Get Adobe Flash player

Maltych w Piecach-Piece, 12.10

W książce Laska Nebeska Mariusz Szczygieł przytacza takie oto zdanie czeskiego pisarza Oty Pavela: „Umieć się cieszyć. Ze wszystkiego. Nie oczekiwać, że w przyszłości zdarzy się coś, co będzie prawdziwe. Możliwe bowiem, że prawdziwe przychodzi właśnie teraz, a w przyszłości nic piękniejszego już nie nadejdzie”– takie proste, i takie prawdziwe. Czyż nie?

Ale do rzeczy:  12 października spotkaliśmy się (w ramach projektu) w Piecach.  Ależ tam było przyjęcie!
Rozpoczęła p. Zosia Czarnowska, która w kilku słowach przedstawiła ciekawostki z historii miejscowości i szkoły. Przeczytała wiersz poetki-nauczycielki tamtejszej „podstawówki”.
Ponieważ mieliśmy rozmawiać o kulturze kulinarnej Kociewia, p. Zosia przygotowała również tematyczną wystawkę  książek kucharskich oraz rozdała zebranym wybrane przepisy z kuchni kociewskiej, co stało się przyczynkiem do rozmów o rożnych potrawach, jakie niegdyś gotowały nasze matki i babki.

Po części wprowadzającej, teoretycznej, nastąpiła część praktyczna, czyli degustacja przygotowanego przez panią Irenę Stopę maltychu. Pani Irena poczęstowała nas (to delikatne określenie, bo dokładek było w bród) zupą z brukwi ugotowaną na gęsinie. Nie ma co owijać w bawełnę – delicje!
Potem mieliśmy okazję skosztować zupy-krem z dyni. Oba dania bardzo na czasie, bo przecież trwa pełnia sezonu zarówno na dynie jak i brukiew.
Nie dość na tym, po daniach głównych pojawił się deser: pyszne ciasta, kawa i herbata. Wyszliśmy  z gościnnej świetlicy piecowskiej najedzeni jak bąki, ale też bogatsi wiedzą o sztuce kulinarnej naszego regionu.

Serdecznie dziękujemy p. Zosi za przygotowanie spotkania w Piecach, p. Irenie za wspaniałości podniebienia, paniom Janinie Musze, Halinie Talaśce i Marzenie Jurczyńskiej za pomoc w kuchni i na sali.

Następne spotkanie odbędzie się w OSP w Kaliskach 26 listopada, jak zawsze o 17-ej.

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

 

Comments are closed.

Archiwa

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin