Kierunek: Gniezno
Pomimo iż nie dostaliśmy dofinansowania, udało się zrealizować wcześniejsze zamysły i 18 sierpnia wybraliśmy się na wycieczkę do Gniezna. Chcieliśmy utrwalić sobie wiedzę na temat początków naszego państwa, w tym chrztu Mieszka I.
Wyruszyliśmy wcześnie rano, bo droga przed nami była dość daleka. O 10-ej byliśmy umówieni z przewodnikiem i zdążyliśmy na czas. Rozpoczęliśmy od zwiedzania katedry. Nasz przewodnik, p. Mariusz Wiśniewski podprowadził nas pod słynne gnieźnieńskie drzwi (unikatowy zabytek z XIIw.) i opowiedział historię ich powstania, a także przypomniał dzieje życia św. Wojciecha. Potem obejrzeliśmy dokładnie wnętrze katedry, podziwialiśmy kunszt średniowiecznych architektów. Przede wszystkim jednak skupiliśmy uwagę na grobie św. Wojciecha.
Po wyjściu z katedry udaliśmy się spacerkiem do gmachu Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tu mieliśmy okazję obejrzeć trzy krótkie filmiki przedstawiające najdawniejsze czasy naszej historii i obejrzeliśmy ciekawe eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych.
We wczesnych godzinach popołudniowych opuściliśmy Gniezno i ruszyliśmy na Pola Lednickie. Na terenie Pól Lednickich na brzegu jez. Lednica od 1997 roku odbywają się coroczne spotkania młodzieży. W Lednicy jest pochowany ojciec Jan Góra. Znajduje się tu m.in. słynna brama zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz niewielka sala muzealna. Zgromadzono w niej różne pamiątki związane z postacią Jana Pawła II, a także o. Jana Góry. Wcześniej zrobiliśmy krótką przerwę na kawę, potem spacerkiem przeszliśmy pod Bramę Rybę, zahaczyliśmy o grób o. J. Góry.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w bardzo przyzwoitej restauracji na obiad.
Jak zwykle wróciliśmy do domu zadowoleni, bogatsi o sporą dawkę wiedzy historycznej i głębokie przeżycia.
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej