Get Adobe Flash player

„Po nitce do kłambka” – Iwiczno 31 sierpnia.

 

W ubiegły czwartek spotkaliśmy się w Iwicznie w ramach projektu Dycht rychtych po naszemu. Spędziliśmy bardzo ciekawe i miłe popołudnie z panią Zdzisią Gulgowską. Na początek udaliśmy się do Izby Pamięci Izydora Gulgowskiego, która – jak każdy mieszkaniec Gminy wie – znajduje się w dawnej szkole w Iwicznie. Izba poświęcona jest życiu i dziełu znanego etnografa (twórcy skansenu we Wdzydzach) i jego żony. Poza eksponatami mieliśmy okazję obejrzeć ciekawy pokaz multimedialny, po którym pani Zdzisia przedstawiła rodowód Gulgowskich, a jednocześnie swój własny, bo z tejże rodziny pochodzi.

Następnie zeszliśmy na parter do świetlicy. W jednym z pomieszczeń p. Zdzisia wraz z koleżankami przygotowała wspaniałą wystawę prac własnych oraz swoich „uczennic”; prowadzi bowiem od kilku lat warsztaty hafciarskie na terenie naszej Gminy. P. Zdzisia specjalizuje się głównie w haftowaniu sztandarów, spod jej rąk wyszło już 150 tych dzieł. Haftuje też obrazy, serwety i różne drobiazgi wzorem kociewskim.
Przy kawie i pysznej drożdżówce mieliśmy później okazję porozmawiać i z p. Zdzisią i  innymi uczestnikami spotkania.

 

Iwicznowieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Wieś jest siedzibą sołectwa „Iwiczno” w którego skład wchodzą również miejscowości Łążek i Młyńsk. Na południe od miejscowości znajduje się jezioro Trzechowskie. Wieś wzmiankowana w 1402 roku. W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa gdańskiego. W miejscowości znajduje się chata kociewska z ok. 1885 oraz figura przydrożna z 1885. Miejsce urodzenia w 1874 Izydora Gulgowskiego – twórcy skansenu we Wdzydzach Kiszewskich.(ze źródeł Wikipedii)

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

 

Comments are closed.

Galeria

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin