Get Adobe Flash player

Monthly Archives: listopad 2013

Zebranie Zarządu z 26 listopada 2013

Na cyklicznym spotkaniu Zarządu omówiono następujące sprawy:
– sprawozdanie prezeski naszego Koła p. Elżbiety Pasterskiej z zebrania Zarządu Rejonowego PZERiI w Starogardzie Gdański,
– planowany przebieg imprezy zakończenia projektu Seniorze, nie irytuj się,
 – przygotowanie do spotkania opłatkowego 13 grudnia,
– zatwierdzenie preliminarza wydatków na 2014 rok,
– styczniowy wyjazd do teatru w Elblągu na sztukę pt. Klejnoty
– sprawy różne, a w nich: – wydatki na jubileusze, – wpływy składek członkowskich, – wsparcie kolejnej edycji WOŚP, – ewentualne przystąpienie do konkursu Kociewskie Pióro.

B.P.


Spotkanie w Studzienicach 21 listopada

Tego dnia autobusik powiózł nas do nowo wyremontowanej świetlicy w Studzienicach, gdzie przywitał nas sołtys, p. Marian Kujawski i oddał pomieszczenia we władanie.
To już było ostatnie spotkanie z grami przed zakończeniem projektu. Frekwencja okazała się rekordowa, blisko 50 osób! Tak radośnie i gwarno jeszcze nie było. Pani Zosia Czarnowska wprowadziła nas w świat jengi, ciekawej gry zręcznościowej. Potem kto czuł się na siłach próbował się z nią zmierzyć. Trzeba mieć pewną rękę i umieć się maksymalnie skoncentrować. Poza jengą zaplanowaliśmy na to spotkanie domino i bierki. Wybór gier był duży (także spośród tych wcześniejszych) , więc każdy znalazł coś dla siebie.
W trakcie gry częstowaliśmy się wspaniałą szarlotką i – do wyboru – kawą lub herbatą. W ogarnięciu całości pomagały nam wolontariuszki z MRG – Weronika Ciemińska i Eliza Osowska.
Kiedy minął czas rozgrywek, w szampańskich humorach, ze śpiewem na ustach wróciliśmy do domów. W autobusie odśpiewaliśmy jeszcze Sto lat p. Jadwidze Jurczyńskiej, która akurat kończyła 70 lat.

Uwaga: szykuje się wyjazd do teatru w 2 połowie stycznia.  P. Feliks Światczyński przedstawił interesującą  ofertę z Elbląga. Chętni już mogą się zapisywać, koszt wyjazdu wyniesie ok. 50zł.

 

Tekst i zdjęcia: Barbara Płonka

W Cieciorce znane gry i…placki ziemniaczane

Do końca projektu coraz bliżej, ale wciąż tak samo  ciekawie. Kolejne spotkania cieszą się niezmienną popularnością, znać, że projekt trafił w gusta naszych emerytów.  14 listopada spotkaliśmy się w Cieciorce (niespodziewanie, w związku z kłopotami świetlicy w Czarnem). Realizatorzy projektu uraczyli nas przepysznymi plackami ziemniaczanymi. Wyczyn to niemały usmażyć taaaką ilość placuszków. Poszło na to 20 kg ziemniaków (obranych pracowitymi kobiecymi rączkami), 30 jaj, po 1 kg mąki i cebuli oraz 3 l oleju. Do tego odrobina cukru i kwaśna śmietana. Jako popitka kawa zbożowa. Czegóż chcieć więcej?!
Po tej porcji smakowitości przystąpiliśmy do gier. Tym razem były to, dobrze wszystkim znane, warcaby i chińczyk. Gry rozpowszechnione nie tylko u nas, w Polsce. Po krótkim wprowadzeniu szybko się dobraliśmy towarzysko i zabrali do rozgrywek. Dla wielbicieli wcześniejszych gier znalazły się karty i poznany niedawno top kanadyjski.
Dwie godziny minęły jak z bicza trzasł. Podstawionym autobusikiem wróciliśmy do domów zadowoleni i pełni zadowolenia i wewnętrznej radości. I o to chodzi!

Przypominam, że spotykamy się za tydzień, 21 listopada,  zbiórka jak zwykle o 16.45 pod UG.

Tekst i zdjęcia: Barbara Płonka

Zupa z bani po kociewsku

Zupa z bani po kociewsku.

Na spotkaniu realizującym program „Seniorze, nie irytuj się” zostaliśmy poczęstowani smakowitą zupą z dyni. Każda z nas chciała przepis. Gospodyni z Koła Gospodyń Wiejskich podała. Weśta i zapiszta:

Bania porżnóńć na kawałuszki. Wszystko wewalić w grapa, żeby sia rozbybrało. Jak ta gupsia bania bańdzie mniantka,  dodać łyżka masła, picko soli  i warzywko( ta przyprawa, co wszystke  dajó) i dwa kostki rosołowe .Na kóniec wlać ździebko maggi i trocha mlyka. Pjyrwy feste przesitkować. Możeta dać tysz syrek topsióny, co by była gansta. Tedy życza Wóm smacznygo!

Boże przeżegnaj!

Ta bania w occie gotuje „mój”, ale prawie go nie było dóma, bo był wyjechany. Myślałóm, że sama nie dóm redy i nie wyńdzie i co tedy powiedzó  emeryty? Dałóm niecałe kilo cukru i prawie cała glaska  octu. Gwoździków tysz dałóm do smaku.

Tera sama banda jak ta bania, tyle ji zjadłóm przy kartach przy remiku.

 

Autorka: Elżbieta Pasterska

 

 

Październikowe zebranie Zarządu

W programie Zarządu z 24 października znalazły się m.in. następujące tematy:
– podsumowanie tegorocznego Święta Seniora,
– informacja o Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Starogardzie Gd.,
– omówienie stopnia realizacji projektu „Seniorze, nie irytuj się” i sposobu jego zakończenia,
– informacja o charytatywnym koncercie Natalii Kukulskiej w Starogardzie Gd.,
– podjęcie decyzji o stopniu zaangażowania się Koła w Turniej Sołectw,
– bieżące sprawy Koła.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin