Get Adobe Flash player

Monthly Archives: sierpień 2013

Inauguracja projektu: „Seniorze, nie irytuj się”

Bardzo uroczyście (22 sierpnia) rozpoczęliśmy realizację naszego projektu. Spotkaliśmy się w świetlicy wiejskiej w Cieciorce. Zainteresowanie  było bardzo duże (przeszło 40 osób), co ogromnie ucieszyło organizatorów. Przy herbatce (zielonej, czerwonej i czarnej), smakowitych plackach (wyrobu pp. Kornelii i Elżbiety) i paterach pełnych owoców mieliśmy okazję zapoznać się ze szczegółami przedsięwzięcia.

Na początek nasza prezeska, p. Elżbieta Pasterska przywitała wszystkich gości, m.in wójta gminy p. Sławomira Janickiego,  prezesa Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kaliska p. Jarosława Ottę oraz opiekunkę Młodzieżowej Rady Gminy p. Jolantę Ignaciuk. Następnie p. Barbara Płonka przedstawiła założenia projektu oraz harmonogram kolejnych spotkań i zapoznała z osobami instruktorów poszczególnych gier. Pani Kornelia Ziółkowska przypomniała zebranym wcześniej realizowane przez Koło projekty.

Na dobry początek p. Elżbieta przeczytała bardzo zgrabnie przez siebie ułożoną gadkę  kociewską o tym, jak bawiliśmy się jako dzieci.  To wywołało falę wspomnień „jak to drzewiej bywało”. Na rozmowach, żartach i wspominkach szybko, a co najważniejsze bardzo przyjemnie upłynęło  popołudnie.

Wyszliśmy ze spotkania ogromnie zadowoleni i zachęceni do czynnego uczestnictwa w kolejnych.

Inwokacja do Kornelii

        Inwokacja do Kornelii

Kornelio- spójrz, jak ten czas prędko leci!

Już ósmy krzyżyk Ci dziś zaświecił

A jedna gwiazdeczka mocno zajaśniała

Gwiazda złocista, gwiazdeczka wspaniała

Która nad kołyską Twoją jaśniała

I dała też tyle darów od Pana:

Oczęta bystre, głosik dźwięczniutki, włoski kręcone

Potem miłość, dobroć, pomysły szalone

To wszystko razem w jednej Twej osobie

A miało służyć, ba! nie tylko Tobie.

Gdy wszystkie zwrotki w szkole odśpiewałaś

Zaczęłaś radość Seniorom rozdawać

Chciałaś w piękny ów czas życia jesieni

Swoim serduszkiem życie odmienić

I wciąż urządzać wycieczki, zabawy

I na bieżąco, by nie wyjść z wprawy

Wędrować wszędzie, gdzie oczy poniosą

Wzdłuż i wszerz kraju i poza granicą.

Wszystkie jubileusze, urodziny

Zapisane są w kalendarz rodzinny

Choć fenomenalna pamięć Cię nie zawodzi

Ale zapisać- tak!- to nic nie szkodzi.

Teraz zobaczyć każdy Senior może

Ile tych zdolności dostałaś- mój Boże!

Więc kiedy szykujesz się na spotkanie

Dobre ciasteczko gość Twój dostanie

A na biwaku w miejscu honorowym

Dobry smaluszek zawsze gotowy

Nie zabraknie też smacznej naleweczki

Z malin, wisienek, pigwy czy porzeczki.

Serwetki, obrusy, czapki, szaliki

Rękami swymi umiesz wyczarować

Oraz cudne obrazki narysować.

Cieszy Cię każda kaliska wystawa

Gdzie spotkasz swych kolegów i sąsiada.

Cieszy Cię również uśmiech szczery, rozmowa

Do której w każdej chwili jesteś gotowa.

Dzieci, wnuki, sąsiedzi, przyjaciele

W opowieściach wspominasz razy wiele.

Bądź z nami razem i pracuj ochoczo

Niech wszystkie kaliszczaki to zobaczą

Ile pogody ducha w każdej dobie

Drzemie cichutko w tak szlachetnej osobie.

Teraz śpiewajmy wszyscy radośnie

Sto lat! dla Kornelii tak jednogłośnie,

Że aż usłyszą szyszki na sośnie!

Niech zdrowie co dzień Ci towarzyszy

Tego Ci

Grono Seniorów życzy i ta, co wiersze te układała

a  na chrzcie imię Elżbieta dostała.

Kaliska, 23 lipca 2013r.

Ułożyła: Elżbieta Pasterska

Jak było w Borach Tucholskich?

Podróżując – we wtorek 20 sierpnia – po naszych najbliższych okolicach spędziliśmy wspaniały dzień. Rano wyjechaliśmy z Kalisk i udaliśmy się do Nowej Cerkwi, zabierając po drodze p. Kazimierę Szark inicjatorkę i opiekunkę Izby Pamięci, usytuowanej w zespole szkół w Nowej Cerkwi. Pod okiem założycielki  zwiedziliśmy nadzwyczaj interesującą wystawę pamiątek po żołnierzach 18  Pułku Ułanów Pomorskich, którzy 1 września 1939r. stoczyli pod Krojantami bohaterską bitwę z wojskami hitlerowskimi. Wśród eksponatów wystawy znalazły się dokumenty, fotografie, sztandary, medale, ordery, ubiory, elementy uprzęży konnej… i spora kolekcja obrazów olejnych, dzieła malarza Zygfryda Szycha, przedstawiających, w różnych ujęciach,  szarżę  ułańską.

Po tej porcji historii udaliśmy się zabudowań pp. Marii i Jana Brunka. Tam mieliśmy okazję obejrzeć bardzo oryginalną – prywatną drogę krzyżową. W otoczeniu wysokich drzew, w zaciszu rozmieszczone zostały pięknie rzeźbione w drewnie stacje drogi krzyżowej. Potem przespacerowaliśmy się po wspaniale utrzymanym ogrodzie i całkiem na koniec tej niespodziewanej wizyty gospodarz poczęstował nas pyszną naleweczką.  Ten  element wycieczki  zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

Następnie, w towarzystwie p. Stanisława Nagierski, pojechaliśmy obejrzeć  100 -letni kościół w Nowej Cerkwi, a dalej zatrzymaliśmy się pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Krojantami. Pan Stanisław zapoznał nas bliżej z jej przebiegiem, po czym ruszyliśmy w dalszą drogę.

Kolejny przystanek zrobiliśmy w Mylofie, gdzie znajduje się interesująca zapora na Brdzie i gdzie usytuowane jest wielkie gospodarstwo rybne. Tam, w zakładowym sklepiku, wielu z nas zaopatrzyło się w świeżutkie rybki i ich przetwory.

Następny punkt programu to Nadleśnictwo Woziwoda. Na jego terenie utworzono Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej z bardzo ciekawą ekspozycją. Mieliśmy możliwość obejrzeć eksponaty związane tematycznie z przyrodą i gospodarką leśną: ptaki, ssaki, użytkowanie lasu, łowiectwo, kącik historyczny.

Na koniec wycieczki znaleźliśmy się w Fojutowie, który słynie przede wszystkim z unikatowego zabytku, zbudowanego na wzór rzymski, akweduktu. Dzięki niemu  można zobaczyć niecodzienne zjawisko, gdy jeden ciek wodny (Czerska Struga) przepływa nad drugim  (Wielki Kanał Brdy). W Fojutowie przede wszystkim posililiśmy się w miejscowych restauracjach, bo bardzo już byliśmy głodni, a potem obejrzeliśmy akwedukt i wspięliśmy się na nowo pobudowaną wieżę widokową, skąd roztacza się wspaniały i rozległy widok na okolice.

Nasyceni wrażeniami późnym popołudniem wróciliśmy do domu.

Tekst: Barbara Płonka

 

Zapraszamy do Cieciorki!

Przypominamy wszystkim chętnym, że 22 sierpnia spotykamy się w Cieciorce na inauguracyjnym spotkaniu w ramach projektu „Seniorze, nie irytuj się”. Przy herbatce i ciasteczku zapoznamy się ze szczegółami projektu, obejrzymy ekspozycję zgromadzonych gier i, wraz z zaproszonymi gośćmi,  powspominamy gry i zabawy naszego dzieciństwa.  Początek spotkania o godz. 17.00

O 16.45 pod Urzędem Gminy będzie czekał zamówiony autokar.

Następne spotkanie – 5 września – na boisku we Franku. Rozegramy turniej w boulle.

Miły początek miesiąca-Bartel Wielki

1 sierpnia – zgodnie z zapowiedziami – odbył się biwak w Bartlu Wielkim. Spora grupa naszych emerytów spędziła tam bardzo miłe popołudnie, w dobrych humorach, w doborowym towarzystwie i przy grillu. W trakcie zabawy zebrani poinformowani zostali o zbliżającej się wycieczce w Bory i rozpoczynającym się 22 sierpnia projekcie „Seniorze, nie irytuj się”. Podano tez do wiadomości szczegóły zbliżającej się spartakiady. Otwarta została lista uczestników tejże. Cały czas można jeszcze się dopisywać do poszczególnych konkurencji. Zapisy prowadzą Barbara Beling i Karol Piszczek.

Wyjazd do Borów – 20.08

Z przyjemnością informujemy członków naszego Koła ( a w razie wolnych miejsc także innych miłośników podróżowania), że we wtorek 20 sierpnia wyruszamy na kolejną wycieczkę, historyczno-przyrodniczą. Tym razem wędrować będziemy po bliższych nam okolicach Borów Tucholskich. Odwiedzimy Nową Cerkiew, Krojanty, Mylof, Woziwodę i Fojutowo.

Wynajęty autokar odjedzie spod Urzędu Gminy o godzinie 8.00. Koszt wycieczki to jedynie 20 zł. Zapisy prowadzą jak zwykle pp. Lucyna Kawecka i Elżbieta Pasterska.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zapalonych podróżników Koła.

 

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin