Get Adobe Flash player

O rycerstwie słów kilka

Na kolejne, ósme już spotkanie w ramach projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka znaleźliśmy miejsce w niezwykle gościnnym Środowiskowym Domu Samopomocy (kierowanym przez p. Iwonę Ciemińską).

Tym razem całą naszą uwagę poświęciliśmy średniowiecznemu rycerstwu. Rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej przygotowanej przez kol. Barbarę Płonkę. W oparciu o  sekwencję kilkunastu slajdów przypomnieliśmy sobie podstawowe wiadomości o rycerskim stanie: jak ci dawni wojownicy żyli, czym się zajmowali, jakie były ich obyczaje. Sięgnęliśmy po fakty historyczne oraz literackie (H. Sienkiewicz Krzyżacy)  i plastyczne (J. Matejko Bitwa pod Grunwaldem) ich wyobrażenia.  Wspomnieliśmy też o teraźniejszych bractwach rycerskich, które kultywują niegdysiejsze tradycje i o rekonstrukcjach turniejów rycerskich i wielkich bitew, jakie odbywają się w różnych miejscach w Polsce.

Po tej porcji wiedzy teoretycznej przeszliśmy do praktyki. Metodą dramy przenieśliśmy się w odległe czasy i w świat dawnych rycerzy. Odbyło  się więc pasowanie na rycerzy giermków  Zbyszka, Jędrzeja i Franka,  pod czujnym okiem króla Feliksa, był wybór damy serca, którymi zostały Halszka, Małgorzatka i Marychna, ślubowanie, a na koniec miał miejsce poważny rycerski turniej. Pasowani wcześniej rycerze mieli do wykonania trzy arcytrudne zadania: rzut do celu kółkiem ringo, nawleczenie igły kordonkiem, by wybranka serca miała czym haftować oraz eleganckie podanie królewskiego napoju (tu: kawa, herbata). Rycerze wywiązali się z zadań bez zarzutu i obdarowani zostali przez Zarząd drobnymi upominkami, a co ważniejsze – wielką przychylnością swojej wybranki .

Dodatkową atrakcją spotkania była wizyta leśnika p. mgr.  inż. Jana Banackiego, którego udało się zaprosić z racji rozlicznych znajomości w środowisku „leśnych” p. Kornelii.  Pan Jan przygotował na spotkanie bogate w treści opracowanie, dzięki czemu zdobyliśmy obszerną wiedzę na temat historii i teraźniejszości Borów Tucholskich: zalesień, metod gospodarowania, polityce administracyjnej, edukacji leśników, ludzi związanych z lasami…
Prelekcja ilustrowana pokazem multimedialnym była niezwykle  interesująca, p. Jan mówił o naszych lasach baaardzo ciekawie i barwnie. Widać, że nie tylko posiada rozległą wiedzę merytoryczną, ale też prawdziwą pasję, głębokie zainteresowanie tematem. Po prelekcji wywiązała się dalsza dyskusja między najbardziej zainteresowanymi.
Składamy p. Janowi Banackiemu serdeczne podziękowania.

A przed nami ostatnie spotkanie projektowe – 14 listopada w GOK, godz. 16. Obecność obowiązkowa.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

Comments are closed.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin