Get Adobe Flash player

Monthly Archives: lipiec 2016

Najświeższe informacje Zarządu

Na lipcowym spotkaniu Zarządu przedyskutowano, jak zwykle, sprawy bieżące.

1.   Oceniono dotychczasowy przebieg projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”.
2.   Omówiono dokładnie organizację kolejnego spotkania w ramach projektu – „Jak się drzewiej gadało i pisało”. Spotkanie odbędzie się w świetlicy w Iwicznie. Początek o godz.17-ej.  O 16.30 z przystanku PKS w Kaliskach odjedzie autobus do Iwiczna. Za przejazd należy zapłacić – 2-3zł w zależności od ilości osób.
3.   Omówiono szczegóły organizacyjne jednodniowej  wycieczki do Gniezna i na Pola Lednickie. Termin wyjazdu to 18 sierpnia. Odjazd autobusu nastąpi o 5.30 z przystanku PKS w Kaliskach. Najpierw zwiedzimy Katedrę Gnieźnieńską i Muzeum Początków Państwa Polskiego, a następnie przejedziemy na Pola Lednickie.
4.   Poruszono sprawę udziału Koła w kolejnej spartakiadzie sportowej w Starogardzie. Zawody rozegrane zostaną 10 września. Konkurencje i regulamin spartakiady pozostają bez zmian.Udział w poszczególnych konkurencjach można będzie zgłosić  kol. Felkowi Światczyńskiemu, najlepiej na biwaku w Bartlu.
5.   Ustalono, że doroczny biwak w Bartlu Wielkim odbędzie się  25 sierpnia. Początek o godz. 14-ej. Zapewnimy dojazd autobusem.

Informacja o najbliższych spotkaniach

Zarząd informuje, że najbliższe spotkanie w ramach projektu „Z wizyta u pra…dziadka Mieszka” odbędzie się 4 sierpnia w świetlicy w Iwicznie. Zapewniamy dojazd autobusem, odjazd o 16,30 z przystanku PKS. Za przejazd trzeba będzie zapłacić drobną kwotę 2-3zł.

18 sierpnia jedziemy do Gniezna. Wyjeżdżamy też z przystanku autobusowego, tym razem 0 5,30.

Informacja organizacyjna

W związku z okresem urlopowym w GOK, spotkania w ramach projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka” odbywać się będą w różnych świetlicach na terenie naszej gminy. Będziemy Państwa na bieżąco informować o tym, gdzie i co się odbędzie:  na stronie internetowej, na tablicach ogłoszeń i w trakcie kolejnych spotkaniach.

„Jak Mieszko chrzest brał”

Zarząd zaprosił Was wszystkich na chrzciny,
Są babki, dziadki, choć nie ma dzieciny.
To Mieszka I dziś wspominamy,
Na nowo jego chrzest przeżywamy.
Trochę historii też przemycimy
Kawy i ciasta nie poskąpimy.

Tymi słowami – własnego autorstwa – przywitała kol. Elżbieta Pasterska tych, którzy mieli ochotę spotkać się w czwartek 21 lipca w Cieciorce. Było to czwarte spotkanie w ramach projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”.
W trakcie spotkania nasz kolega, Zbyszek Szarafin (historyk z wykształcenia), nakreślił pokrótce, jak to było z tym Mieszkiem I, jak doszło do chrztu Polski i jakie z tego wynikły następstwa. W ten sposób przypomnieliśmy sobie, nieco już zapomniane, zdarzenia z dalekiej przeszłości. Następnie młodziutka wolontariuszka, Kornelka przeczytała fragment  „Dzikowego skarbu” Bunscha, będący literacką relacją z przebiegu chrztu Mieszka.
Dzięki prezentacji multimedialnej (przygotowanej przez kol. Barbarę Płonkę) przypomnieliśmy sobie wycieczkę na Ostrów Lednicki, jaką odbyliśmy przed pięciu laty. Wtedy to „na własne oczy” zobaczyliśmy miejsce, gdzie – być może – odbył się ten niezwykle doniosły fakt historyczny, a mianowicie chrzest Polski.

Dalszą część spotkania wypełniły osobiste  wspomnienia. Kto miał ochotę opowiedział o tym, jak przebiegał  chrzest własny, w rodzinie, czy u znajomych. Wbrew oczekiwaniom były to czasami bardzo zabawne historie!

Spotkanie z historią urozmaicił słodki podwieczorek, a ponieważ pogoda była sprzyjająca, wkrótce przenieśliśmy się na zewnątrz. Posiedzieliśmy na ławeczkach, pogadaliśmy sobie, pożartowaliśmy, i wreszcie zadowoleni wróciliśmy do domów.

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

Nasze najbliższe plany

W ramach projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka” spotkamy się teraz 21 lipca w świetlicy w Cieciorce, rozpoczęcie o godzinie 17.00. Dotarcie na miejsce we własnym zakresie – pieszo, z kijkami, na rowerze, samochodem – jak komu pasuje.  Posłuchamy i pogawędzimy o tym „Jak Mieszko chrzest brał”. Przygotowujemy dla Was liczne ciekawostki i niespodzianki. Warto przypomnieć sobie  wspomnienia z własnych rodzinnych chrztów.

Kolejne spotkanie szykujemy na 4 sierpnia – „Jak się drzewiej gadało i pisało?” . Wówczas przyjrzymy się bliżej językowi naszych przodków . O miejscu i czasie poinformujemy w osobnym komunikacie.

!8 sierpnia mamy w planie wyjazd do Gniezna. Prosimy  zgłaszać swój udział w wycieczce koleżance Lucynie Kaweckiej.

Spotkanie w Owidzu

Czwartek, 7 lipca przywitał nas niezłą pogodą, z czego uradowani byliśmy wielce, gdyż wybieraliśmy się tego dnia na mały wypad do Owidza. Nie wszyscy może jeszcze wiedzą, że w odległości ok. 2km od Starogardu Gdańskiego znalazła swoje miejsce rekonstrukcja grodu wczesnośredniowiecznej osady, której początki datuje się na początek XI wieku.

Bardzo sympatyczny młody przewodnik oprowadził nas po grodzie. Opowiedział  o codziennym życiu, zajęciach, obyczajach  i sposobach świętowania dawnych mieszkańców tych ziem, Pomorzan. Przyswoiliśmy sobie nie tylko sporą dawkę wiedzy historycznej, ale usłyszeliśmy wiele interesujących, a czasem zabawnych,  ciekawostek o epoce wczesnego średniowiecza.

Następnie, korzystając z chwili wolnego czasu, poszliśmy do pobliskiej restauracji na obiad i poobiednią kawę. Mile spędzaliśmy wspólny wypad na pogawędkach, żarcikach i wspominkach.

Wyjazd do Owidza  to niecodzienna wyprawa w odległe czasy, zrealizowana w ramach projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”.

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin