Get Adobe Flash player

Senior w ogrodzie – po kociewsku

                                      SENIOR W OGRODZIE

Kedy sia usz na tym śwecie naruchelim ryncami i nogami i  rozum brukowelim, grelim i sia przy tym bawjylim, to zachciano nóm sia do Raju! Do psianknych  łogrodów w Raju, we  Frank- Raju! Bylim taki dby, że jano bańdzim leżeli, jak te żołmniyrze z Westerplatte i grzeli sia na niebjańskich polanach, ale tan Pan łod  łogrodów mniał dla nas insza robota. Łoczy nóm roztwjyrał na to psiankno, co sóm stworzył. Słónko grzało jak balija, ale my KALISKOWE SENIORY sia nie poddawelim i stawielim sia na minuta dycht wszyske. Raz malowelim łobrazy, raz flaszki, raz śwyczki  lelim z wosku, raz sadziylim  rójniki, a drugo razó latelim po łogrodach z aparatami i pstrykelim fotki i podziwielim wszelke dobrodziejstwo Pana Boga. Kolorów było wjancy, jak na palecie, co kupsiylim do malowania. Stawjelim sztalugi, a obrazy same wchodziyli na te płótna. Było i tak, że przy tym i łurodziny fajrowelim i kiszka psieklim na łogniu. A wszysko bez ta Wolność, co je z nami usz 25 roków!!!

Dziwy nad dziwy te łogrody Huberta i Wandzi!!! Jedan francuski, drugi angelski a tan japóński tysz psiankny. A nasz kociewski- żeby gzuby wjedzieli, co przodzi  lólek sadziył kele dóma. A labirynt wyrós tak wysok, że nawet te wielgachne chłopy  zginó i nie potrafsió wyńść.

Jak chcesz sia ługrzać w ziómb abo schować jak bańdzie lugało, to możesz wlyźć do palmiarni. Mówjó: „ lyź, gdzie psieprz rośnie”, ale tu tysz  psianknie! Sómsiadka cytryna i pomarańcza, co na nió czekelim kedyś dugo przed śwyntami, jasz przypłynie zez Kuby, tera się z drzewa łuśmnycha. Kiwi z Nowy Zelandii, bawełna z Hameryki, kawa zez Brazylii i ryż od Chińczyków tysz  tam najdziesz! Cały śwat je dycht blisko, jano podziwiać.

Te krzaki i ksiaty- tyla je jich, że wyleźli z tego łogroda na cała nasza wjoska. Chdzie sia nie łobejrzysz, czy kele gminy, czy kele kościoła, wszańdzie syrce sia raduje.  Kto tam z nami nie był, to wjela straciył!! Chodźta tedy wszyści do tego raju, Frank- Raju bez cały rok!!!

 

Napisała: Elżbieta Pasterska

Comments are closed.

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin