Get Adobe Flash player

Monthly Archives: wrzesień 2014

Wkrótce Dzień Seniora

Wszystkich członków naszego Koła informujemy, że 3 października -piątek – obchodzić będziemy tegoroczny Dzień Seniora. Zapraszamy na godzinę 14-tą do Gminnego Domu Kultury w Kaliskach . Należy wziąć ze sobą nakrycia stołowe:  szklankę, talerzyk, sztućce.

Wieczorek poetycki przy ognisku

Wieczorek przy ognisku minął szybko (jak wszystko co dobre) i bardzo sympatycznie. Nie obyło się bez  dodatkowych, niezaplanowanych atrakcji.
Spotkaliśmy się – jak co tydzień – w środę o godzinie 17-ej. Tym razem zgromadziliśmy się wokół mini teatrzyku w ogrodzie sentymentalno-romantycznym. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania (przybyli uczestnicy projektu „Senior w ogrodzie” , instruktorzy i zaproszeni goście), ale dla wszystkich znalazło się miejsce, o co zadbał p. Hubert Kopciowski. Scenografię uzupełniały biało-czerwone elementy: flaga państwowa, baloniki, także stroje prowadzących i występujących.
Wieczorek miał charakter patriotyczny, tematycznie związany był z 25 rocznicą odzyskania wolności ( rok 1989). Konferansjerki – w osobach Elżbiety Pasterskiej i Barbary Płonki – przytoczyły podstawowe fakty z polskiej historii ostatnich 25 lat i przypomniały zmiany, jakie zaszły w tym okresie w Polsce i naszej Gminie. Narrację urozmaiciły występy zespołu wokalnego Cantare, który zaśpiewał dla nas z czystej sympatii i przyjaźni. Nasz kolega, p. Feliks Światczyński przygotował wiązankę znanych pieśni religijnych, ludowych i biesiadnych i pięknie je odegrał na organkach.
Po występie pana Feliksa spadł rzęsisty deszcz i musieliśmy się szybko gdzieś schować. Kto żyw biegł  do palmiarni i tam dokończyliśmy część artystyczną naszego spotkania. Uczennice gimnazjum zaśpiewały pieśń J. Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, a Julianna wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej  „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Na zakończenie wypuściliśmy w niebo – a właściwie pod dach palmiarni – baloniki z helem.
W międzyczasie przestało padać, więc mogliśmy rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Podziękowaliśmy naszym gospodarzom i instruktorom, wręczając im drobne upominki. Potem „do ciemnego” biwakowaliśmy, śpiewając i radując się, aż żal było się rozstawać!

Nie będziemy się już wspólnie spotykać w Ogrodach pp Kopciowskich, ale mamy jeszcze niemało pracy w ramach projektu. Czekamy na Wasze prace plastyczne (malunki, rysunki, malowane buteleczki, świeczki…) Kto jest chętny,  może skorzystać z zakupionych materiałów: podobrazia, farby, kredki, bloki…, wystarczy zgłosić się do Elżbiety Pasterskiej lub do niżej odpisanej. Przygotowujemy materiały na wystawę w ramach imprezy „Sami swoi” organizowanej przez GOK w październiku.

 

 

Tekst: Barbara Płonka
Zdjęcia: Sylwia Pasterska

Wicemistrzowie Powiatu!

Z X Spartakiady Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych wróciliśmy ze srebrnym medalem!

To dla nas ogromny powód do dumy. Już od lat utrzymujemy się w ścisłej czołówce.
Jak przebiegała tegoroczna Spartakiada? Wyjechaliśmy z Kalisk autokarem o godzinie 9-ej. Zajechaliśmy do Starogardu bez przeszkód. Wszyscy uczestnicy Spartakiady gromadzili się na miejskim Stadionie im.  Kazimierza Deyny. Impreza rozpoczęła się punktualnie o 10-ej przemarszem drużyn wokół stadionu. W kolorowych koszulkach, ze słonecznikami w rękach prezentowaliśmy się nadzwyczaj  godnie. Na wysokości trybuny honorowej sportowców przywitały władze związkowe, samorządowe i miejskie.
A potem rozpoczęły się zmagania sportowe. Braliśmy udział we wszystkich konkurencjach. Kto nas reprezentował? Oto lista zawodników.
Kobiety:
Anna Szarafin – bieg na 60m, marsz z kijkami
Teresa Głodek – bieg na 60m, marsz z kijkami
Dorota Pryba – wyścig rowerowy, rzut piłką lekarską
Lidia Kołatka – wyścig rowerowy, rzut piłką do kosza
Rozalia Kozłowska – rzut piłką do kosza, kręgle
Zdzisława Dorawa – rzut lotką do tarczy
Elżbieta Pasterska – strzelanie z wiatrówki
Bożena Nowakowska – strzelanie z wiatrówki
Elżbieta Dziemińska – rzut piłką lekarską
Barbara Płonka – hula-hop
Barbara Beling – kręgle
Elżbieta Adamowska – wbijanie gwoździ
Kornelia Ziółkowska – obieranie jabłka
Regina Szarmach – obieranie jabłka
Wanda Dombkowska – taniec (walc, dowolny)
Barbara Ossowska – wbijanie gwoździ

Mężczyźni:
Tadeusz Skórczewski – bieg na 60m, wyścig rowerowy
Tadeusz Kubiak – bieg na 60m, wyścig rowerowy
Feliks Światczyński – rzut piłką do kosza, rzut lotką do tarczy
Jan Walkowski – rzut piłką do kosza, strzelanie do małej bramki
Jerzy Pasterski –  rzut lotką do tarczy
Leon Nowakowski – strzelanie z wiatrówki
Jerzy Dębiński – strzelanie z wiatrówki
Czesław Prabucki – rzut piłką lekarską, strzelanie do małej bramki
Mieczysław Dombkowski – rzut piłką lekarską, taniec (walc, dowolny)
Antoni Juszczyński – kręgle
Zbigniew Szarafin – kręgle, wbijanie gwoździ
Józef Ossowski – wbijanie gwoździ

Kiedy na stadionie zakończyły się wszystkie konkurencje, przeszliśmy do hali sportowej. W holu przygotowany był posiłek regeneracyjny, po czym w hali im. A. Grubby odbyła się rywalizacja par tanecznych w kategorii walca i tańca dowolnego .  Na tym zakończyła się część sportowa imprezy.

W oczekiwaniu na werdykt jury mieliśmy okazję uczestniczyć w mini lekcji  zumby. To gimnastyka połączona z rytmem latynoamerykańskim. Wymaga  dużej sprawności, ale interesujące było móc popróbować, tym bardziej, że zumba jest teraz bardzo modna.

Wreszcie nadeszła, oczekiwana przez wszystkich w napięciu, chwila ogłoszenia wyników. Odebraliśmy wiele medali, a mianowicie:

Złoto zdobyli w swoich kategoriach: Barbara Płonka (która otrzymała również specjalnie ufundowany puchar), Tadeusz Skórczewski (w obu dyscyplinach),  Leon Nowakowski, Jerzy Pasterski,

Srebro znalazło się w rękach: Doroty Pryby, Bożeny Nowakowskiej, Elżbiety Dziemińskiej, Wandy i Mieczysława Dombkowskich (walc), Jerzego Dębińskiego, Mieczysława Dombkowskiego,

Brąz przywieźli do Kalisk: Elżbieta Pasterska, pp.W. M. Dombkowscy (taniec dowolny) Tadeusz Kubiak (za biegi).

Po podliczeniu wszystkich punktów, jako drużyna – znaleźliśmy się na II miejscu, niewiele (ponoć dwoma punktami) przegrywając ze Zblewem.  Niespodziankę przygotował dla nas też Wójt Gminy, p. Sławomir  Janicki, który przybył na ogłoszenie wyników i wręczył, na ręce naszej przewodniczącej, przygotowany dla drużyny upominek. W drodze do domu sprawiedliwie się nim podzieliliśmy!
Wracaliśmy szczęśliwi, zadowoleni i radośni. Nie tylko z powodu osiągnięć, ale usatysfakcjonowani cudowną pogodą, pełną słońca i ciepła –  podbudowani dobrą energią, która oby została w nas jak najdłużej!

Koniecznie należy wspomnieć  też o naszych kibicach, którzy poświęcili piękną sobotę, by być razem z nami i zagrzewać zawodników do walki. Serdecznie dziękujemy!

Tekst: Barbara Płonka
Zdjęcia: Elżbieta Pasterska, Barbara Płonka

 

 

 

 

Wyjazd na Spartakiadę

Przypominamy, że w sobotę 06.09.br.  jedziemy na Spartakiadę do Starogardu Gdańskiego. Zawodnicy i chętni do kibicowania proszeni są o stawienie się o 8.50 przed Urzędem Gminy. Punktualnie o 9.00 odjeżdżamy.

B.P.

Zabawy ze słowem

Przy pięknej, wrześniowej już pogodzie, kolejny raz bawiliśmy się we Franku. Odłożyliśmy kredki, farby i pędzle. Tym razem sięgnęliśmy po zabawy słowne. Były więc różne zagadki, rozwiązywanie krzyżówek, tworzenie wyrazów z podanego zestawu liter, układanie łańcucha słów i dobieranie rymów, a na koniec redagowaliśmy wspólne opowiadanie. Każdy miał możliwość poczuć się autorem tekstu. Szare komórki pracowały na całego! Szczególnie aktywni w poszczególnych zabawach nagradzani byli śliweczką, a oprócz tego każdy – na dobry początek – dostał kubeczek witaminowego napoju z jabłek przygotowanego przez naszą Elę Pasterską.

10 września spotkamy się o zwykłej godzinie na wieczorku poetycko-muzycznym przy ognisku.

Tekst: Barbara Płonka
Zdjęcia:Elżbieta Pasterska, Barbara Płonka

 

Treningi

Dla chętnych, którzy chcą poprawić kondycję przed Spartakiadą, organizujemy dziś trening na dużej sali gimnastycznej w szkole w Kaliskach. Zaczynamy o godzinie 11.00.

Od jutra do piątku treningi rozpoczynamy o 17-ej.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin