokończenie pracy. Nabiedziły się niemało, a przecież miały gotowy materiał, wystarczyło tylko ( ! ) wyplatać. Okazało się jednak, że to bardzo trudne zajęcie, wymaga cierpliwości, umiejętności, doświadczenia, ale też i siły fizycznej. Kilka pan zakupiło gotowe piękne wyroby wiklinowe.

Na koniec wręczyliśmy drobny upominek Pani Sołtys, posprzątaliśmy po sobie i wróciliśmy zadowoleni do domów.

Następne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w Piecach 12 października.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

 

Zebranie Zarządu – 26.09

Wrześniowe spotkanie Zarządu naszego Stowarzyszenia poświęciliśmy omówieniu organizacji najbliższych spotkań:

1. piątego spotkania w ramach projektu Dycht rychtych po naszamu – 28 września w Dąbrowie,
2. Święto Seniora – 6 października w GOK w Kaliskach,
3. szóstego spotkania w ramach projektu w Piecach.

Poza tym Zarząd podjął decyzję, by wziąć udział w Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Starogardzie Gdańskim, na który dostaliśmy zaproszenie od Powiatowego Koła PZERI.

Kol. Elżbieta Pasterska poinformowała również, że uruchomiony zostanie kurs obsługi komputera.

 

Najbliższe terminy spotkań

1.Znalezione obrazy dla zapytania kwiatuszki

Koleżanki i Koledzy, już niedługo, bo 28 września spotykamy się w Dąbrowie. Dojazd autobusem, który wyjedzie z przystanku PKS o 16,45. Impreza w całości opłacona ze środków projektowych.

2. Znalezione obrazy dla zapytania kwiatuszki

6 października zapraszamy na doroczne Święto Seniora. Odbędzie się ono w sali GOK w Kaliskach, początek o godz.14.00

Jak gadeli nasze lólki – 14.09 Cieciorka

14 września spotkaliśmy się w Cieciorce, by – w ramach projektu, porozmawiać o tym Jak gadeli nasze lólki Część zainteresowanych gości przyszła z kijkami nową ścieżką rowerową, inni przyjechali rowerami, samochodami, jak kto chciał.

Na to spotkanie zaprosiliśmy wyjątkowego gościa: 85 letnią p. Mariannę Szwedowską autochtonkę społeczności cieciorkowskiej. Pani Marianna w bardzo ciekawej formie opowiedziała o dawnym życiu na Kociewiu, „jak gzubym byłam”. Wspomnieniami z dawnych lat podzieliła się także p. Anna Rożewicz.

Potem nastąpiła mała lekcja gwary kociewskiej. Rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu kociewskiego do słów dr.  Bernarda Sychty (1907-1982), najwybitniejszego współczesnego folklorysty Kaszub, Kociewia, Borów Tucholskich. Czytaliśmy krótkie teksty gwarowe i tworzyliśmy słowniczki.
Dużo radości przysporzył wszystkim konkurs czytania wierszyków dla przedszkolaków – po kociewsku. Odważni, w nagrodę otrzymali po słodkim lizaczku.
Zabawne, na pierwszy rzut oka, zdały się słówka gwarowe, ale przy  tym pojawiły się różne  refleksje i dobra okazja do opowiadania kawałów.

Kol. Ela Pasterska przeczytała napisane ku uciesze gwarą kociewską kipki opałki Bernarda Janowicza.

Nie mogło na spotkaniu zabraknąć czegoś na ząb, bo skądś trzeba czerpać siły do trudnych ćwiczeń w gwarze. Kol. Basia Beling zadbała o dobry smaloszek (do tego chleb i ogórki kiszone), a p. Agnieszka Zalewska upiekła drożdżówkę, czyli po naszemu – kuch.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

„Po nitce do kłambka” – Iwiczno 31 sierpnia.

 

W ubiegły czwartek spotkaliśmy się w Iwicznie w ramach projektu Dycht rychtych po naszemu. Spędziliśmy bardzo ciekawe i miłe popołudnie z panią Zdzisią Gulgowską. Na początek udaliśmy się do Izby Pamięci Izydora Gulgowskiego, która – jak każdy mieszkaniec Gminy wie – znajduje się w dawnej szkole w Iwicznie. Izba poświęcona jest życiu i dziełu znanego etnografa (twórcy skansenu we Wdzydzach) i jego żony. Poza eksponatami mieliśmy okazję obejrzeć ciekawy pokaz multimedialny, po którym pani Zdzisia przedstawiła rodowód Gulgowskich, a jednocześnie swój własny, bo z tejże rodziny pochodzi.

Następnie zeszliśmy na parter do świetlicy. W jednym z pomieszczeń p. Zdzisia wraz z koleżankami przygotowała wspaniałą wystawę prac własnych oraz swoich „uczennic”; prowadzi bowiem od kilku lat warsztaty hafciarskie na terenie naszej Gminy. P. Zdzisia specjalizuje się głównie w haftowaniu sztandarów, spod jej rąk wyszło już 150 tych dzieł. Haftuje też obrazy, serwety i różne drobiazgi wzorem kociewskim.
Przy kawie i pysznej drożdżówce mieliśmy później okazję porozmawiać i z p. Zdzisią i  innymi uczestnikami spotkania.

 

Iwicznowieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Wieś jest siedzibą sołectwa „Iwiczno” w którego skład wchodzą również miejscowości Łążek i Młyńsk. Na południe od miejscowości znajduje się jezioro Trzechowskie. Wieś wzmiankowana w 1402 roku. W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa gdańskiego. W miejscowości znajduje się chata kociewska z ok. 1885 oraz figura przydrożna z 1885. Miejsce urodzenia w 1874 Izydora Gulgowskiego – twórcy skansenu we Wdzydzach Kiszewskich.(ze źródeł Wikipedii)

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

 

Zarząd 29 sierpnia

Sierpniowe zebranie zarządu poświęcone zostało bieżącym sprawom, przede wszystkim mającym się odbyć w najbliższym czasie spotkaniom w ramach realizowanego projektu:  31 sierpnia w Iwicznie, 14 września w Cieciorce i 28 września w Dąbrowie. Zarząd przedyskutował przebieg każdego ze spotkań, środki transportu do poszczególnych miejscowości oraz finanse.

Wstępnie omówiono także organizację tegorocznego Dnia Seniora (05 października, sala GOK, godz.14.00).

Zarząd zdecydował, że w związku z brakiem chętnych, Stowarzyszenie nie weźmie udziału w spartakiadzie w Starogardzie Gdańskim.

Kwestię ewentualnego wyjazdu na wycieczkę pozostawiono do rozstrzygnięcia członkom Stowarzyszenia na najbliższym spotkaniu,
30 sierpnia.

Na koniec omówiono sposób wydatkowania kwot pieniężnych, jakie Stowarzyszenie otrzymało od sołectw z Kalisk oraz Czarnego. Część kwoty przeznaczona ma być na drobne upominki dla członków Stowarzyszenia (jako nagrody w konkursach…) , a część na opłacenie zespołu muzycznego na DS.

 

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin