O języku staropolskim słów kilka
O języku staropolskim słów kilka
Nasz projekt osiągnął półmetek! Mamy za sobą piąte spotkanie. Odbyło się ono tym razem w Iwicznie, przy serdecznym wsparciu sołtysa, pana Szandracha. Tematem wiodącym był język staropolski, a więc „jak się drzewiej gadało i pisało”.
Spotkanie rozpoczęliśmy od kawki i ciasteczka. Mamy to szczęście, że zawsze znajdą się koleżanki, które podejmą się upieczenia czegoś smakowitego (tym baaaardzo dziękujemy).
Po słodkim podwieczorku – korzystając z okazji, że gościliśmy w Iwicznie, miejscu urodzenia słynnego etnografa, twórcy skansenu wdzydzkiego – Izydora Gulgowskiego, zwiedziliśmy poświęconą mu Izbę Pamięci. P. Kornelia Ziółkowska przedstawiła pokrótce biografię państwa Teodory i Izydora Gulgowskich oraz przybliżyła życiowe dokonania tej pary.
Dalsza część spotkania poświęcona była językowi naszych przodków. Koleżanki Barbara Płonka i Elżbieta Pasterska przygotowały ciekawy wieczorek poetycki, wypełniony informacjami o języku staropolskim i poezją Mikołaja Reja oraz Jana Kochanowskiego. Króciutka sekwencja muzyczna dała wszystkim okazję do odśpiewania Bogurodzicy (tekst z XIIIw) i Psalmu 91 Jana Kochanowskiego.
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową LGD „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej