Wieczorek poetycki przy ognisku
Wieczorek przy ognisku minął szybko (jak wszystko co dobre) i bardzo sympatycznie. Nie obyło się bez dodatkowych, niezaplanowanych atrakcji.
Spotkaliśmy się – jak co tydzień – w środę o godzinie 17-ej. Tym razem zgromadziliśmy się wokół mini teatrzyku w ogrodzie sentymentalno-romantycznym. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania (przybyli uczestnicy projektu „Senior w ogrodzie” , instruktorzy i zaproszeni goście), ale dla wszystkich znalazło się miejsce, o co zadbał p. Hubert Kopciowski. Scenografię uzupełniały biało-czerwone elementy: flaga państwowa, baloniki, także stroje prowadzących i występujących.
Wieczorek miał charakter patriotyczny, tematycznie związany był z 25 rocznicą odzyskania wolności ( rok 1989). Konferansjerki – w osobach Elżbiety Pasterskiej i Barbary Płonki – przytoczyły podstawowe fakty z polskiej historii ostatnich 25 lat i przypomniały zmiany, jakie zaszły w tym okresie w Polsce i naszej Gminie. Narrację urozmaiciły występy zespołu wokalnego Cantare, który zaśpiewał dla nas z czystej sympatii i przyjaźni. Nasz kolega, p. Feliks Światczyński przygotował wiązankę znanych pieśni religijnych, ludowych i biesiadnych i pięknie je odegrał na organkach.
Po występie pana Feliksa spadł rzęsisty deszcz i musieliśmy się szybko gdzieś schować. Kto żyw biegł do palmiarni i tam dokończyliśmy część artystyczną naszego spotkania. Uczennice gimnazjum zaśpiewały pieśń J. Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, a Julianna wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Na zakończenie wypuściliśmy w niebo – a właściwie pod dach palmiarni – baloniki z helem.
W międzyczasie przestało padać, więc mogliśmy rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Podziękowaliśmy naszym gospodarzom i instruktorom, wręczając im drobne upominki. Potem „do ciemnego” biwakowaliśmy, śpiewając i radując się, aż żal było się rozstawać!
Nie będziemy się już wspólnie spotykać w Ogrodach pp Kopciowskich, ale mamy jeszcze niemało pracy w ramach projektu. Czekamy na Wasze prace plastyczne (malunki, rysunki, malowane buteleczki, świeczki…) Kto jest chętny, może skorzystać z zakupionych materiałów: podobrazia, farby, kredki, bloki…, wystarczy zgłosić się do Elżbiety Pasterskiej lub do niżej odpisanej. Przygotowujemy materiały na wystawę w ramach imprezy „Sami swoi” organizowanej przez GOK w październiku.
Tekst: Barbara Płonka
Zdjęcia: Sylwia Pasterska