This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Get Adobe Flash player

Monthly Archives: Czerwiec 2016

Noc Kupały w Gogolinku

 

 

Gdy słońce Raka zagrzewa
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie
Zapalono w Czarnym Lesie.
Jan Kochanowski

 

Nadzwyczaj udane było drugie spotkanie w ramach realizacji projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka.

Wczesnym wieczorem spotkaliśmy się nad jeziorem w Gogolinku, u pp. Cieplińskich, by zakosztować nieco słowiańskich zwyczajów kupałowych. Pogoda była wspaniała.  Jak na zamówienie świeciło intensywnie słoneczko, było gorąco, bezwietrznie. Wokół las, cisza i spokój. Uczestnicy zabawy przygotowali się do niej na sto procent.  Wszyscy  mieli stosowne kostiumy, a  panie uwiły rewelacyjne wianki.

Spotkanie zaczęliśmy od odrobiny wiedzy o tradycji nocy świętojańskiej, jej genezy, idei, przebiegu, następnie sięgnęliśmy po fragmenty Nocy świętojańskiej o sobótce Jana Kochanowskiego.

Gospodarze obiektu przygotowali  dla nas chleb z przepysznym smalcem, ciepłe napoje, a także uszykowali nad wodą ognisko. Na nim upiekliśmy przywiezioną przez siebie kiełbaskę.

Kiedy słońce chyliło się ku zachodowi, a drzewa rzucały coraz dłuższe cienie, poszliśmy wszyscy nad brzeg jeziora, by puścić na wodę podświetlone świeczkami wianki. Był to wyjątkowy moment. Z jednej strony niezwykle urokliwy, z drugiej  podniosły -poczuliśmy więź z przodkami, którzy w podobny sposób świętowali czas  przesilenia letniego.

Pobyt w Gogolinku minął błyskawicznie, nie zabrakło – jak to bywa w naszym gronie – śmiechy,  śpiewów, żartów, pogaduszek… Już myślimy o tym, żeby podobne spotkanie zorganizować w przyszłym roku.

Dziękujemy gospodarzom obiektu za świetne przygotowanie techniczne imprezy oraz życzliwe przyjęcie.

 

Znalezione obrazy dla zapytania wianki kwiatowe

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX”  Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

21 czerwca – zebranie Zarządu

Czerwcowe spotkanie Zarządu odbyło się nieco wcześniej niż zazwyczaj w związku z wyjazdem niektórych koleżanek na wycieczkę. Zarząd omówił sprawy bieżące oraz najbliższe plany Koła:

 1. Podsumował efekty wycieczki do Gierłoży i Świętej Lipki,
 2.  Wstępnie omówił organizację wrześniowej Spartakiady Sportowej,
 3. Omówił szczegółowo najbliższe spotkania w ramach projektu
  Z wizytą u pra…dziadka Mieszka:
  -noc Kupały w Gogolinku (23 czerwiec)
  – wyjazd do Grodziska Owidz (7 lipiec)
  -wycieczka do Gniezna (18 sierpień).
 4. Przedstawił możliwości uczestniczenia w gminnych imprezach: 26. 06 turniej boule; 03.07 koncert organowy w kościele.

 

Rozpoczęcie projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”

Spotkanie inauguracyjne

 „Zacni mieszkańcy Kalisk i onych przecudnej urody okolic! Ogłaszamy, iż wielce Wam oddane grono wykonawców podjęło trud przysposobienia – ku uciesze Niewiast i Waszmościów – nowej jakowejś do zabawy sposobności. Gdyby zatem czasu starczyło, a inne okoliczności nie czyniły oporu, wielce radzi gościć Was będziem w progach przybytku, nieskromnie zwanym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Licząc na niezawodne przybycie i nisko się kłaniając, kreślimy z poważaniem. Zarząd Koła”.

W sprzyjających warunkach atmosferycznych i otoczeniu przyjaznej przyrody udało nam się  rozpocząć realizację kolejnego projektu (dla przypomnienia: Z wizytą u pra…dziadka Mieszka).
Tym razem spotkaliśmy się na boisku we Franku, 16 czerwca. Pogoda była sprzyjająca, bo choć w nocy i rano lało, to jednak w ciągu dnia się wypogodziło i ociepliło. Co więcej, świeciło piękne słoneczko, a chwilami silne porywy wiatru nie przeszkadzały w niczym. Punktualnie o 16-ej zjawili się nasi przyjaciele i znajomi w liczbie ok. 40 osób. Zapoznaliśmy zgromadzonych z ideą i treścią projektu, rozdaliśmy harmonogram spotkań, omówiliśmy pokrótce najbliższe  spotkanie, tym razem w Gogolinku.

Skoro jednak znaleźliśmy się przy boisku we Franku, nic nie stało na przeszkodzie, by rozegrać małe zawody w boule. Przypadkiem mieliśmy przy sobie sprzęt J. Kol. Ania Szarafin – sędzia główny – szybko podzieliła chętnych na drużyny i rozpoczął się turniej. Rywalizacja była zażarta, litości nie było, każdy chciał wygrać! Ostatecznie sędzina Ania ustaliła kolejność. Zwyciężyły koleżanki Krysia Winnicka, Agnieszka Zaleska i Agnieszka Plata. Kolejne miejsce zajął zespół: Marek Pryba , Krystyna Kulas oraz Grażyna Leśnik. Trzecia lokata przypadła  drużynie: Irina Piastowska z Lucjanem Dzierżakiem.

Wszyscy gracze wraz z sędziami otrzymali bony towarowe  do zrealizowania w firmie Frank-Raj. Turniej sponsorowało sołectwo Kaliska, dzięki dużej przychylności p. sołtysa K. Głodka, któremu organizatorzy serdecznie dziękują.

A potem nastał czas radości i zabawy przy ognisku i kiełbaskach.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX”  Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

Co zobaczyliśmy na wycieczce?

Dzień wycieczki okazał się pełen wrażeń. Pogoda dopisywała, humory również.
Wyjechaliśmy dość wcześnie, bo droga była długa. O 11-ej spotkaliśmy się z przewodniczką p, Marzeną Cwaliną i udaliśmy się na zwiedzanie pohitlerowskich bunkrów w Gierłoży. Budowle ze wszech miar godne obejrzenia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Pani przewodnik zaimponowała swą ogromną wiedzą i umiejętnością przekazania jej we wspaniałych opowieściach. Pani Marzena jest autorką książki o Adolfie Hitlerze i współpracowniczką Bogusława Wołoszańskiego.
Następnie całkowicie zmieniliśmy klimat, bowiem udaliśmy się Do Świętej Lipki. Zwiedziliśmy świątynię i wysłuchaliśmy tam mini koncertu organowego (m.in. zabrzmiały nuty Poloneza Ogińskiego).
Po tej wielkiej porcji podniosłych wrażeń duchowych nadszedł czas na zaspokojenie potrzeb ciała. W restauracji zjedliśmy obiad i wypili poobiednią kawę.
Powrotna droga minęła niepostrzeżenie w atmosferze wesela i radości. Urządziliśmy sobie najpierw koncerty pieśni maryjnych, a potem „festiwal opolski”. W śpiewie dzielnie wspierali nas kol. Felek Światczyński i członkinie dawnego chóru kaliskiego: Ala Jutrzenka Trzebiatowska, Ania Groth, Dorota Pryba.

Teraz chwileczkę odpoczniemy po wojażach i szykujemy się do kolejnych wypraw. Najbliższa do Gogolinka, potem Owidz, następnie Gniezno.

Organizacją wycieczki zajęły się kol. Kornelia Ziółkowska i Elżbieta Adamowska. Dziękujemy.

Malowanie w Wirtach

Tego dnia od samego rana przygrzewało słoneczko i wszystko wskazywało na to, że wypad grupy emerytek do Wirt będzie udany. I tak rzeczywiście było. Nasze członkinie, które realizują swoje pasje malarskie, wraz z instruktorką p. Ulą Zimorską, zostały zaproszone na plener do Arboretum. Spotkały się z bardzo serdecznym przyjęciem leśników. Do dyspozycji pań oddano kącik kuchenny, przygotowano ognisko. Niespodzianką okazała się wycieczka malexami po parku! Później wszystkie panie zajęły się malowaniem. a żeby nie opaść z sił posiliły się kiełbaskami z ogniska i innymi smakołykami.

Uczestniczki pleneru serdecznie dziękują gospodarzom za wspaniałe przyjęcie w obiekcie.

Nowy projekt – pomysł na wakacje!

Rozpoczynamy realizację nowego projektu pt.: „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka” . Po raz kolejny zgłosiliśmy się do konkursu grantowego Działaj Lokalnie, nasz pomysł został zaakceptowany przez komisję oceniającą i otrzymaliśmy pieniążki na jego realizację. Proponujemy spotkania z historią, ale w przyjemnej, swobodnej, często zabawowej formie. Cofniemy się do początków państwa polskiego. Poznamy (a raczej  przypomnimy sobie)nie tylko  fakty historyczne, ale przyjrzymy się codziennemu życiu ludzi z tamtej epoki: co jedli, jak się ubierali, jak mówili i pisali,  jak się bawili.
Aby osiągnąć nasz cel, będziemy spotykać się co dwa tygodnie w kaliskim GOK-u i innych miejscowościach naszej Gminy (Frank. Gogolinek, Cieciorka), a także wyruszymy na dalsze wycieczki; do  Owidza i Gniezna.
Epokę staropolszczyzny poznamy poprzez konkursy, quizy, układanki, rozsypanki; zaprosimy do nas specjalnych gości, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Szczegółowy harmonogram zamieszczamy poniżej. W miarę realizacji programu mogą się pojawiać drobne zmiany, o których będziemy informować na bieżąco.

Z wizytą u pra…dziadka Mieszka. Harmonogram spotkań.

16.06 – Inauguracja, spotkanie organizacyjne. Frank
23.06 – Noc Kupały. Gogolinek
07.07 – W słowiańskiej wiosce. Owidz
21.07 – Jak Mieszko brał chrzest?. Cieciorka
04.08 –  Jak się drzewiej gadało i pisało? Iwiczno
18.08 – U zarania dziejów. Wycieczka – Gniezno
15.09 – Uczta staropolska. Cieciorka
29.09 – Posłuchajmy, obejrzyjmy.  Muzyka i tańce staropolskie.
13.10 – Rycerskie rzemiosło.
27.10 – Na finiszu. Zakończenie projektu.

Zapraszamy do udziału w projekcie członków Koła, ich rodziny, przyjaciół, znajomych; dorosłych, młodzież i dzieci.

Zaczynamy od spotkania inauguracyjnego na boisku  we Franku, 16 czerwca o godzinie 16-ej.

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin