Get Adobe Flash player

Monthly Archives: grudzień 2016

Wszytkiego, co najlepsze!

 

Podobny obraz

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

 

 

Boule w lecie i w zimie

17 grudnia w hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach  odbył się Turniej o Puchar Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych petanqa (boule), zorganizowany dla mieszkańców naszej  gminy. Na turniej zjechali goście z Gdańska, Subkowych, Sulimowa, była też obecna grupa niepełnosprawnych ze ŚDS z Kalisk. No i oczywiście, byliśmy i my- seniorzy z kaliskiego koła. Jeszcze niezbyt licznie: Czesiu Prabucki, Karol Piszczek i Jerzy Pasterski, ale mamy nadzieję, że w przyszłości będzie nas więcej na tego typu imprezie.
Mimo iż nie wygraliśmy ( zajęliśmy 8, 12 miejsce na 20 drużyn) , to spotkanie okazało się świetną zabawą.
Organizatorzy zadbali, żeby nikt nie był głodny: smakował chleb ze smalcem, nie zabrakło  smakowitych pączków (o to zadbał nasz kol. Czesiu – piekarz)
Wójt Gminy p. Sławomir Janicki i p. dyrektor ŚDS Iwona Ciemińska wręczyli zwycięzcom puchary.

Opłatek 2016 i zupełnie nowa propozycja

15 grudnia o godzinie 14.00 rozpoczęło się nasze doroczne spotkanie opłatkowe, Na które –jak zwykle – licznie przybyli członkowie Koła i zaproszeni goście.
Spotkanie tym razem miało nieco inny charakter. Korzystając z wysokiej frekwencji zarząd przedstawił szczególną propozycję, a mianowicie przekształcenie koła w stowarzyszenie. Na wcześniejszych swoich zebraniach zarząd rozpatrzył wszystkie za i przeciw, które następnie przedstawił zebranym członkom Koła. Zapewnił także o gotowości do dalszej systematycznej pracy zarządu na rzecz całego środowiska seniorów gminy Kaliska. Informacja, że 50% składek oddaje się do Zarządu Powiatu zdecydowała, ze większość obecnych przyjęła propozycję pozytywnie. Spośród obecnych na zebraniu 69 członków zebrano 64 deklaracje wyrażające zgodę na rezygnację z dotychczasowego członkostwa w PZERI i przystąpienia do przyszłego Stowarzyszenia.  Pięć osób poprosiło o czas do namysłu. Planuje się z końcem roku, a  najpóźniej z końcem I kwartału,  rozwiązać gminne koło. W to miejsce powołane zostanie do życia stowarzyszenie, które posiada osobowość prawną i dzięki temu daję swoim członkom większą niezależność,

Po załatwieniu bieżących spraw nadszedł czas na życzenia świąteczno-noworoczne i dzielenie się opłatkiem.  Były z nami władze samorządowe (wójt, przewodniczący R.G.), przewodniczący  wielu gminnych stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, GOK-u, GOPS-u oraz księża, którzy pobłogosławili opłatek.

Koleżanki i koledzy z koła popiekli smaczne ciasta, oprócz których na stołach znalazły się owoce, cukierki i ciepłe napoje: kawa, herbata. O piękny wystrój postarały się kol. Kornelia Ziółkowska i Krysia Winnicka, a tradycyjnie śpiewaniem kolęd dyrygował kol. Felek Światczyński.
Wójt i sołtys Kalisk wędrowali po sali z dużymi koszami czekolad i rozdawali zebranym. Dla naszych super Seniorów mieliśmy też słodkie bombonierki.

Spotkanie upłynęło – jak to u nas zwykle bywa – w serdecznej przyjacielskiej atmosferze, po czym szybko przystąpiliśmy do porządkowania sali, gdyż zbliżała się pora kolejnych zajęć w Gok-u.

 

Krzciny – pokłosie projektu

Krzciny

Co rok to prorok- jo, tak u nas je. Musza zaś miślić o krzcinach. Najlepsi bandzie, jak to na Wielganoc zrobia, razym zez świyntami. Bandzie za jedno roboto. Ale jake imnie dać tamu gzubkowiu? Mómy usz Mariśka, Zośka, Werónka. A jak bańdzie knap to sama nie wiam co tera je modne? Je Janek, Fanc i Aloś. Obaczym co sóm sobie przyniesie, co bańdzie w kalyndarzu.

Musza pomału zgrómadzić lómpki, wyprać i ze świyżygo wymónczkować. Wygotuja tyż becik, co kupsiyłóm, jak tan psiyrszy sia rodziył. Wezna i fejn wyplątują te sztekoraje i bańdzie jak znalazł. W środziek usypałóm mała poduszeczka, jak gysi skubelim, zez samiuśkygo puchu. Na wjyrzch tysz móm schowane taka fejn deczka. Jak bańdzie dziewucha, to wsadza różowa podbitka, a jak knap, to niebieska. Czapeczka i jaczka po tym ostatnym tysz dobra, a pieluchy obhyklowałóm kolorowym kordónkym, bo usz te stare sia poderli od tego cióngłygo prania.

Co zrobia na obiad, tysz sia nie musza frasować. Móm w beczce kawał świni, a i tysz eszcze jaka gyś czy kaczka łazi po oborze. Da z ni czarlina. Móm zawekowane wiśnie, śliwki, a i  japków feste nasuszyłóm. Uszmuruja kawał mniasa i sia wszyske najedzo. Po obiedzie da kucha z krostami i z glancym i bańdzie po krzcinach.

Projekt „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”

listopad 2016

Napisała: Elżbieta Pasterska

Na spotkanie z Księżniczką

2016 dobiega końca, więc  już myślimy o tym co zaproponować Państwu w następnym roku. Pierwszy pomysł jest! Organizujemy wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na Księżniczkę czardasza, operetkę I. Kalmana.  Spektakl na pewno spodoba się nie mniej niż Hrabina Marica, którą niedawno oglądaliśmy.

Przedstawienie odbędzie się 7 lutego 2017. Koszt imprezy to  75zł, w tym cena bilety i przejazd. Zgłoszenia i jednoczesne wpłaty przyjmuje Lucynka Kawecka.

Kalman Imre.jpg Imre Kalman (1882 – 1953), operetkowy kompozytor węgierski.

Informacja dla miłośników gry w boule

Informujemy zainteresowanych, że mogą dwa dni w tygodniu potrenować  grę w boule:

we wtorek o godzinie 17.30 na małej sali gimnastycznej w szkole

w środę o godzinie 18.00 na dużej sali.

Zachęcamy do uczestnictwa w zajęciach, to na pewno dobry sposób na spędzenie ze znajomymi godzinki w ruchu, dla zdrowia.

Znalezione obrazy dla zapytania boule

Okazuje się, że nawet papież Jan Paweł II próbował swoich sił w boule!

Listopadewe spotkanie Zarządu

Ostatnie w tym roku zebranie poświęciliśmy na omówienie spotkania opłatkowego. Zgodnie z planem nasza emerycka wigilia odbędzie się w GOK-u 15 grudnia o godz. 14-ej. Bardzo serdecznie zapraszamy na to niezwykle uroczyste spotkanie, w czasie którego będziemy cieszyć się swoją obecnością, przełamiemy się opłatkiem i złożymy sobie świąteczno-noworoczne życzenia.  Na pewno nie zabraknie też okazji do śpiewania kolęd.
Zarząd już zajął się przygotowaniami, tak żeby wszystko wypadło uroczyście, wespół z zaproszonymi gośćmi, przy pięknie nakrytych  stołach, ze świąteczną dekoracją.  Tak jak to u nas zwykle bywa!

Zaproszenia na uroczystość są już w drodze.

 

Czwartkowe kulki

Przypominamy Koleżankom i Kolegom, że cały czas spotykamy się w czwartkowe popołudnia, aby pograć w różne gry. Zapraszamy szczególnie teraz, gdy za oknem ciemnica i wieczory strasznie długie, w telewizji program mizerny, a do świąt jeszcze trochę wolnego czasu.
Powodzeniem niezmiennie cieszą się kulki, ale można skorzystać z innych gier albo przynieść swoją ulubioną. Spotkania odbywają się – jak dotychczas – w GOK-u, początek godzina 17.00.
Jest wesoło, zabawnie, można napić się herbatki albo kawki, zjeść dobre ciasteczko.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin