Get Adobe Flash player

Nasza Biało-Czerwona – Historia w pigułce

 

Nasz kolega Zbyszek (dla niewtajemniczonych – Szarafin) pięknie nam znów opowiadał o historii. Tym razem w związku z nowym projektem pn.  Nasza Biało-Czerwona. Zebraliśmy się w czwartek 20 września w świetlicy szkolnej. Frekwencja dopisała, około 35 osób zechciało wziąć udział w spotkaniu.

Sala świetlicy ( co widać na zdjęciach, tym razem wykonanych przez Sylwię Pasterską)  została stosownie przygotowana na spotkanie: na stołach pojawiły się biało-czerwone chorągiewki i takież serwetki. W centralnym punkcie świetlicy stanęła tematyczna plansza, przedstawiająca sylwetki wybitnych Polaków, którzy mieli istotny wpływ na kształtowanie się państwa polskiego po I wojnie światowej, a więc przede wszystkim Józefa Piłsudskiego, Jana Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego…

Wieczornicę rozpoczęła Dorota Pryba wierszem  L. Staffa: Polsko, nie jesteś już niewolnicą, następnie Zbyszek Szarafin krótko, ale treściwie i bardzo przystępnie, przypomniał najważniejsze fakty naszej historii związane z rozbiorami, I wojną światową i powstawaniem naszego państwa po zakończeniu wojny, w 1918 roku.  Po wystąpieniu kolegi kolejne wiersze pięknie czytały Ania Szarafin i Ala Jutrzenka-Trzebiatowska. Na koniec pośpiewaliśmy wspólnie znane wszystkim pieśni patriotyczne.

Dla uświetnienia uroczystości przygotowaliśmy smaczny podwieczorek z kawą, herbatą i ciastami, które upiekły na tę okoliczność koleżanki  Ewa Zdrowowicz i Wiesia Suszek.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli nas w tym dniu wesprzeć pomocą.

 

Leopold Staff „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”

Polska, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto,
swym własny dźwignąłeś się duchem.

Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,
z ludów jedyny ty lud czystych dłoni.
Co swych zaborców zdumieniem oniemia,
Iż, tym zwycięża jeno, że się broni.


 

 

 

Comments are closed.

Odwiedziny

Darmowy licznik odwiedzin