Get Adobe Flash player

Ucztować po staropolsku

Po raz siódmy spotkaliśmy się w ramach naszego projektu Z wizytą u pra…dziadka Mieszka w świetlicy w Cieciorce. Gospodynie świetlicy są bardzo serdeczne i życzliwe, dzięki nim bardzo lubimy zaglądać do Cieciorki, panuje tam zawsze wspaniała atmosfera.

Zebraliśmy się wyjątkowo licznie, liczba chętnych przekroczyła 60-tkę (mieliśmy też przyjemność gościć nowego nadleśniczego z Kalisk p. Jerzego Fijasa).
Rozpoczęliśmy niezwykle  uroczyście – kol. Ela Pasterska w imieniu zarządu Koła przywitała wszystkich przed wejściem chlebem i solą, a potem zaprosiła do sali, w której goście zajmowali miejsca przy pięknie przystrojonych stołach. Przygotowaliśmy nie lada jedzonko. Wzorem naszych przodków sięgnęliśmy  po dziczyznę. Skorzystaliśmy z umiejętności pana Adama Dębskiego, który przyrządził nam doskonałego dzika i przepyszny bigos. Podobnie jak nasi protoplaści  popijaliśmy te smakowitości piwem (kto nie przepada za dziczyzną, mógł zjeść smażoną kiełbaskę; nie zabrakło również chleba ze smalcem). Pan Adam nie tylko okazał się świetnym kucharzem, ale także showmanem. W czasie posiłku zabawiał zebranych wesołymi historyjkami, a i potem sypał żartami jak z rękawa.

Zanim jednak doszło do konsumpcji organizatorzy wprowadzili w temat spotkania. Barbara Płonka omówiła stopień realizacji projektu, p. Kornelia Ziółkowska odczytała fragment literacki przedstawiający dawne sposoby konserwowania mięsa, a Elżbieta Pasterska sięgnęła po Mickiewicza i z Pana Tadeusza odczytała stosowny wyjątek opisujący staropolski bigos.

Nie ukrywamy, że i gospodarze i goście najedli się do syta. Spotkanie było przecież także okazją do rozmów, żartów i zabawy. Po posiłku pogaduszkom nie było końca. Kto chciał pozostał w sali, część wyniosła się na podwórze. Kol. Felek Światczyński przygotował zestaw popularnych piosenek, więc i do tańca zrodziła się ochota.

Czwartek 15 września okazał się dniem ciepłym i pogodnym i spędziliśmy go niebanalnie,  wyjątkowo atrakcyjnie.

Dla porządku dodam, że nasza staropolska uczta była składkowa, każdy za siebie zapłacił.

Projekt dofinansowany ze środków Programu  „Działaj Lokalnie IX”  Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową  LGD „Chata  Kociewia” w Nowej Wsi   Rzecznej

 

 

Comments are closed.

Galeria

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin