Noc Kupały w Gogolinku
Gdy słońce Raka zagrzewa
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie
Zapalono w Czarnym Lesie.
Jan Kochanowski
Nadzwyczaj udane było drugie spotkanie w ramach realizacji projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka.
Wczesnym wieczorem spotkaliśmy się nad jeziorem w Gogolinku, u pp. Cieplińskich, by zakosztować nieco słowiańskich zwyczajów kupałowych. Pogoda była wspaniała. Jak na zamówienie świeciło intensywnie słoneczko, było gorąco, bezwietrznie. Wokół las, cisza i spokój. Uczestnicy zabawy przygotowali się do niej na sto procent. Wszyscy mieli stosowne kostiumy, a panie uwiły rewelacyjne wianki.
Spotkanie zaczęliśmy od odrobiny wiedzy o tradycji nocy świętojańskiej, jej genezy, idei, przebiegu, następnie sięgnęliśmy po fragmenty Nocy świętojańskiej o sobótce Jana Kochanowskiego.
Gospodarze obiektu przygotowali dla nas chleb z przepysznym smalcem, ciepłe napoje, a także uszykowali nad wodą ognisko. Na nim upiekliśmy przywiezioną przez siebie kiełbaskę.
Kiedy słońce chyliło się ku zachodowi, a drzewa rzucały coraz dłuższe cienie, poszliśmy wszyscy nad brzeg jeziora, by puścić na wodę podświetlone świeczkami wianki. Był to wyjątkowy moment. Z jednej strony niezwykle urokliwy, z drugiej podniosły -poczuliśmy więź z przodkami, którzy w podobny sposób świętowali czas przesilenia letniego.
Pobyt w Gogolinku minął błyskawicznie, nie zabrakło – jak to bywa w naszym gronie – śmiechy, śpiewów, żartów, pogaduszek… Już myślimy o tym, żeby podobne spotkanie zorganizować w przyszłym roku.
Dziękujemy gospodarzom obiektu za świetne przygotowanie techniczne imprezy oraz życzliwe przyjęcie.
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej
21 czerwca – zebranie Zarządu
Czerwcowe spotkanie Zarządu odbyło się nieco wcześniej niż zazwyczaj w związku z wyjazdem niektórych koleżanek na wycieczkę. Zarząd omówił sprawy bieżące oraz najbliższe plany Koła:
- Podsumował efekty wycieczki do Gierłoży i Świętej Lipki,
- Wstępnie omówił organizację wrześniowej Spartakiady Sportowej,
- Omówił szczegółowo najbliższe spotkania w ramach projektu
Z wizytą u pra…dziadka Mieszka:
-noc Kupały w Gogolinku (23 czerwiec)
– wyjazd do Grodziska Owidz (7 lipiec)
-wycieczka do Gniezna (18 sierpień). - Przedstawił możliwości uczestniczenia w gminnych imprezach: 26. 06 turniej boule; 03.07 koncert organowy w kościele.
Rozpoczęcie projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”
Spotkanie inauguracyjne
„Zacni mieszkańcy Kalisk i onych przecudnej urody okolic! Ogłaszamy, iż wielce Wam oddane grono wykonawców podjęło trud przysposobienia – ku uciesze Niewiast i Waszmościów – nowej jakowejś do zabawy sposobności. Gdyby zatem czasu starczyło, a inne okoliczności nie czyniły oporu, wielce radzi gościć Was będziem w progach przybytku, nieskromnie zwanym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Licząc na niezawodne przybycie i nisko się kłaniając, kreślimy z poważaniem. Zarząd Koła”.
W sprzyjających warunkach atmosferycznych i otoczeniu przyjaznej przyrody udało nam się rozpocząć realizację kolejnego projektu (dla przypomnienia: Z wizytą u pra…dziadka Mieszka).
Tym razem spotkaliśmy się na boisku we Franku, 16 czerwca. Pogoda była sprzyjająca, bo choć w nocy i rano lało, to jednak w ciągu dnia się wypogodziło i ociepliło. Co więcej, świeciło piękne słoneczko, a chwilami silne porywy wiatru nie przeszkadzały w niczym. Punktualnie o 16-ej zjawili się nasi przyjaciele i znajomi w liczbie ok. 40 osób. Zapoznaliśmy zgromadzonych z ideą i treścią projektu, rozdaliśmy harmonogram spotkań, omówiliśmy pokrótce najbliższe spotkanie, tym razem w Gogolinku.
Skoro jednak znaleźliśmy się przy boisku we Franku, nic nie stało na przeszkodzie, by rozegrać małe zawody w boule. Przypadkiem mieliśmy przy sobie sprzęt J. Kol. Ania Szarafin – sędzia główny – szybko podzieliła chętnych na drużyny i rozpoczął się turniej. Rywalizacja była zażarta, litości nie było, każdy chciał wygrać! Ostatecznie sędzina Ania ustaliła kolejność. Zwyciężyły koleżanki Krysia Winnicka, Agnieszka Zaleska i Agnieszka Plata. Kolejne miejsce zajął zespół: Marek Pryba , Krystyna Kulas oraz Grażyna Leśnik. Trzecia lokata przypadła drużynie: Irina Piastowska z Lucjanem Dzierżakiem.
Wszyscy gracze wraz z sędziami otrzymali bony towarowe do zrealizowania w firmie Frank-Raj. Turniej sponsorowało sołectwo Kaliska, dzięki dużej przychylności p. sołtysa K. Głodka, któremu organizatorzy serdecznie dziękują.
A potem nastał czas radości i zabawy przy ognisku i kiełbaskach.
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej
Co zobaczyliśmy na wycieczce?
Dzień wycieczki okazał się pełen wrażeń. Pogoda dopisywała, humory również.
Wyjechaliśmy dość wcześnie, bo droga była długa. O 11-ej spotkaliśmy się z przewodniczką p, Marzeną Cwaliną i udaliśmy się na zwiedzanie pohitlerowskich bunkrów w Gierłoży. Budowle ze wszech miar godne obejrzenia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Pani przewodnik zaimponowała swą ogromną wiedzą i umiejętnością przekazania jej we wspaniałych opowieściach. Pani Marzena jest autorką książki o Adolfie Hitlerze i współpracowniczką Bogusława Wołoszańskiego.
Następnie całkowicie zmieniliśmy klimat, bowiem udaliśmy się Do Świętej Lipki. Zwiedziliśmy świątynię i wysłuchaliśmy tam mini koncertu organowego (m.in. zabrzmiały nuty Poloneza Ogińskiego).
Po tej wielkiej porcji podniosłych wrażeń duchowych nadszedł czas na zaspokojenie potrzeb ciała. W restauracji zjedliśmy obiad i wypili poobiednią kawę.
Powrotna droga minęła niepostrzeżenie w atmosferze wesela i radości. Urządziliśmy sobie najpierw koncerty pieśni maryjnych, a potem „festiwal opolski”. W śpiewie dzielnie wspierali nas kol. Felek Światczyński i członkinie dawnego chóru kaliskiego: Ala Jutrzenka Trzebiatowska, Ania Groth, Dorota Pryba.
Teraz chwileczkę odpoczniemy po wojażach i szykujemy się do kolejnych wypraw. Najbliższa do Gogolinka, potem Owidz, następnie Gniezno.
Organizacją wycieczki zajęły się kol. Kornelia Ziółkowska i Elżbieta Adamowska. Dziękujemy.
Malowanie w Wirtach
Tego dnia od samego rana przygrzewało słoneczko i wszystko wskazywało na to, że wypad grupy emerytek do Wirt będzie udany. I tak rzeczywiście było. Nasze członkinie, które realizują swoje pasje malarskie, wraz z instruktorką p. Ulą Zimorską, zostały zaproszone na plener do Arboretum. Spotkały się z bardzo serdecznym przyjęciem leśników. Do dyspozycji pań oddano kącik kuchenny, przygotowano ognisko. Niespodzianką okazała się wycieczka malexami po parku! Później wszystkie panie zajęły się malowaniem. a żeby nie opaść z sił posiliły się kiełbaskami z ogniska i innymi smakołykami.
Uczestniczki pleneru serdecznie dziękują gospodarzom za wspaniałe przyjęcie w obiekcie.
Nowy projekt – pomysł na wakacje!
Rozpoczynamy realizację nowego projektu pt.: „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka” . Po raz kolejny zgłosiliśmy się do konkursu grantowego Działaj Lokalnie, nasz pomysł został zaakceptowany przez komisję oceniającą i otrzymaliśmy pieniążki na jego realizację. Proponujemy spotkania z historią, ale w przyjemnej, swobodnej, często zabawowej formie. Cofniemy się do początków państwa polskiego. Poznamy (a raczej przypomnimy sobie)nie tylko fakty historyczne, ale przyjrzymy się codziennemu życiu ludzi z tamtej epoki: co jedli, jak się ubierali, jak mówili i pisali, jak się bawili.
Aby osiągnąć nasz cel, będziemy spotykać się co dwa tygodnie w kaliskim GOK-u i innych miejscowościach naszej Gminy (Frank. Gogolinek, Cieciorka), a także wyruszymy na dalsze wycieczki; do Owidza i Gniezna.
Epokę staropolszczyzny poznamy poprzez konkursy, quizy, układanki, rozsypanki; zaprosimy do nas specjalnych gości, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.
Szczegółowy harmonogram zamieszczamy poniżej. W miarę realizacji programu mogą się pojawiać drobne zmiany, o których będziemy informować na bieżąco.
Z wizytą u pra…dziadka Mieszka. Harmonogram spotkań.
16.06 – Inauguracja, spotkanie organizacyjne. Frank
23.06 – Noc Kupały. Gogolinek
07.07 – W słowiańskiej wiosce. Owidz
21.07 – Jak Mieszko brał chrzest?. Cieciorka
04.08 – Jak się drzewiej gadało i pisało? Iwiczno
18.08 – U zarania dziejów. Wycieczka – Gniezno
15.09 – Uczta staropolska. Cieciorka
29.09 – Posłuchajmy, obejrzyjmy. Muzyka i tańce staropolskie.
13.10 – Rycerskie rzemiosło.
27.10 – Na finiszu. Zakończenie projektu.
Zapraszamy do udziału w projekcie członków Koła, ich rodziny, przyjaciół, znajomych; dorosłych, młodzież i dzieci.
Zaczynamy od spotkania inauguracyjnego na boisku we Franku, 16 czerwca o godzinie 16-ej.