Get Adobe Flash player

Krzciny – pokłosie projektu

Krzciny

Co rok to prorok- jo, tak u nas je. Musza zaś miślić o krzcinach. Najlepsi bandzie, jak to na Wielganoc zrobia, razym zez świyntami. Bandzie za jedno roboto. Ale jake imnie dać tamu gzubkowiu? Mómy usz Mariśka, Zośka, Werónka. A jak bańdzie knap to sama nie wiam co tera je modne? Je Janek, Fanc i Aloś. Obaczym co sóm sobie przyniesie, co bańdzie w kalyndarzu.

Musza pomału zgrómadzić lómpki, wyprać i ze świyżygo wymónczkować. Wygotuja tyż becik, co kupsiyłóm, jak tan psiyrszy sia rodziył. Wezna i fejn wyplątują te sztekoraje i bańdzie jak znalazł. W środziek usypałóm mała poduszeczka, jak gysi skubelim, zez samiuśkygo puchu. Na wjyrzch tysz móm schowane taka fejn deczka. Jak bańdzie dziewucha, to wsadza różowa podbitka, a jak knap, to niebieska. Czapeczka i jaczka po tym ostatnym tysz dobra, a pieluchy obhyklowałóm kolorowym kordónkym, bo usz te stare sia poderli od tego cióngłygo prania.

Co zrobia na obiad, tysz sia nie musza frasować. Móm w beczce kawał świni, a i tysz eszcze jaka gyś czy kaczka łazi po oborze. Da z ni czarlina. Móm zawekowane wiśnie, śliwki, a i  japków feste nasuszyłóm. Uszmuruja kawał mniasa i sia wszyske najedzo. Po obiedzie da kucha z krostami i z glancym i bańdzie po krzcinach.

Projekt „Z wizytą u pra…dziadka Mieszka”

listopad 2016

Napisała: Elżbieta Pasterska

Comments are closed.

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin