Jak gadeli nasze lólki – 14.09 Cieciorka
14 września spotkaliśmy się w Cieciorce, by – w ramach projektu, porozmawiać o tym Jak gadeli nasze lólki Część zainteresowanych gości przyszła z kijkami nową ścieżką rowerową, inni przyjechali rowerami, samochodami, jak kto chciał.
Na to spotkanie zaprosiliśmy wyjątkowego gościa: 85 letnią p. Mariannę Szwedowską autochtonkę społeczności cieciorkowskiej. Pani Marianna w bardzo ciekawej formie opowiedziała o dawnym życiu na Kociewiu, „jak gzubym byłam”. Wspomnieniami z dawnych lat podzieliła się także p. Anna Rożewicz.
Potem nastąpiła mała lekcja gwary kociewskiej. Rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu kociewskiego do słów dr. Bernarda Sychty (1907-1982), najwybitniejszego współczesnego folklorysty Kaszub, Kociewia, Borów Tucholskich. Czytaliśmy krótkie teksty gwarowe i tworzyliśmy słowniczki.
Dużo radości przysporzył wszystkim konkurs czytania wierszyków dla przedszkolaków – po kociewsku. Odważni, w nagrodę otrzymali po słodkim lizaczku.
Zabawne, na pierwszy rzut oka, zdały się słówka gwarowe, ale przy tym pojawiły się różne refleksje i dobra okazja do opowiadania kawałów.
Kol. Ela Pasterska przeczytała napisane ku uciesze gwarą kociewską kipki opałki Bernarda Janowicza.
Nie mogło na spotkaniu zabraknąć czegoś na ząb, bo skądś trzeba czerpać siły do trudnych ćwiczeń w gwarze. Kol. Basia Beling zadbała o dobry smaloszek (do tego chleb i ogórki kiszone), a p. Agnieszka Zalewska upiekła drożdżówkę, czyli po naszemu – kuch.
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej