Get Adobe Flash player

Monthly Archives: czerwiec 2016

Noc Kupały w Gogolinku

 

 

Gdy słońce Raka zagrzewa
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie
Zapalono w Czarnym Lesie.
Jan Kochanowski

 

Nadzwyczaj udane było drugie spotkanie w ramach realizacji projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka.

Wczesnym wieczorem spotkaliśmy się nad jeziorem w Gogolinku, u pp. Cieplińskich, by zakosztować nieco słowiańskich zwyczajów kupałowych. Pogoda była wspaniała.  Jak na zamówienie świeciło intensywnie słoneczko, było gorąco, bezwietrznie. Wokół las, cisza i spokój. Uczestnicy zabawy przygotowali się do niej na sto procent.  Wszyscy  mieli stosowne kostiumy, a  panie uwiły rewelacyjne wianki.

Spotkanie zaczęliśmy od odrobiny wiedzy o tradycji nocy świętojańskiej, jej genezy, idei, przebiegu, następnie sięgnęliśmy po fragmenty Nocy świętojańskiej o sobótce Jana Kochanowskiego.

Gospodarze obiektu przygotowali  dla nas chleb z przepysznym smalcem, ciepłe napoje, a także uszykowali nad wodą ognisko. Na nim upiekliśmy przywiezioną przez siebie kiełbaskę.

Kiedy słońce chyliło się ku zachodowi, a drzewa rzucały coraz dłuższe cienie, poszliśmy wszyscy nad brzeg jeziora, by puścić na wodę podświetlone świeczkami wianki. Był to wyjątkowy moment. Z jednej strony niezwykle urokliwy, z drugiej  podniosły -poczuliśmy więź z przodkami, którzy w podobny sposób świętowali czas  przesilenia letniego.

Pobyt w Gogolinku minął błyskawicznie, nie zabrakło – jak to bywa w naszym gronie – śmiechy,  śpiewów, żartów, pogaduszek… Już myślimy o tym, żeby podobne spotkanie zorganizować w przyszłym roku.

Dziękujemy gospodarzom obiektu za świetne przygotowanie techniczne imprezy oraz życzliwe przyjęcie.

 

Znalezione obrazy dla zapytania wianki kwiatowe

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX”  Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

21 czerwca – zebranie Zarządu

Czerwcowe spotkanie Zarządu odbyło się nieco wcześniej niż zazwyczaj w związku z wyjazdem niektórych koleżanek na wycieczkę. Zarząd omówił sprawy bieżące oraz najbliższe plany Koła:

 1. Podsumował efekty wycieczki do Gierłoży i Świętej Lipki,
 2.  Wstępnie omówił organizację wrześniowej Spartakiady Sportowej,
 3. Omówił szczegółowo najbliższe spotkania w ramach projektu
  Z wizytą u pra…dziadka Mieszka:
  -noc Kupały w Gogolinku (23 czerwiec)
  – wyjazd do Grodziska Owidz (7 lipiec)
  -wycieczka do Gniezna (18 sierpień).
 4. Przedstawił możliwości uczestniczenia w gminnych imprezach: 26. 06 turniej boule; 03.07 koncert organowy w kościele.

 

Rozpoczęcie projektu „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”

Spotkanie inauguracyjne

 „Zacni mieszkańcy Kalisk i onych przecudnej urody okolic! Ogłaszamy, iż wielce Wam oddane grono wykonawców podjęło trud przysposobienia – ku uciesze Niewiast i Waszmościów – nowej jakowejś do zabawy sposobności. Gdyby zatem czasu starczyło, a inne okoliczności nie czyniły oporu, wielce radzi gościć Was będziem w progach przybytku, nieskromnie zwanym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Licząc na niezawodne przybycie i nisko się kłaniając, kreślimy z poważaniem. Zarząd Koła”.

W sprzyjających warunkach atmosferycznych i otoczeniu przyjaznej przyrody udało nam się  rozpocząć realizację kolejnego projektu (dla przypomnienia: Z wizytą u pra…dziadka Mieszka).
Tym razem spotkaliśmy się na boisku we Franku, 16 czerwca. Pogoda była sprzyjająca, bo choć w nocy i rano lało, to jednak w ciągu dnia się wypogodziło i ociepliło. Co więcej, świeciło piękne słoneczko, a chwilami silne porywy wiatru nie przeszkadzały w niczym. Punktualnie o 16-ej zjawili się nasi przyjaciele i znajomi w liczbie ok. 40 osób. Zapoznaliśmy zgromadzonych z ideą i treścią projektu, rozdaliśmy harmonogram spotkań, omówiliśmy pokrótce najbliższe  spotkanie, tym razem w Gogolinku.

Skoro jednak znaleźliśmy się przy boisku we Franku, nic nie stało na przeszkodzie, by rozegrać małe zawody w boule. Przypadkiem mieliśmy przy sobie sprzęt J. Kol. Ania Szarafin – sędzia główny – szybko podzieliła chętnych na drużyny i rozpoczął się turniej. Rywalizacja była zażarta, litości nie było, każdy chciał wygrać! Ostatecznie sędzina Ania ustaliła kolejność. Zwyciężyły koleżanki Krysia Winnicka, Agnieszka Zaleska i Agnieszka Plata. Kolejne miejsce zajął zespół: Marek Pryba , Krystyna Kulas oraz Grażyna Leśnik. Trzecia lokata przypadła  drużynie: Irina Piastowska z Lucjanem Dzierżakiem.

Wszyscy gracze wraz z sędziami otrzymali bony towarowe  do zrealizowania w firmie Frank-Raj. Turniej sponsorowało sołectwo Kaliska, dzięki dużej przychylności p. sołtysa K. Głodka, któremu organizatorzy serdecznie dziękują.

A potem nastał czas radości i zabawy przy ognisku i kiełbaskach.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX”  Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

Co zobaczyliśmy na wycieczce?

Dzień wycieczki okazał się pełen wrażeń. Pogoda dopisywała, humory również.
Wyjechaliśmy dość wcześnie, bo droga była długa. O 11-ej spotkaliśmy się z przewodniczką p, Marzeną Cwaliną i udaliśmy się na zwiedzanie pohitlerowskich bunkrów w Gierłoży. Budowle ze wszech miar godne obejrzenia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Pani przewodnik zaimponowała swą ogromną wiedzą i umiejętnością przekazania jej we wspaniałych opowieściach. Pani Marzena jest autorką książki o Adolfie Hitlerze i współpracowniczką Bogusława Wołoszańskiego.
Następnie całkowicie zmieniliśmy klimat, bowiem udaliśmy się Do Świętej Lipki. Zwiedziliśmy świątynię i wysłuchaliśmy tam mini koncertu organowego (m.in. zabrzmiały nuty Poloneza Ogińskiego).
Po tej wielkiej porcji podniosłych wrażeń duchowych nadszedł czas na zaspokojenie potrzeb ciała. W restauracji zjedliśmy obiad i wypili poobiednią kawę.
Powrotna droga minęła niepostrzeżenie w atmosferze wesela i radości. Urządziliśmy sobie najpierw koncerty pieśni maryjnych, a potem „festiwal opolski”. W śpiewie dzielnie wspierali nas kol. Felek Światczyński i członkinie dawnego chóru kaliskiego: Ala Jutrzenka Trzebiatowska, Ania Groth, Dorota Pryba.

Teraz chwileczkę odpoczniemy po wojażach i szykujemy się do kolejnych wypraw. Najbliższa do Gogolinka, potem Owidz, następnie Gniezno.

Organizacją wycieczki zajęły się kol. Kornelia Ziółkowska i Elżbieta Adamowska. Dziękujemy.

Malowanie w Wirtach

Tego dnia od samego rana przygrzewało słoneczko i wszystko wskazywało na to, że wypad grupy emerytek do Wirt będzie udany. I tak rzeczywiście było. Nasze członkinie, które realizują swoje pasje malarskie, wraz z instruktorką p. Ulą Zimorską, zostały zaproszone na plener do Arboretum. Spotkały się z bardzo serdecznym przyjęciem leśników. Do dyspozycji pań oddano kącik kuchenny, przygotowano ognisko. Niespodzianką okazała się wycieczka malexami po parku! Później wszystkie panie zajęły się malowaniem. a żeby nie opaść z sił posiliły się kiełbaskami z ogniska i innymi smakołykami.

Uczestniczki pleneru serdecznie dziękują gospodarzom za wspaniałe przyjęcie w obiekcie.

Nowy projekt – pomysł na wakacje!

Rozpoczynamy realizację nowego projektu pt.: „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka” . Po raz kolejny zgłosiliśmy się do konkursu grantowego Działaj Lokalnie, nasz pomysł został zaakceptowany przez komisję oceniającą i otrzymaliśmy pieniążki na jego realizację. Proponujemy spotkania z historią, ale w przyjemnej, swobodnej, często zabawowej formie. Cofniemy się do początków państwa polskiego. Poznamy (a raczej  przypomnimy sobie)nie tylko  fakty historyczne, ale przyjrzymy się codziennemu życiu ludzi z tamtej epoki: co jedli, jak się ubierali, jak mówili i pisali,  jak się bawili.
Aby osiągnąć nasz cel, będziemy spotykać się co dwa tygodnie w kaliskim GOK-u i innych miejscowościach naszej Gminy (Frank. Gogolinek, Cieciorka), a także wyruszymy na dalsze wycieczki; do  Owidza i Gniezna.
Epokę staropolszczyzny poznamy poprzez konkursy, quizy, układanki, rozsypanki; zaprosimy do nas specjalnych gości, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Szczegółowy harmonogram zamieszczamy poniżej. W miarę realizacji programu mogą się pojawiać drobne zmiany, o których będziemy informować na bieżąco.

Z wizytą u pra…dziadka Mieszka. Harmonogram spotkań.

16.06 – Inauguracja, spotkanie organizacyjne. Frank
23.06 – Noc Kupały. Gogolinek
07.07 – W słowiańskiej wiosce. Owidz
21.07 – Jak Mieszko brał chrzest?. Cieciorka
04.08 –  Jak się drzewiej gadało i pisało? Iwiczno
18.08 – U zarania dziejów. Wycieczka – Gniezno
15.09 – Uczta staropolska. Cieciorka
29.09 – Posłuchajmy, obejrzyjmy.  Muzyka i tańce staropolskie.
13.10 – Rycerskie rzemiosło.
27.10 – Na finiszu. Zakończenie projektu.

Zapraszamy do udziału w projekcie członków Koła, ich rodziny, przyjaciół, znajomych; dorosłych, młodzież i dzieci.

Zaczynamy od spotkania inauguracyjnego na boisku  we Franku, 16 czerwca o godzinie 16-ej.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin