Get Adobe Flash player

Monthly Archives: lipiec 2017

Zebranie Zarządu – 25.07

Mimo wakacji, jak zwykle w ostatni wtorek miesiąca, odbyło się kolejne, trzecie już zebranie Zarządu Stowarzyszenia.

Omówiono na nim przygotowania do najbliższych spotkań w ramach naszego projektu Dycht rychtych po naszamu. Najpierw czeka nas spotkanie w Bartlu Wielkim, potem w Iwicznie.
Podsumowane zostały też  imprezy, które już za nami: rozpoczęcie projektu i turniej boule oraz wyjazd do Wdzydz. Na obu imprezach frekwencja dopisywała, wynika z tego, że spełniły Państwa oczekiwania.

Zarząd zastanawia się nad inną propozycją wycieczki, gdyż wyjazd do Kołobrzegu nie spotkał się z zainteresowaniem.
Otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w wrześniowej spartakiadzie; ewentualne zgłoszenie naszej drużyny przedyskutujemy
w szerszym gronie na spotkaniu w Bartlu.

Harmonogram spotkań projektowych

Poniżej zamieszczamy wykaz kolejnych spotkań w ramach projektu Dycht rychtych po naszamu.
17.08 – Kaliskie wandrowczyki.    Bartel Wielki, godz. 14.00
31.08 – Po nitce do kłambka.    Iwiczno, godz. 17.00
14.09 – Jak gadeli nasze lólki?    Cieciorka, godz. 17.00
28.09 –  Jak wyplateli bulwowe kipki.    Dąbrowa, godz. 17.00
12.10 – Maltych w Piecach.    Piece, godz. 17.00
26.10 – My tysz tak możym.    OSP Kaliska, godz. 17.00
09.11 – Śpsiewómy frantówki.    Studzienice, godz. 17.00
23.11 – Na finiszu, zakończenie projektu.    ŚDS Kaliska, godz. 17.00

W najbliższym czasie udamy się na spacerek Dydaktyczną Ścieżką Leśną Bartlewianka. Jeśli pogoda dopisze troszkę pospacerujemy, a potem podjedziemy do Bartla na ognisko (oczywiście różnych atrakcji nie zabraknie) . Drobna składka 5 złotych.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

 

Na jarmarku we Wdzydzach

 

15 lipca wybraliśmy się na 44 Jarmark Wdzydzki. Impreza zorganizowana z wielkim rozmachem. Czego tam nie było?! Przede wszystkim przebogata prezentacja rękodzieła artystycznego (tu mogliśmy podziwiać prace pań, które prowadzą od kilku lat w GOK-u zajęcia art.: obrazy olejne i robótki ręczne), dawnych zawodów, wiejskiego rzemiosła, różnorodnych zajęć domowych i gospodarskich. Wyroby były przeznaczone na sprzedaż, więc można się było wzbogacić o ciekawe i wartościowe przedmioty dekoracyjne.
Ile to ludziska mają talentów!!!

Kto miał ochotę wybrał się na zwiedzanie skansenu, a tam: wiejskie chaty, bogatsze zagrody, drewniane kościółki, dworek, wiatraki, kuźnia, młyn, szkoła…
Spacer po skansenie okazał się bardzo atrakcyjny, gdyż gospodarze dodatkowo zapraszali do wspólnej zabawy: można było popisać gęsim piórem, chodzić na szczudłach, prowadzić obręcz kijkiem. Po prostu poczuć się znów małym dzieckiem.
Znalazł się również czas na odwiedzenie grobu Izydora Gulgowskiego.
Na uczestników imprezy czekał też mały pakiet badań profilaktycznych przygotowany w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia (organ. Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego przy współudziale Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie).
Nie zabrakło oczywiście bogatej oferty kulinarnej. Można się było najeść do syta przy licznych stoiskach z wiejskim jadłem.
Czas przeznaczony na wycieczkę upływał bardzo szybko i ani się obejrzeliśmy, trzeba było wracać. A że atrakcji we Wdzydzach spotkało nas mnóstwo i pogoda dopisywała, wróciliśmy niezwykle zadowoleni i już myślimy o przyszłorocznym wypadzie na kolejny jarmark.

 

Wypad do Wdzydz Kiszewskich

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza na kilkugodzinną wycieczkę do Kaszubskiego Parku Etnograficznego. W dniach 15 i 16 lipca  będzie się tam odbywał Jarmark Wdzydzki.

Na stronie internetowej organizatora znajdujemy poniższą informację:

 PROGRAM JARMARKU WDZYDZKIEGO 2017:

 

– Kiermasz i wystawa prac twórców ludowych, artystów, rzemieślników i rękodzielników z Pomorza i innych regionów Polski
– Pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła
– Występy zespołów folklorystycznych, wiejskich kabaretów i teatrów
– Koncerty muzyki klasycznej na zabytkowych instrumentach; koncerty wokalne
– Gry, zabawy, konkursy
Przysmaki kuchni regionalnych: andruty, pieczywo na zakwasie, sery kozie i owcze, kiszki i wędzonki, sękacze, pierogi, cepeliny, wędliny suszone, słonina solona, kwas chlebowy, kindziuki, wędzone ryby, pierniki, miody, nalewki, domowe wina i piwa …

Z relacji osób, które już wcześniej miały okazję uczestniczyć w tej imprezie wiemy, że warto się do Wdzydz wybrać. Jest ciekawie, można zwiedzić skansen, zjeść różne smakołyki, których nie mamy na co dzień, obejrzeć i kupić wytwory artystów ludowych…(patrz: program)

Planujemy wyjazd o godz. 10-ej, powrót po południu 15-16-ta. Koszt wycieczki równa się kosztowi przejazdu. Prosimy zgłaszać chęć (u kol. Lucynki lub Eli) uczestnictwa, bo wiadomo że ilość miejsc w autobusie jest ograniczona.

Pierwsze spotkanie projektowe

 

Nawet niepogoda, porywisty wiatr, burza i deszcz nie przeszkodził nam w spotkaniu inaugurującym realizację projektu Dycht rychtych po naszamu.

W czwartek 29 bm o godzinie 16-ej niemała grupa zapaleńców (przeszło 20 osób) spotkała się na boisku we Franku. Tam uroczyście rozpoczęliśmy nasz nowy projekt, na który grantowe pieniądze otrzymaliśmy z Chaty Kociewia w ramach przedsięwzięcia Działaj Lokalnie X. Zarząd przedstawił cele i krótki zarys projektu, a uczestnicy otrzymali harmonogram spotkań.
Po tej części oficjalnej chętni przeszli na boiska do gry w boule, by tam rozegrać turniej. Pogoda nieco pokrzyżowała nam szyki i nie wszystkim udało się stanąć w turniejowe szranki.   Zaczęło grzmieć, lać i wiać. Mimo tych niedogodności powoli, na raty zawodnicy doprowadzili rozgrywki do szczęśliwego finału.
W tym czasie pod gołym niebem – z wielkim poświęceniem – kol. Krysia Pawłowska i kol. Karol Piszczek piekli kiełbaski nad rożnem. Mimo że natura nie szczędziła wody z góry jedzonko było pyszne.

Po posiłku kol. Ela Pasterska nagrodziła wszystkich zawodników. Nagrody (bony towarowe do szkółki we Frank-Raju) ufundowała tym razem Rada Sołecka z Kalisk. Za co dziękujemy sołtysowi p. Kazikowi Głodkowi oraz całej Radzie.
Schronieni pod daszkiem, grzejąc plecki przy ognisku  wytrwaliśmy do wieczora, do domów rozchodziliśmy się ok. 20-ej.

 ( Jak na razie wszyscy zdrowi! )

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

27 czerwca – drugie spotkanie Zarządu Stowarzyszenia

W ubiegły wtorek, 27 czerwca odbyło się spotkanie Zarządu naszego Stowarzyszenia. Pod dyskusję poddano kolejno tematy:

– rozpoczęcie realizacji projektu,

– rozegranie turnieju w boule,
– planowane wyjazdy wycieczkowe na czas wakacyjny,
– podsumowanie imprez, które już się odbyły,
– różne sprawy Stowarzyszenia.

Na  29 czerwca zaplanowana została inauguracja projektu:   Dycht rychtych po naszamu. Dodatkową atrakcją spotkania będzie rozegranie turnieju w boule, nagrodzenie zwycięzców i pogaduchy przy ognisku.

Wstępnie planujemy na 15 lipca  wyjazd  do Wdzydz Kiszewskich. W tym czasie w tamtejszym Kaszubskim Parku Etnograficznym odbywać się będzie dwudniowy jarmark. Warto być obecnym na tej imprezie. Tak się składa, że Wdzydze łączy z naszym Iwicznem osoba Izydora Gulgowskiego, o którym też będziemy rozmawiać w trakcie realizacji tegorocznego projektu.
W nieco późniejszym terminie (sierpień – wrzesień) planujemy jednodniowy wypad do Kołobrzegu. Bliskość morza, piękne molo, możliwość spacerów, to wystarczające zachęty, by wybrać się wspólnie na wycieczkę.

Na koniec podsumowaliśmy dwa przedsięwzięcia, które już za nami: czytelniczy happening oraz Noc Kupały w Gogolinku (relacje na naszej stronie). Zarząd uważa, że w obu przypadkach imprezy należy uznać za udane.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin