Get Adobe Flash player

Monthly Archives: październik 2014

Senior w ogrodzie – po kociewsku

                                      SENIOR W OGRODZIE

Kedy sia usz na tym śwecie naruchelim ryncami i nogami i  rozum brukowelim, grelim i sia przy tym bawjylim, to zachciano nóm sia do Raju! Czytaj...

Koncert braci Łukasza i Pawła Golców

Przypominamy o koncercie, który ma się odbyć 12 listopada w Starogardzie Gdańskim. Lista osób jest prawie zamknięta, ale nie wszyscy jeszcze dokonali wpłaty. Bilet kosztuje 20zł, przejazd 10 – całą kwotę 30 złotych prosimy wpłacić jak najszybciej kol. Lucynie Kaweckiej. Wyjazd nastąpi o godzinie 16-ej sprzed UG.

B.P.

Spotkanie Zarządu – 21.10

Na ostatnim spotkaniu sporo miejsca poświęciliśmy ocenie naszej współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, jakie znajdują się na terenie Gminy.  Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że owa współpraca układa się bardzo pomyślnie. Spotykamy się wszędzie ze zrozumieniem dla naszych próśb i  potrzeb, a także z serdecznym przyjęciem. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni, gdyż dzięki temu o wiele łatwiej przebiega realizacja naszych, emeryckich planów.
Następnie omówiliśmy stopień realizacji projektu „Senior w ogrodzie”, który dobiega końca. Szykujemy się właśnie do wyeksponowania naszych prac na wernisażu „Sami Swoi”, a osoby zainteresowane mogą dalej się rozwijać  na warsztatach malarskich w GOK-u. Planujemy, o ile to tylko będzie czasowo możliwe, wyjazd do kina. Jeśli pomysł dojdzie do skutku, poinformujemy.
Natomiast wszystkich chętnych zapraszamy na cotygodniową godzinę sportu. Spotkania będą się odbywać ( począwszy od 27 października) w każdy poniedziałek od godziny 17-ej na małej sali gimnastycznej w Zespole Szkół Publicznych w Kaliskach. Jesienią i zimą spada nasza aktywność, więc taka godzinka dobrze nam zrobi.
O dalszych zamierzeniach powiadomimy.

 

B.P.

Sprawozdanie roczne – 2013/14

Mija następny rok naszej pracy i wcale nie zwalniamy. Ciągle przed nami nowe zadania. Każde zadanie pociąga za sobą inne potrzeby. Tak podejmujemy się „największej sztuki życia, by z wdziękiem się zestarzeć”- jak głosi motto na następny rok pracy.

Nasze plany prawie wszystkie zostały zrealizowane. Trudno jednak wszystko przewidzieć, toteż niektóre zadania należało zweryfikować .Było ich tak wiele, że nie mieliśmy nawet wakacji .Realizowaliśmy następny projekt z Chaty Kociewia Działaj Lokalnie pod hasłem „SENIOR W OGRODZIE”. Program wymagał spotkań we Frank- Raju pod chmurką, stąd chcieliśmy wykorzystać piękne dni lata na jego realizację. Pomysł cieszył się uznaniem naszych kolegów i nie tylko, ponieważ był kierowany nie tylko do seniorów .Udział wzięli m.in. nasze dzieci, wnukowie, młodzież ,sąsiedzi… Stawialiśmy na integrację środowiska i to nam się w pełni udało. W ogrodach przekonaliśmy się, ile drzemie w nas talentów. Tam malowaliśmy pod okiem prawdziwego malarza artysty. Często po raz pierwszy na sztalugach farbami akrylowymi  na podobraziach przedstawialiśmy fragmenty ogrodów, malowaliśmy pastelami, na szkle, laliśmy świece z kolorowych wosków, sadziliśmy roślinki,  bawiliśmy się słowami, tworzyliśmy scenariusz na 25 lecie Wolności, by przy ognisku go zaprezentować .Tak bawiliśmy się każdą środę, korzystając z gościnności pp.W.H. Kopciowskich, twórców tych niezwykłych ogrodów. Projekt jeszcze trwa, a jego efekty będzie można podziwiać na wernisażu Sami Swoi, organizowanym co roku przez GOK .I choć zaplanowane spotkania zakończyliśmy, wcale nie znaczy, że to koniec przygody. Tak jak inne projekty, wciąż odwiedzamy ogrody, by dokończyć nasze dzieła, bądź tworzyć nowe. Dalej gramy w rozmaite gry; w boulle ,a szczególnie „kulki” stały się popularne. Przypomnę, że tę grę przywiózł z Hamburga kol. Mietek Dombkowski. To rezultat projektu „ Seniorze, nie irytuj się”. Również kontynuujemy projekt „Stary, ruszaj się”. Chodzimy dla zdrowia z kijkami, przygotowujemy się do spartakiady. W tym roku zajęliśmy II m w powiecie na 14 drużyn .Byliśmy gorsi tylko o 2 pkt. od Zblewa .Wzięli rewanż za poprzedni rok! Dla nas, dla Zarządu i tak jesteśmy MISTRZAMI, ponieważ zawodników mieliśmy 28, a razem z kibicami w zawodach wzięło udział 45 osób ze wsparciem naszego sołtysa w charakterze cheerleaderki. Zdobyliśmy 5złotych medali ( B. Płonka, T.Skórczewski 2x ,L.Nowakowski,J.Pasterski),, 6 srebrnych(D.Pryba,B. Nowakowska, E. Dziemińska, J. Dębiński, M Dombkowski, W.M. Dombkowscy) i 3 brązowe (T Kubiak, W.M. Dombkowscy, E. Pasterska). Miło nam było ,  oprócz medali , pucharu, upominków, otrzymać gratulacje od naszego Wójta , który jako jedyny na tyle gmin, przybył na wręczenie nagród.

Nie zaniedbaliśmy również zadań tych stałych corocznych. Zorganizowaliśmy  wycieczki. Byliśmy w Gołubiu, Sikorzynie, Będominie, Skarszewach śladami Józefa Wybickiego. Zorganizowaliśmy Majówkę dla Super Seniora w Wirtach. Obejrzeliśmy film Jack Strong w Galerii Kociewskiej w Tczewie, byliśmy na spektaklu  Klejnoty w teatrze w Elblągu. Kilka miesięcy chodziliśmy do szkoły na zajęcia komputerowe. Za zgodą dyrektora szkoły i korzystając z bezinteresowności kol. S. Witosa przeszliśmy II etap szkolenia. Umiemy korzystać z komputera, naszej strony internetowej www. emeryci kaliska.pl, prowadzonej przez kol. B. Płonkę.

Z tego wynika, że współpraca układa nam się coraz lepiej i w szerszym zakresie: ze szkolą, GOK-em, ŚDPS, MRG, UG, świetlicami wiejskimi, stowarzyszeniami…

Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy coraz lepsi i cieszymy się, że inni też to dostrzegają. Wójt Gminy nominował nas do KOCIEWSKIEGO GRYFA, a nominacja do KOCIEWSKIEGO PIÓRA , nagrody Wójta Gminy Zblewo zakończyła się sukcesem. Nagrodę otrzymaliśmy w dziedzinie ANIMACJA KULTURY ZBIOROWO za 2013r.To było tylko jedno „PIÓRO”, ale znaczyło dla nas tyle, że chciałoby się powtórzyć za J. Kochanowskim: Kto mi dał skrzydła,

Kto mię odział pióry

I tak wysoko postawił,

Że z góry wszystek świat widzę

I jako trzeba tykam się nieba?

Ta nagroda otrzymana na początku tego roku dodała nam, czyli Zarządowi skrzydeł do dalszej pracy . Cieszymy się, że możemy swój czas, swoje umiejętności wykorzystać ,niosąc radość drugiemu człowiekowi.

Każdy kolega, każda koleżanka z Zarządu to takie jedno piórko, które razem połączone tworzy mocne skrzydła. Razem możemy pofrunąć daleko! Życzę Wam( Nam) wysokich lotów! Bądżcie zdrowi!!!

Te piórka to kol. K. Ziółkowska, B. Płonka, L .Kawecka, K. Pawłowska, Z. Czarnowska, E. Adamowska, B. Beling, F. Światczyński,  K. Piszczek i ja Elżbieta i im należą się podziękowania. Brawo!!!

Kończę z życzeniami za J.Kochanowskim słowami X Pieśni:

„Szlachetne dusze, które swej dzielności

Macie zapłatę niebieskie radości

Życzcie ojczyźnie, aby wam rodziła

Podobnych siła”

 

Święto Seniora AD 2014

„Największą sztuką życia jest
umieć się z wdziękiem zestarzeć”

W. Maugham

     W piątek, 3 października sala GOK-u w Kaliskach pękała w szwach. Na doroczne Święto Seniora, na zaproszenie Zarządu Gminnego Koła PZERI, przybyło blisko sto osób, w tym zaproszeni goście oraz członkowie Koła.
Uroczystość zaszczycili swą obecnością: Leszek Burczyk – Starosta powiatowy, Sławomir Janicki – Wójt gminy Kaliska, Beata Wysokińska – kierownik GOPS, Mirosława Borucka – dyrektor GOK, wicedyrektor ZSP Bogna Wałaszewska oraz Iwona Ciemińska – kierownik ŚDS.
Uroczystość rozpoczęła kol. Elżbieta Pasterska, przewodnicząca naszego Koła. Przywitała wszystkich zebranych, a następnie przedstawiła sprawozdanie z rocznej działalności Zarządu. W dalszej kolejności kol. Lucyna Kawecka zaprezentowała sprawozdanie finansowe, a kol. Kornelia Ziółkowska poinformowała zebranych o wydarzeniach mających się odbyć w najbliższym czasie.
Po wystąpieniach pań głos zabrali goście, którzy w kilku słowach wyrazili uznanie dla wielkiej aktywności Koła i złożyli życzenia dalszych sukcesów. Cieszymy się, że nasza codzienna praca na rzecz Koła jest zauważana i cieszy się tak pozytywnym odbiorem władz samorządowych i środowiska. Motywuje to Zarząd do jeszcze większego zaangażowania i wysiłku.
W krótkim programie artystycznym kol. Feliks Światczyński zaprezentował swój talent muzyczny i pięknie odegrał na organkach wiązankę znanych melodii, a po nim zespół wokalny Cantare fantastycznie odśpiewał kilka starych dobrych przebojów.
Po części oficjalnej i występach artystycznych przyszedł czas na prawdziwą biesiadę: pogaduszki, żarciki, śpiewy i tańce. Jak zwykle było bardzo wesoła, swobodna atmosfera. Opuszczaliśmy salę GOK-u zadowoleni, szczęśliwi, że znowu mieliśmy okazję spotkać się w dużym gronem przyjaciół, koleżanek, kolegów oraz znajomych i spędzić przemiłe popołudnie.
Święto  Seniora ubogacił oczywiście poczęstunek, wyroby garmażeryjne przygotowała nam firma pp. Cieplińskich z Gogolinka, ciasta upiekły nasze koleżanki oraz piekarnia z Czarnej Wody. Głównym sponsorem imprezy był Urząd Gminy, który ofiarował na ten cel sumę 2500zł ( z czego część została odłożona na organizację przedwigilijnego opłatka).
Elementem dekoracji były niektóre z prac wykonanych w ramach projektu „Senior w ogrodzie”.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy, między innymi p. Magdalenie Janickiej, która  jest autorką tych pięknych zaproszeń, jakie Państwo od nas otrzymują.

 

Tekst: Barbara Płonka
Zdjęcia: Elżbieta Pasterska,  Barbara Płonka

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin