Ucztować po staropolsku
Po raz siódmy spotkaliśmy się w ramach naszego projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka w świetlicy w Cieciorce. Gospodynie świetlicy są bardzo serdeczne i życzliwe, dzięki nim bardzo lubimy zaglądać do Cieciorki, panuje tam zawsze wspaniała atmosfera.
Zebraliśmy się wyjątkowo licznie, liczba chętnych przekroczyła 60-tkę (mieliśmy też przyjemność gościć nowego nadleśniczego z Kalisk p. Jerzego Fijasa).
Rozpoczęliśmy niezwykle uroczyście – kol. Ela Pasterska w imieniu zarządu Koła przywitała wszystkich przed wejściem chlebem i solą, a potem zaprosiła do sali, w której goście zajmowali miejsca przy pięknie przystrojonych stołach. Przygotowaliśmy nie lada jedzonko. Wzorem naszych przodków sięgnęliśmy po dziczyznę. Skorzystaliśmy z umiejętności pana Adama Dębskiego, który przyrządził nam doskonałego dzika i przepyszny bigos. Podobnie jak nasi protoplaści popijaliśmy te smakowitości piwem (kto nie przepada za dziczyzną, mógł zjeść smażoną kiełbaskę; nie zabrakło również chleba ze smalcem). Pan Adam nie tylko okazał się świetnym kucharzem, ale także showmanem. W czasie posiłku zabawiał zebranych wesołymi historyjkami, a i potem sypał żartami jak z rękawa.
Zanim jednak doszło do konsumpcji organizatorzy wprowadzili w temat spotkania. Barbara Płonka omówiła stopień realizacji projektu, p. Kornelia Ziółkowska odczytała fragment literacki przedstawiający dawne sposoby konserwowania mięsa, a Elżbieta Pasterska sięgnęła po Mickiewicza i z Pana Tadeusza odczytała stosowny wyjątek opisujący staropolski bigos.
Nie ukrywamy, że i gospodarze i goście najedli się do syta. Spotkanie było przecież także okazją do rozmów, żartów i zabawy. Po posiłku pogaduszkom nie było końca. Kto chciał pozostał w sali, część wyniosła się na podwórze. Kol. Felek Światczyński przygotował zestaw popularnych piosenek, więc i do tańca zrodziła się ochota.
Czwartek 15 września okazał się dniem ciepłym i pogodnym i spędziliśmy go niebanalnie, wyjątkowo atrakcyjnie.
Dla porządku dodam, że nasza staropolska uczta była składkowa, każdy za siebie zapłacił.
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej
XII Powiatowa Spartakiada Sportowa Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych.
Jak co roku na początku września na stadionie OSiR w Starogardzie zgromadzili się seniorzy z całego powiatu, aby popróbować swoich sił w rozgrywkach sportowych. W 13 konkurencjach startowało 12 drużyn – kół PZERI.
Nasze koło reprezentowali:
panie: Renata Szarmach, Agnieszka Plata, Zofia Czarnowska, Wiesława Suszek, Elżbieta Dziemińska, Dorota Pryba, Elżbieta Pasterska, Danuta Piszczek, Halina Plata, Renata Prabucka, Krystyna Winnicka, Kornelia Ziółkowska, Lucyna Kawecka, Agnieszka Zalewska
panowie: Feliks Światczyński, Karol Piszczek, Jan Walkowski, Andrzej Dziemiński, Czesław Prabucki, Franciszek Szandrach, Antoni Juszczyński, Franciszek Konopacki, Józef Ossowski
Walczyliśmy jak lwy i w wyniku ostatecznej klasyfikacji zajęliśmy IV miejsce. Słabiej niż w latach ubiegłych, ale z różnych powodów (choroba, sprawy rodzinne, wyjazdy) zabrakło kilkoro ubiegłorocznych medalistów.
Medale dla nas wywalczyli:
złoto: Jan Walkowski – strzelanie do małej bramki
Andrzej Dziemiński rzut lotką do tarczy
srebro: Agnieszka Plata – rzut piłką do kosza
Elżbieta Dziemińska – rzut piłka lek.do tyłu
brąz: Dorota Pryba – wyścig rowerowy
Zofia Czarnowska – wbijanie gwoździ
Elżbieta Pasterska – strzelanie z wiatrówki.
Zmagania sportowe obserwowali nasi wierni kibice: Róża Kozłowska, Irena Konopacka, Zdzisława Dorawa, Lidia Giełdon, Krystyna Kulas, Barbara Beling, Teresa Głodek, Danuta Grabowska, Irena Dolna i Danuta Miszewska. Dziękujemy!
Nie zapomniał o nas nasz wójt p. Sławomir Janicki. Otrzymaliśmy gratulacje i podziękowania na piśmie oraz zaproszenie na koncert zespołu Śląsk.
05.09.2016 – biwak w Bartlu Wielkim
Coroczny sierpniowy biwak w Bartlu odbył się wyjątkowo na początku września.
Był pogodny, ciepły poniedziałek, godzina 14. Autokarem dojechaliśmy na miejsce do drewnianej gawry przy Ośrodku Rozwoju i Integracji Sołectwa w Bartlu Wielkim (czyli przy starej szkole).
Pierwszą część spotkania poświęciliśmy omówieniu bieżących spraw. Przede wszystkim ustaliliśmy szczegóły organizacyjne spartakiady. Zamknęliśmy listę uczestników, zapoznaliśmy się z terminami treningów (hala sportowa w Kaliskach, codziennie, godz. 17.00-19.00).
Dalej omówiliśmy stopień realizacji naszego projektu – co już minęło, co przed nami. Najbliższe spotkanie – 15 września – to „uczta staropolska” w Cieciorce.
Resztę czasu spędziliśmy na biesiadzie „wokół komina”. Był chleb ze smalcem, ogóreczki, kiełbaski i… co tam kto ze sobą przyniósł. Do dyspozycji mieliśmy też kuchnię, więc przygotowanie gorących napojów nie nastręczało żadnych trudności. Muzykę do tańca wybrał dla nas – jak zawsze – kol. Felek Światczyński. Dzięki wzmacniaczowi efekt był „superowy”!
W pewnym momencie okazało się, że nie mamy drewka do paleniska pod ruszt, ale uratowała nas kol. Krysia Winnicka, która szybko zorganizowała opał udając się „po prośbie” do swojego brata, mieszkańca Bartla. Emeryci zawsze sobie poradzą!
Przy ognisku, z towarzyszeniem dobrej muzyki, w promieniach wrześniowego słońca bawiliśmy się do 19.30. Potem był już czas do domu.